ՖՈՏՈՇԱՐՔ. Benetton-ը հետ է կանչել Հռոմի Պապի սկանդալային «համբույրով» գովազդը
Իտալական հայտնի Benetton ընկերությունը ստիպված է եղել շրջանառությունից հանել ֆոտոմոնտաժի միջոցով արված սկանդալային գովազդային պաստառը, որի վրա պատկերված է Հռոմի Պապ Բենեդիկտոս XVI-ի և եգիպտական իմամ Ահմեդ ատ-Թայիբի համբույրը:
Դա տեղի է ունեցել հավատացյալների բազմաթիվ բողոքներից հետո:
«Մենք ցավում ենք, որ կերպարի օգտագործումը վիրավորել է հավատացյալների զգացմունքները»,- հայտարարել է ընկերությունը, որի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «այս գովազդային արշավի իմաստը ատելության մշակույթին դեմ պայքարելն է»:
Benetton-ի ֆոտոմոնտաժը քննադատության է արժանացել Վատիկանի կողմից: Վատիկանի մամլո ծառայության քարտուղար Ֆեդերիկո Լոմբարդին հայտարարել է, որ «խոսքը գնում է Պապի նկատմամբ անհարգանքի դրսևորման և հավատացյալների զգացմունքների վիրավորման մասին»:
Benetton-ի գովազդային արշավներում օգտագործվում են տարբեր քաղաքական գործիչների համբույրների տեսարաններ, նրանց թվում են Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նետանյահուն և Պաղեստինի ազգային վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Աբասը և այլք:

ФОТО - Benetton отозвала скандальную рекламу с поцелуем Папы Римского и имама
Benetton объявила об отзыве созданного с помощью фотомонтажа рекламного плаката, на котором изображен поцелуй Папы Римского Бенедикта XVI и египетского имама Ахмеда ат-Тайиба, сообщает Корреспондент.net.
"Мы огорчены тем, что использование этого образа оскорбило чувства верующих", - заявила компания. При этом в заявлении отмечается, что "смысл этой рекламной кампании направлен исключительно на борьбу против культуры ненависти во всех ее формах".
Фотомонтаж Benetton был резко осужден Ватиканом. Глава пресс-службы Ватикана священник Федерико Ломбарди заявил, что "речь идет о серьезном проявлении неуважения к Папе, об оскорблении чувств верующих".
Также, как отмечает агентство, в рекламной кампании Benetton используются образы поцелуев президента Франции Николя Саркози и канцлера ФРГ Ангелы Меркель, премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и главы Палестинской национальной администрации Махмуда Аббаса.