Թուրքիայի ղեկավարությունը գլուխ կխոնարհի Ծիծեռնակաբերդում. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահ է, որ Թուրքիան պետք է ապաշխարի Հայոց Ցեղասպանությունն իրագործելու համար: Այս մասին նա հայտարարել է երեկ երեկոյան Մարսելում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Դա ո՛չ նախապայման է, ո՛չ էլ վրեժխնդրությանը հագուրդ տալու ձգտում: Թուրքիան պետք է առերեսվի իր պատմությա­ն հետ: Երբևէ Թուրքիայի ղեկավարությունը կարող է ուժ գտնել և վերարժևորել իր մոտե­ցումները Հայոց ցեղասպանության հանդեպ: Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել, և այն հստակ է: Մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ ունենալ բնականոն հարաբերություններ, ինչպես վայել է հարևան երկրներին: Այդպիսի հարևան երկրներ էին, օրինակ, Լեհաստանը և Գերմանիան, որի կանցլեր Վիլի Բրանդտը, գիտակցելով իր երկրի գործած հանցանքը, ծնկի էր իջել Վարշավայի գետտոյում:
Վաղ թե ուշ իրեն եվրոպական երկիր համարող Թուրքիան կունենա եվրոպական լինելուն հարիր ղեկավարություն, որը գլուխ կխոնարհի Ծիծեռնակաբերդում: Ավելի լավ է` վաղ, բայց դա Թուրքիայի ժողովրդի գործն է: Մենք նրանց ոչինչ չենք պարտադրում. դա իրենք պետք է անեն հանուն թուրք ժողովրդի, ինչպես որ Վիլի Բրանդտը դա արեց հանուն գերմանացիների», - հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

Turkey's Leadership will Bow its Head at Armenian Genocide Memorial: Serzh Sargsyan
Armenian President Serzh Sargsyan is confident that Turkey must repent for the Armenian Genocide of 1915. The state leader said this himself in a meeting with members of the Armenian community in Marseille yesterday evening.
"This is neither a precondition nor a strive for nourishing revenge. Turkey must face its history. Sometime, Turkey's leadership might find the strength and re-evaluate its approach toward the Armenian Genocide. Our position hasn't changed and it's clear. We are ready to have normal relations with Turkey, as is fitting for neighboring countries. Such neighboring countries were, for example, Poland and Germany, which Chancellor Willy Brandt, realizing the crime committed by his country, knelt down Warsaw Ghetto [Uprising].
"Sooner or later, Turkey, considering itself a European country, will have a European-appropriate leadership which will bow its head at Tsitsernakaberd . Better, sooner, but that is up to the Turkish people. We impose nothing on them. This they have to do in the name of the people of Turkey, as Willy Brandt did it in the name of the Germans," said the Armenian state leader, according to a statement issued by the Armenian president's office.