«Ճնշել են». մարզպետն ընդդեմ օրաթերթի դատական նիստը շարունակվում է
Այսօր Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացել է Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանի` ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի ներկայացրած հայցի քննությունը:
Նշենք, որ խնդրո առարկան է հոկտեմբերի 7-ին «Ժողովուրդ» օրաթերթում տպագրված հոդվածը, որտեղ նշվել է, որ Գեղարքունիքի մարզպետը 3000 դոլար կաշառք է վերցրել:
Հոդվածի հեղինակ Սոնա Գրիգորյանը Epress.am-ի հետ զրույցում հիշեցրել է հոդվածի ստեղծման նախապատմությունը:
Հոկտեմբերի 6-ին նա այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի դպրոց` դպրոցի պատմության ուսուցչի տեղի համար հայտարարված քննության ընթացքը լուսաբանելու համար: Պատմության ուսուցչի թեկնածուները երկուսն են եղել՝ Աննա Թորոսյանը և Արթուր Մխիթարյանը, սակայն լրագրողին տեղեկացրել են, որ քննությունը տեղափոխել են հաջորդ օրը: Սոնա Գրիգորյանի խոսքով՝ ինքը մի քանի հարց է ուղղել Աննա Թորոսյանին՝ հետաքրքրվելով, թե վերջինս ինչ սպասելքի ունի քննությունից:
«Աննա Թորոսյանն ասել է, որ ինքը ոչ մի սպասելիք չունի, քանի որ մյուս թեկնածուն` Արթուր Մխիթարյանը, 3000 դոլար կաշառք է տվել մարզպետին, որպեսզի ինքը ընտրվի պատմության ուսուցիչ: Նա ասել է, որ Մխիթարյանն այդ կաշառքը մարզպետին փոխանցել է նրա վարորդի միջոցով: Մենք այդ նյութը տպագրում ենք հենց հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 7-ին, և նույն օրը երեկոյան տեղեկանում ենք, որ դատախազությունը գրություն է ուղարկում ոստիկանություն և Աննա Թորոսյանին կանչում են հարցաքննության: Ես այդ ընթացքում զանագահարում եմ Աննային, որպեսզի տեղեկանամ, թե ինչպես է, բայց նա ոստիկանություն մտնելուց հետո անջատում է հեռախոսը: Եվ միայն առավոտյան եմ կարողանում նրա հետ խոսել. նա ինձ ասում է, որ ուզում է ինքնասպան լինել, ուզում է մարզպետից ներողություն խնդրել: Մենք նաև տեղեկանում ենք, որ հենց այդ օրը մարզպետը մեր թերթին դատի է տվել», - պատմել է Սոնա Գրիգորյանը:
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում Աննա Թորոսյանը հայտարարել է, որ ինքը չի հիշում, որ նման բաներ է ասել, նշել է, որ այդ օրը ինքը եղել է հոգեկան ծանր վիճակում, կաշառքի մասին լսել է գյուղի ասեկոսեներից: Գրիգորյանի խոսքով՝ Թորոսյանը դատարանում պատմել է, որ իրենց թերթին հարցազրույց է տվել, բայց նշել է, որ չի հիշում, որ կաշառքի մասին որևէ բան է ասել:
Լրագրողը նշել է, որ ուսուցչի թեկնածուին ճնշել են, և վերջինս հակասական ցուցմունքեր է տվել դատարանում:
Սոնա Գրիգորյանը նաև ասել է, որ մարզպետի փաստաբանները երեքն են, որոնք դատական նիստի ընթացքում միայն մեկ բան էին նշում՝ թերթը իրավունք չուներ գրել, թե մարզպետը կաշառք է վերցրել:

Regional Governor Sues Newspaper for Libel: Witness was 'Pressured,' Says Journalist
The lawsuit brought forth by Gegharkunik regional governor (marzpet) Nver Poghosyan against local daily Joghovurd was examined in Gegharkunik District Court of First Instance on Thursday. Recall, the public official is suing the paper for an article published on Oct. 7 in which the newspaper alleges the marzpet accepted a bribe of $3,000 USD.
The author of the piece, Sona Grigoryan, described to Epress.am the incidents that led up to lawsuit:
On Oct. 6, Grigoryan paid a visit to the Ttujur village school, to cover the review process for selecting a history teacher for the school. There were two candidates for the position: Anna Torosyan and Artur Mkhitaryan; however, the journalist was informed that the interviews were moved to the following day. Grigoryan says she asked Anna Torosyan a few questions, inquiring as to what expectations the latter has from the review process.
"Anna Torosyan said she has no expectations because the other candidate, Artur Mkhitaryan, paid a bribe of $3,000 to the marzpet for him to be selected as the history teacher. She said Mkhitaryan passed on this bribe to the marzpet through his driver. We publish this story the following day, on Oct. 7, and on the same day in the evening we find out that the prosecutor's office sends a notice to the police and Anna Torosyan is called in for questioning. During that time I call Anna to find out how she is, but she turned off her phone before going into the police station. And only in the morning am I able to speak with her: she tells me she wants to kill herself, she wants to apologize to the marzpet. We also find out that that same day the marzpet is taking our paper to court," said Grigoryan.
During the Nov. 17 court session, Anna Torosyan said that she didn't recall saying such thing, noting that she was in a distressed mental state that day and she heard about the bribe from rumors circulating in the village. According to Grigoryan (the journalist), Torosyan testified in court that she gave an interview to the paper but noted that she doesn't remember saying anything about a bribe.
The journalist asserts that Anna Torosyan was pressured and the latter gave contradictory testimonies in court.
Grigoryan added that the marzpet's three attorneys were only pointing to one thing during the court session — that the paper had no right to write that the marzpet had accepted a bribe.