Հայաստանն ու ԵՄ-ը գործընկերներ դարձան շարժունակության շուրջ
Հոկտեմբերի 27-ին Լյուքսեմբուրգում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ԵՄ ներքին գործերի հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմը և ԵՄ անդամ երկրների ներքին գործերի նախարարները ստորագրել են Հայաստան - Եվրոպական Միություն «Շարժունակության շուրջ գործընկերություն» հռչակագիրը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը: Շարժունակության շուրջ գործընկերության նպատակն է Հայաստանի և Եվրոմիության միջև միգրացիոն հոսքերի կառավարումը, անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարը և ՀՀ քաղաքացիների օրինական մուտքն կանոնակարգելը:
Հռչակագրի ստորագրման արարողությանը Էդվարդ Նալբանդյանը, գոհունակություն հայտնելով հռչակագրի ստորագրման կապակցությամբ, նշել է, որ Հայաստանի եվրոպական մերձեցման քաղաքականության կարևոր բաղադրիչ է կազմում մարդկանց տեղաշարժի դյուրացումը, Հայաստանի և ԵՄ քաղաքացիների միջև շփումների խրախուսումն ու ակտիվացումը:
«Մենք ողջունում ենք Եվրոպական հանձնաժողովի առաջարկը Հայաստանի և ԵՄ-ի միջեւ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ և հուսով ենք, որ Եվրոպական խորհուրդը արագ կերպով կհաստատի բանակցությունների մեկնարկի մանդատը: Հայաստանն ակնկալում է ԵՄ-ի հետ շուտափույթ կնքել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայանգրեր», - ասել է Նալբանդյանը:
ՀՀ արտգործնախարարն ընդգծել է, որ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացումը գործընկերության հաջորդ փուլի նպատակն է:

Armenia and EU Sign Declaration, Become Partners in Mobility
On Oct. 27, the Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian, the EU Commissioner for Internal Affairs Cecilia Malmström and the Ministers of Internal Affairs of the EU member-states signed a Joint Declaration on a Mobility Partnership between Armenia and the EU, according to a statement issued by the RA Ministry of Foreign Affairs.
At the ceremony of the signing of the Declaration, Nalbandian, expressing satisfaction with the signing of the Declaration, mentioned that facilitating mobility of people and stimulating and strengthening contacts between the citizens of Armenia and the EU are an important element of Armenia’s European rapprochement.
“We welcome the proposal of the European Commission to launch the negotiations over the visa facilitation regime between Armenia and the EU and we hope that the European Council will very rapidly improve the mandate for launching the negotiations. Armenia is expecting to sign with the EU the agreements on visa facilitation regime and readmission very quickly.”
Nalbandian underlined that a visa regime waiver for citizens is the goal of the next phase of the cooperation.
The goal of the cooperation on mobility is to control migration flows between Armenia and the EU, the struggle against illegal migration and regulation of legal entry allowances for RA citizens.