Սյունիքի մարզպետին կնոջը ծեծելու համար 2 ամիս է սպառնում
Հատուկ քննչական ծառայությունում 118-րդ հոդվածի հատկանիշներով (Ծեծը. պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով` առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով) քրեական գործ է հարուցվել գործարար Սիլվա Համբարձումյանից ստացած գրավոր հաղորդման հիման վրա, ըստ որի Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը 2011 թվականի նոյեմբերի 14-ին «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցում հարվածներ է հասցրել իրեն:
Ինչպես հաղորդում է ՀՔԾ-ի պաշտոնական կայքը, Համբարձումյանին առաջարկվել է դատաբժշկի ուղեգիր, սակայն նա հրաժարվել է փորձաքննության ենթարկվելուց՝ պատճառաբանելով, որ մարզպետի հարվածից ցավ է զգացել, սակայն մարմնական վնասվածքներ չի ստացել:
Նշենք, որ Սյունիքի մարզպետարաանի պաշտոնական կայքում դեպքի մասին հաղորդագրություն է տարածվել, որտեղ Սուրեն Խաչատրյանը հերքում է այդ ծեծի մասին հայտարարությունը:
«Անհրաժեշտ ենք համարում հայտնել, որ այդ լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում, դրանք հորինված, բացարձակ սուտ ու զրպարտություն են՝ ուղղված ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի դեմ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՔԾ-ն, իր հերթին, նշում է, որ Սիլվա Համբարձումյանը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն էր հրավիրվել դեռևս նոյեմբերի 10-ի մամուլի հրապարակումների հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում:
Սիլվա Համբարձումյանը լրագրողներին հայտարարել էր, որ Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը «Լիճվազք-Թեյի» ոսկու հանքից գողացել է 102 միլիոն դրամ արժողությամբ սարքավորումներ:
Սուրեն Խաչատրյանը մամուլում հերքել էր այդ լուրերը` նշելով, որ ինքը գնել է այդ սարքավորումները և սպառնացել էր դատարան դիմել: Դրանից հետո Սիլվա Համբարձումյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում հայտարարել էր, որ ինքը պատրաստ է Խաչատրյանին խայտառակ անել նաև դատարանում, ինչպես նաև նշել էր, որ վերջինս թմրամոլ է:
«Ինքը հայտնի նարկոման է, եթե չգիտեք, ասեմ: Իր եղբայրը, տղան, բոլորը նարկոման են, իր տղային թմրամոլության համար բռնել, բաց են թողել», – ասել էր Համբարձումյանը:

For Assaulting a Woman, Syunik Regional Governor Might Serve 2 Months in Prison
Armenia's Special Investigative Service (SIS) has launched a criminal case on charges of Article 118 ("Battery or committal of other violent acts... is punished with a fine in the amount of up to 100 minimal salaries, or correctional labor for up to 1 year, or with arrest for the term of up to 2 months") based on a written testimony by entrepreneur Silva Hambardzumyan who said that she was attacked by Syunik marzpet (regional governor) Suren Khachatryan outside the Armenia Marriott Hotel on Nov. 14.
According to a statement issued by the SIS, Hambardzumyan was offered to get a doctor's note but she declined to undergo an examination, explaining that though she experienced pain from the attack, she did not sustain any bodily injuries.
Note as well, that a statement was also issued by the Syunik regional council on its official website, in which Suren Khachatryan denies the allegations of battery.
"We consider it necessary to declare that this news is untrue: it is a fabricated, absolute lie and defamation, directed against RA Syunik marzpet Surik Khachatryan," reads the statement.
The SIS, in turn, notes that Hambardzumyan was called in for clarifications regarding statements she made at a Nov. 10 press conference in which she alleged that Suren Khachatryan and his son are drug addicts.
"He's a well-known drug addict; if you don't know, let me tell you. His brother, son — they're all drug addicts. His son was arrested then released for his drug addiction," she had said.
Previously, the entrepreneur had asserted that Khachatryan stole 102 million drams’ worth of equipment from the Litchqvaz-Tey mine, which belonged to Hambardzumyan before the license for her Sipan 1 gold mining company was revoked by authorities. Following the accusations, Khachatryan publicly threatened to take Hambarzumyan to court, saying that he purchased the equipment.
Photo: Special Investigative Service of the Republic of Armenia
Updated 12:02 pm same day: "councillor" changed to "governor" to better reflect position and contribute to a better translation of  the Armenian "marzpet".