Ամանդան Ադրբեջանին Ղարաբաղի համար պատերազմելու իրավունք տվեց
Ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցային գործընթացը ձգձգվում է այն պատճառով, որ միջազգային հանրությունը ճնշում չի գործադրում Հայաստանի վրա: Aze.az-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ստամբուլում գործող եվրոպական քաղաքականության կենտրոնի փորձագետ Ամանդա Փոլը:
Նրա խոսքով` քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը արդյունքներ չեն տալիս և բանակցային գործընթացը ձգձգվում է, Ադրբեջանն իրավունք ունի ընտրել հարցի լուծման ռազմական տարբերակը:
Ամանդա Փոլը նշել է, որ Հայաստանը մտադիր է պահպանել ստեղծված ստատուս-քվոն, որը նրան միանգամայն բավարարում է: Փորձագետի կարծիքով` ղարաբաղյան հակամարտության արդար լուծումը հարկ է փնտրել ստատուս-քվոյի փոփոխության մեջ:

Аманда дала Азербайджану право на войну за Карабах
Переговорный процесс вокруг вопроса Карабаха затягивается из-за того, что международное сообщество не оказывает давления на Армению. Об этом, как передает aze.az, журналистам заявила эксперт функционирующего в Стамбуле Центра европейской политики эксперт Аманда Пол.
По ее словам, поскольку усилия Минской группы ОБСЕ не дают результата и переговорный процесс затягивается, Азербайджан имеет право избрать военный путь решения конфликта.
Аманда Пол отметила, что Армения намерена сохранить сложившийся статус-кво, который ее вполне устраивает. По мнению эксперта, справедливое решение карабахского конфликта следует искать в изменении статус-кво.