«Ավելի խիստ պատժել». զոհված զինվորի մայրը չի հավատում ինքնասպանությանը
2009 թվականի նոյեմբերի 10-ին մահացած զինծառայող Սերգեյ Մանուկյանի մայրը` Լամարա Մանուկյանը, մեկ ամիս առաջ դիմել է ՀՀ պաշտապնության նախարար Սեյրան Օհանյանին` խնդրելով վերաբացել իր որդու գործը և այն ճիշտ ուղով տանել: Համաձայն պաշտոնական վարկածի` Սերգեյ Մանուկյանն ինքնասպան է եղել, սակայն մայրը համոզված է, որ իր որդուն սպանել են:
Նախարարը Լամարա Մանուկյանին խորհուրդ է տվել այդ հարցով դիմել զինվորական դատախազին, ինչն էլ արվել էր մոր կողմից, որից հետո նոյեմբերի 30-ին ծնողը նամակ է ստացել, որ գործով նախաքննությունը վերսկսվել էր:
Չնայած դրան, Epress.am-ի հետ զրույցում Լամարա Մանուկյանը մտավախություն է հայտնել, որ քննչական մարմինները դարձյալ կհանգեն նույն կետին:
Նշենք, որ այս գործով ձերբակալվել և 6 ու 7 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Սիսիանի Նորավան գյուզում տեղակայված 20/66 զորամասի հրամանատար Գեղամ Ասատրյանը և դասակի հրամանտար Վահագն Գասպարյանը, ովքեր մեղավոր են ճանաչվել զինվորին ինքնասպանության դրդելու մեջ:
Լամարա Մանուկյանն ասել է, որ նրանք պետք է ավելի մեծ պատիժ ստանային: Խոսելով դեպքի մասին` նա նշել է, որ երբ իր տղային սպանված բերել են տուն, իրենց այցելել է քննիչն ու մի փոխգնդապետ` տեղեկացնելով, որ իր որդին ինքնասպան է եղել: Նրանք առաջարկել են ստորագրել ինքնասպանությունը փաստող թղթի տակ: Սկզբում Լամարա Մանուկյանը չի համաձայնել դա անել, բայց նրան վստահեցրել են, որ դատարանում ամեն ինչ կպարզվի, և կինը ստորագրել է:
«Ես ոչ մի անգամ դատարանի դուռը չէի եղել, մենակ կինոներում էի տեսել դատ: Բայց սա դատարան չէր, մի թատրոն էր, մի շոու էր: Էդ Գորիսի դատավորն էլ մի խուլիգանի մեկն էր` Համլետ Դավթյանը: Գործում ներգրավված էր ընդամենը մի վկա` Գոռ Մոմչյան, ով իր նախաքննական ցուցմուքնում նշել է, որ դիքերից ինքը տեսել է, թե ինչպես է զորամասի հրամանատարը ապտակել Սերգեյին և հահոյել նրան, ապտակած տեղից արյուն է հոսել, ու Սերգեյը դեմքից եկած արյունը քսել է մոտակա խողովակին: Հրամանատարը, ով գազանի պես էր մեքենան քշում, Սերգեյին ապտակել ու հայհոյել էր նրա համար, որ նա մի փոքր ուշ է բացել զորամասի դարպասները: Դատարանում, սակայն, Գոռն ասել էր, որ ոչ մի բան չի հիշում, իսկ երբ ես ասացի` նման բանն ամբողջ կյանքում դու չես կարող մոռանալ, Գոռը պատասխանեց, որ` ինչ կա, գրել է: Եվ դա ինձ համար արդեն բավական էր»,- ասել է Լամարա Մանուկյանը:
Նա նաև հաղորդել է Epress.am-ի թղթակցին, որ իր հավաքած տեղեկությունների համաձայն, դասակի հրամանատարն էլ սովորություն է ունեցել ոտքով հարվածելու զինվորների սրունքներին:
Լամարա Մանուկյանի խոսքով` իր որդին ձախլիկ է եղել, մինչդեռ ինքնասպանության վերաբերյալ փաստաթղթում գրել են, որ նա ավտոմատով բերանի մեջ է կրակել աջ ձեռքով: Բացի դա, իր տղայի մարմնի տարբեր հատվածներում եղել են բազմաթիվ այլ վնասվածքներ, ինչն էլ մորը ստիպում է մտածել, որ որդուն սպանել են:
«Ամենաահավոր չաստն է, դա մի համակենտրոնացման գաղութ է: Մեր դաստիարակված, շնորհքով երեխեքը տնից մեկ էլ ընկնում են գողական աշխարհ», - ասել է տիկին Լամարան:
Նա նաև պատմել է, որ դատից հետո Ասատրյանի կինը դատարանի բակում բղավել է, թե «մի քնձռոտ զինվորի պատճառով ամուսնուս դատեցին»:
Երբ տիկին Լամարան հակադարձել է Ասատրյանի կնոջը, նա փոխել է խոսքը` պնդելով, որ ինքն ասել է, թե «մի քնձռոտ զինվորի ցուցմուքնով ամուսնուն դատեցին»:
Սակայն Վերաքննիչ դատարանի դատական նիստից հետո նույն կինը Լամարա Մանուկյանին բազմաթիվ մարդկանց ներկայությամբ ասել է. «Լավ ենք արել տղայիդ»:

Another Mother of Killed Soldier Disputes Official Claim of Suicide: Case Reopened
Lamara Manukyan, mother of Sergei Manukyan, who died on Nov. 10, 2009, during his military service, appealed to RA Minister of Defense Seyran Ohanyan a month ago, asking him to reopen her son's case and take the right path on the case. Note, according to official reports, Sergei committed suicide, but his mother is convinced her son was murdered.
The minister advised Lamara Manukyan to contact the military prosecutor, which she did. Later, on Nov. 30, she received a letter informing her that the preliminary investigation into the case had recommenced.
Regardless, Manukyan, speaking to Epress.am, expressed fear that investigative bodies will again arrive at the same conclusion.
Note, commander of military base 20/66 in the village of Noravan in Sisian Gegham Asatryan and platoon commander Vahagn Gasparyan, who were found guilty of inciting Sergei to murder, were arrested and sentenced to 6 and 7 years in prison, respectively.
Lamara Manukyan, however, believes that the men should've received a more serious punishment. Recalling the incident, Manukyan described how when her son's body was brought home, an investigator and a lieutenant-colonel visited them, informing her that her son had killed himself. They suggested she sign a document confirming that it was suicide. At first, she didn't agree, but they assured her that everything would be determined in court and so, Manukyan signed.
"I'd never been to a courtroom; I'd only seen it in movies. But this wasn't court; it was a performance, a show. That Goris judge was a hooligan — Hamlet Davtyan. There was only one witness in the case, Gor Momchyan,  who in his preliminary testimony said from his position, he saw how the unit commander slapped Sergei and swore at him; blood was flowing from where he was hit and the blood from Sergei's face scraped the nearby pipe. The commander, who drove like a maniac, hit and swore at Sergei for opening the unit's gates a little late. In court, however, Gor said he didn't remember anything, and when I said you couldn't forget such a thing in your entire life, Gor said whatever happened, he wrote. And that was already enough for me," she said.
According to information that she's gathered, Manukyan told Epress.am that the platoon commander was also known for kicking soldier's shins.
Furthermore, Manukyan asserts that her son was left-handed, but in the documents alleging his suicide, it's written that he fired an automatic weapon into his mouth using his right hand. In addition, there were several injuries on her son's body at the time of his death, which has led his mother to believe that he was murdered.