Ղարաբաղյան հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելն անթույլատրելի է. Սերժ Սարգսյան
Ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կրում կրոնական բնույթ, և դրան կրոնական երանգավորում հաղորդելու բոլոր փորձերն ապակառուցողական են: Այս մասին Երևանում նոյեմբերի 28-29-ը անցկացվող ԱՊՀ միջկրոնական խորհրդի նախագահության նիստին իր ողջույնի խոսքում ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ չի կարելի թույլ տալ, որ քրիստոնեությունը և մահմեդականությունը, որոնք դավանում են հայերն ու ադրբեջանցիները, փորձեն հակադրել միմյանց:
«Առավել ևս անթույլատրելի ենք համարում հակամարտության քողի տակ պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգության հուշարձանները ոչնչացնելու գործողությունները:
Այս կարևորագույն լսարանի առջև Հայաստանի Հանրապետության անունից վերահաստատում եմ բոլոր նման արժեքները պահպանելու և, անհրաժեշտության դեպքում, վերականգնելու մեր հանձնառությունը: Մեր այդ քաղաքականության լավագույն ապացույցն է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի կենտրոնը զարդարող տասնութերորդ դարի հուշարձան հանդիսացող Կապույտ մզկիթը», - մասնավորապես, ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Saying Karabakh Conflict is Religious in Nature is Unacceptable: Serzh Sargsyan
The Nagorno-Karabakh conflict is not religious in nature and all attempts to give it a religious shade are destructive, said Armenian President Serzh Sargsyan in his opening remarks at the meeting of the Presidium of the Inter-religious Council of the CIS (Commonwealth of Independent States), held in Yerevan from Nov. 28–29.
The state leader announced that Christianity and Islam, which Armenians and Azerbaijanis profess, cannot be allowed to oppose each other.
"Moreover, we consider unacceptable the destruction of monuments of historical, cultural and spiritual heritage under the guise of the conflict.
"Before this important audience, in the name of the Republic of Armenia, I reaffirm our commitment to preserve and, if necessary, restore all such values. The best proof of this policy of ours is the 18th-century monument, the Blue Mosque, adorning the center of the Armenian capital, Yerevan," said Sargsyan, according to a statement published on the official presidential website.