«Պատմական կերպարներ» Մարտինին, Տիգրանին, Ավետին և Արշակին հիշել են Մալայզիայում
«Եթե Քարդաշյան քույրերն աշխարհի ամենահայտնի հայ ընտանիքն են, ապա Հարավարևելյան Ասիայի Սարգիս եղբայրները պատմական հերոսներ են, հատկապես հյուրանոցային սեփականատերերի շրջանում», այսօր գրում է Thestar.com կայքը` անդրադառնալով հատկապես Սինգապուրում և Մալայզիական Փենանգ նահանգում ժամանակին  հայտնի դարձած հայ ընտանիքին, որոնք առավելապես հռչակ էին վայելում շքեղ հյուրանոցների ցանցի հիմնադրման և կառավարման հարցում:
Եղբայրներ Մարտինը, Տիգրանը, Ավետը, Արշակը հյուրանոցներ են հիմնել ողջ հարավարևելյան Ասիայի տարածքում:  Այդ հյուրանոցների թվում են E&O-ն և Crag Hotel-ը:
Penang Heritage Trust տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությամբ զբաղվող ՀԿ-ի քարտուղար Կլեմենտ Լիանգը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Փենանգի հայկական համայնքը մեծ ներդրում է ունեցել տարածաշրջանում` հատկապես Սինգապուրում և Փենանգում:
«Հայկական համայնքը փոքրամասնություն էր կազմում, բայց նրանց ներդրումը շոշափելի էր, հատկապես Փենանգում հյուրանոցների ցանցի ստեղծման գործում»:
Ի դեպ, Ջորջ Թաունում (Փենանգ նահանգում գտնվող քաղաք) Հայկական փողոց կա և Արաթուն անունը կրող ճանապարհ:
Վերջինս այդպես է անվանվել Արաթուն Անտոնիի պատվին, ով իր ընտանիքը Փենանգ է բերել 1819 թվականին: Նա առևտրական և հողագործ է եղել:
«Ցավոք սրտի, հայ համայնքն այլևս այստեղ չի ապրում: Շատերն ԱՄՆ, Ավստրալիա և Սինգապուր են գաղթել 1930-ականներին»,- ասել է Լիանգը:

The Kardashian sisters may be the most famous Armenian family globally but in South East Asia, the Sarkies brothers are historical heroes especially among hoteliers, write Christina Chin and Jeremy Tan in the Malyasian news source The Star.
The Sarkies brothers, Martin, Tigran, Aviet and Arshak (pictured below), were best known for founding and managing a chain of luxury hotels throughout South East Asia including E&O Hotel, and Crag Hotel on Penang Hill.
Penang Heritage Trust (PHT) secretary Clement Liang said the Armenian community in Penang had made great contributions to the region especially in Singapore and Penang (Malaysia).
“The Armenian community were a minority but their contributions were significant especially in establishing and running a chain of prestigious hotels in Penang.
“In George Town, you have Armenian Street and Aratoon Road.
“The latter was named after Arathoon Anthony who brought his family to Penang in 1819. He was a trader and planter.
“The Armenian community in Penang used to worship at St Gregory’s Church which was located between Penang Street and King Street.
“Unfortunately, the Armenian community no longer live here. Most migrated to the US, Australia and Singapore in the 1930s,” he said, adding that there were some 40 Armenians buried in the state.