Հերթական 4 միլիոնը. ինչպես են հայերը «գցում» Medicare-ին ԱՄՆ-ում
Երեկ ԱՄՆ դաշնային դատարանում կայացել են ամերիկյան Medicare բժշկական ապահովագրական ընկերության դեմ մեքենայություններ իրականացնելու մեջ մեղադրվող ազգությամբ հայ Սարգիս Թադևոսյանի գործով դատական լսումները:
Թադևոսյանի մեղսակիցներ` Ռուսաստանի քաղաքացիներ Իգոր Շևչուկն ու Արսեն Բեջանյանը երեկ հայտարարել են, որ հարկադրված են եղել մասնակցել զեղծարարություններին:
22-ամյա Շևչուկը պատմել է դաշնային դատարանին, որ հանցավոր խմբավորման անդամներից մեկը, ով փաստաթղթերում  հիշատակվում է «Գարիկ» անվամբ, իրենց բազմիցս սպառնացել է` թույլ չտալով հետ կանգնել սկսած գործից:
«Նա ասաց, որ ինքը մեզ հետ խաղ չի խաղում»,- պատմել է Շևչուկը:
Թադևոսյանի փաստաբանները վիճարկել են ցուցմունքները` նշելով, որ իրականում Թադևոսյանին այս հանցագործության հետ կապող որևէ փաստ չկա` ընդգծելով, որ Թադևոսյանի ստորագրությունը դրված չէ կեղծ բիզնեսի հետ կապված որևէ փաստաթղթում:
Նշենք, որ Թադևոսյանը, Շևչուկը և Բեջանյանը ձերբակալվել են մայիսին:
Քննիչները սկսել են զբաղվել գործով դեռևս ապրիլին, AdvanceMed բժշկական ծառայությունների ընկերության կողմից բողոքներ ստանալուց հետո:
Քննիչները պարզել էին, որ Արևմտյան Վիրջինիա նահանգի Չարլսթոն քաղաքում խմբավորումը 7 գոյություն չունեցող կլինիկաներ է գրանցել և այդ բուժհաստատությունների անունից պարբերաբար ապահովագրական գումարներ ստանալու համար Medicare-ին ուղարկել վճարման ենթակա կեղծ հաշիվներ: Այդ գումարներն ընդհանուր առմամբ 4 միլիոն դոլար են կազմել:
Հիշեցնենք, որ Medicare-ի հետ կապված լայնածավալ մեքենայությունների գործով նախորդ տարվա հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում հայերի մեծ խումբ էր ձերբակալվել` Արմեն Ղազարյանի («Պզո» մականունով) գլխավորությամբ: Խմբի կողմից իրականացված հանցագործությունների գործերով քննությունները դեռևս շարունակվում են: Ղազարյանի հանցավոր խումբը մեղադրվում է տասնյակ միլիոնավոր դոլարների հափշտակման մեջ:

Армяне США вновь попались на краже миллионов у страховой компании
Накануне в федеральном суде США состоялось судебное слушание, в ходе которого гражданину США армянского происхождения Саргису Тадевосяну было предъявлено обвинение в махинациях против американской медицинской сраховой компании Medicare.
Сообщники Тадевосяна - граждане России Игорь Шевчук и Арсен Беджанян - заявили, что были вынуждены участвовать в мошенничестве.
22-летний Шевчук сообщил федеральному суду, что участник банды по имени «Гарик», который упоминается в документах, неоднакратно им угрожал, не позволяя им бросать недоконченные дела.
Адвокаты Тадевосяна оспорили показания, указав на то, что их подзащитный совершенно не причастен к этому преступлению. Они подчеркнули, что ни под одним документом, который связан с ложным бизнесом, нет подписи Тадевосяна.
Следует отметить, что Тадевосян, Шевчук и Беджанян были арестованы в мае. Следователи начали рассматривать это дело в апреле, посе того как поступили жалобы со стороны компании медицинских услуг AdvanceMed.
Следователи установили , что в городе Чарльстон Западной Вирджинии банда зарегистрировала 7несуществующих клиник, и от имени этих медучреждений регулярно получались ложные кредиторские задолженности в Medicare. В общей сложности таким образом удалось присвоить 4 млн долларов.
В октябре прошлого года в США была арестована крупная преступная группировка, которую возглавлял Армен Казарян по прозвищу Пзо. Им удалось выкрасть по разным оценкам более 150 млн долларов. Расследования по их делу продолжаются до сих пор.