Հերթական 4 միլիոնը. ինչպես են հայերը «գցում» Medicare-ին ԱՄՆ-ում
Երեկ ԱՄՆ դաշնային դատարանում կայացել են ամերիկյան Medicare բժշկական ապահովագրական ընկերության դեմ մեքենայություններ իրականացնելու մեջ մեղադրվող ազգությամբ հայ Սարգիս Թադևոսյանի գործով դատական լսումները:
Թադևոսյանի մեղսակիցներ` Ռուսաստանի քաղաքացիներ Իգոր Շևչուկն ու Արսեն Բեջանյանը երեկ հայտարարել են, որ հարկադրված են եղել մասնակցել զեղծարարություններին:
22-ամյա Շևչուկը պատմել է դաշնային դատարանին, որ հանցավոր խմբավորման անդամներից մեկը, ով փաստաթղթերում  հիշատակվում է «Գարիկ» անվամբ, իրենց բազմիցս սպառնացել է` թույլ չտալով հետ կանգնել սկսած գործից:
«Նա ասաց, որ ինքը մեզ հետ խաղ չի խաղում»,- պատմել է Շևչուկը:
Թադևոսյանի փաստաբանները վիճարկել են ցուցմունքները` նշելով, որ իրականում Թադևոսյանին այս հանցագործության հետ կապող որևէ փաստ չկա` ընդգծելով, որ Թադևոսյանի ստորագրությունը դրված չէ կեղծ բիզնեսի հետ կապված որևէ փաստաթղթում:
Նշենք, որ Թադևոսյանը, Շևչուկը և Բեջանյանը ձերբակալվել են մայիսին:
Քննիչները սկսել են զբաղվել գործով դեռևս ապրիլին, AdvanceMed բժշկական ծառայությունների ընկերության կողմից բողոքներ ստանալուց հետո:
Քննիչները պարզել էին, որ Արևմտյան Վիրջինիա նահանգի Չարլսթոն քաղաքում խմբավորումը 7 գոյություն չունեցող կլինիկաներ է գրանցել և այդ բուժհաստատությունների անունից պարբերաբար ապահովագրական գումարներ ստանալու համար Medicare-ին ուղարկել վճարման ենթակա կեղծ հաշիվներ: Այդ գումարներն ընդհանուր առմամբ 4 միլիոն դոլար են կազմել:
Հիշեցնենք, որ Medicare-ի հետ կապված լայնածավալ մեքենայությունների գործով նախորդ տարվա հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում հայերի մեծ խումբ էր ձերբակալվել` Արմեն Ղազարյանի («Պզո» մականունով) գլխավորությամբ: Խմբի կողմից իրականացված հանցագործությունների գործերով քննությունները դեռևս շարունակվում են: Ղազարյանի հանցավոր խումբը մեղադրվում է տասնյակ միլիոնավոր դոլարների հափշտակման մեջ:

Another Attempt at Siphoning $4 Million from Medicare by Armenians in the US
A Russian émigré told a federal jury Tuesday that he was intimidated into participating in a Medicare fraud scheme that federal prosecutors say was led by another man, the Charleston Gazette reports.
Armenian native Sargis Tadevosyan is on trial this week on federal charges of conspiracy to commit healthcare fraud and aggravated identity theft. Prosecutors allege he helped create fake Medicare front companies in and around Charleston in an attempt to siphon more than $4 million from the government agency.
Earlier this year, Igor Shevchuk and Arsen Bedzhanyan, both Russian citizens living in New York, pleaded guilty to using fake IDs to open bank accounts that would receive the Medicare funds, and agreed to testify against Tadevosyan at his trial.
Lawyers for Tadevosyan have argued that little evidence in the case actually links Tadevosyan to the crime — noting in particular that Tadevosyan's signature does not appear on any of the documents associated with the fake businesses.
Federal authorities arrested Tadevosyan, Shevchuk and Bedzhanyan in May while staking out a Dunbar bank where the trio were allegedly to make a change to one of the fraudulent accounts.
Federal investigators first became involved with the case in April, after receiving a complaint from healthcare provider AdvanceMed, US Department of Health and Human Services investigator Scott Noulett testified Tuesday.
The investigators discovered that seven companies based around Charleston had submitted thousands of Medicare claims that totaled more than $4 million. AdvanceMed flagged the claims before they were processed and issued a freeze on the bank accounts associated with the phantom companies.