Ամերիկահային 10 տարի տվեցին ռեկետի և միլիոններ գողանալու համար
Ամերիկահայ Ռոբերտ Թերջանյանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Մանհեթենի դաշնային դատարանի կողմից մի շարք զեղծարարություններ իրականացնելու և հանցավոր ճանապարհով միլիոնավոր դոլարների շահույթ ստանալու համար:
Թերջանյանը խոստովանել է, որ հանդիսանում է Միրզոյան-Թերջանյան անվան տակ հայտնի հանցավոր խմբավորման ղեկավարը:
Ըստ դատախազության տվյալների` հանցավոր խումբը 35 մլն դոլար է գողացել Medicare բժշկական ապահովագրական ընկերությունից:
Մանհեթենի դատախազությունը հայտնել է, որ Թերջանյանը գողացել է բժիշկների և հիվանդների անձնական տվյալները` 118 գոյություն չունեցող բժշկական հաստատություններ հիմնելու համար, որոնց միջոցով էլ կեղծ դեղատոմսեր է դուրս գրել` հետագայում ապահովագրական ընկերությունից գումարներ ստանալով:
Նշենք, որ Թերջանյանը մեղադրվում էր նաև հայաստանցի երաժիշտների խմբին ԱՄՆ-ի կեղծ վիզաներ տրամադրելու մեջ:
Թերջանյանը դատավարության ընթացքում նաև խոստովանել է, որ պարբերաբար «դիմել է բռնության և հանցավոր միջոցների», այլ կերպ` ռեկետի, մարդկանցից գումարներ կորզելու նպատակով:
«Ներողություն եմ խնդրում դատարանից և ԱՄՆ-ի կառավարությունից իմ գործողությունների համար», - ասել է Թերջանյանը:
Նշենք, որ Թերջանյանի գլխավորած հանցավոր խումբը հանդիսանում էր անցյալ տարվա հոկտեմբերին ձերբակալված Արմեն Ղազարյանի (Պզո) հանցավոր կազմակերպության մի մաս, որը հարյուր միլիոն դոլարից ավելի էր գողացել Mediacare ապահովագրական ընկերությունից:

Американский армянин извинился перед США и получил 10 лет тюрьмы
Американский армянин Роберт Терджанян несколько часов назад был приговорен к 10 годам лишения свободы. Федеральный суд Манхэттена признал его виновным в махинациях и получение прибыли в миллионы долларов незаконным путем.
Сам Терджанян признался, что является главой преступной группировки, известной как Мирзоян-Терджанян.
По данным прокуратуры, банда выкачала из страховой компании Medicare 35 млн долларов. Терджанян выкрал личные данные врачей и пациентов, основал 118 несуществующих медучреждений, с помощью которых выписывал фальшивые рецепты, оплачиваемые страховой компанией.
Терджанян также обвинялся в предоставлении фальшивых американских виз группе музыкантов из Армении.
В ходе суда он признался, что периодически прибегал к «насилию и преступным методам, рекету, чтобы отбирать у людей деньги» и попросил прощения у правительства США.
Отметим, что группировка Терджаняна входила в клан арестованного в октябре 2010-го Армена Казаряна по прозвищу Пзо, которому удалось украсть у Mediacare более ста млн долларов.