Ամանդան Ադրբեջանին Ղարաբաղի համար պատերազմելու իրավունք տվեց
Ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցային գործընթացը ձգձգվում է այն պատճառով, որ միջազգային հանրությունը ճնշում չի գործադրում Հայաստանի վրա: Aze.az-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ստամբուլում գործող եվրոպական քաղաքականության կենտրոնի փորձագետ Ամանդա Փոլը:
Նրա խոսքով` քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը արդյունքներ չեն տալիս և բանակցային գործընթացը ձգձգվում է, Ադրբեջանն իրավունք ունի ընտրել հարցի լուծման ռազմական տարբերակը:
Ամանդա Փոլը նշել է, որ Հայաստանը մտադիր է պահպանել ստեղծված ստատուս-քվոն, որը նրան միանգամայն բավարարում է: Փորձագետի կարծիքով` ղարաբաղյան հակամարտության արդար լուծումը հարկ է փնտրել ստատուս-քվոյի փոփոխության մեջ:

Negotiations on the Nagorno-Karabakh conflict have stalled because the international community does not put pressure on Armenia, Amanda Paul, a policy analyst with the Brussels-based European Policy Centre, told journalists in Istanbul, reports Aze.az.
According to her, since the efforts of the OSCE Minsk Group have not yielded any results and the negotiations process is delayed, Azerbaijan has the right to choose a military solution to the conflict.
Paul noted that Armenia intends to maintain the status quo, as it is quite satisfied with it. In the analyst's opinion, a fair solution to the Karabakh conflict must be sought in changing the status quo.