Ամերիկահային 10 տարի տվեցին ռեկետի և միլիոններ գողանալու համար
Ամերիկահայ Ռոբերտ Թերջանյանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Մանհեթենի դաշնային դատարանի կողմից մի շարք զեղծարարություններ իրականացնելու և հանցավոր ճանապարհով միլիոնավոր դոլարների շահույթ ստանալու համար:
Թերջանյանը խոստովանել է, որ հանդիսանում է Միրզոյան-Թերջանյան անվան տակ հայտնի հանցավոր խմբավորման ղեկավարը:
Ըստ դատախազության տվյալների` հանցավոր խումբը 35 մլն դոլար է գողացել Medicare բժշկական ապահովագրական ընկերությունից:
Մանհեթենի դատախազությունը հայտնել է, որ Թերջանյանը գողացել է բժիշկների և հիվանդների անձնական տվյալները` 118 գոյություն չունեցող բժշկական հաստատություններ հիմնելու համար, որոնց միջոցով էլ կեղծ դեղատոմսեր է դուրս գրել` հետագայում ապահովագրական ընկերությունից գումարներ ստանալով:
Նշենք, որ Թերջանյանը մեղադրվում էր նաև հայաստանցի երաժիշտների խմբին ԱՄՆ-ի կեղծ վիզաներ տրամադրելու մեջ:
Թերջանյանը դատավարության ընթացքում նաև խոստովանել է, որ պարբերաբար «դիմել է բռնության և հանցավոր միջոցների», այլ կերպ` ռեկետի, մարդկանցից գումարներ կորզելու նպատակով:
«Ներողություն եմ խնդրում դատարանից և ԱՄՆ-ի կառավարությունից իմ գործողությունների համար», - ասել է Թերջանյանը:
Նշենք, որ Թերջանյանի գլխավորած հանցավոր խումբը հանդիսանում էր անցյալ տարվա հոկտեմբերին ձերբակալված Արմեն Ղազարյանի (Պզո) հանցավոր կազմակերպության մի մաս, որը հարյուր միլիոն դոլարից ավելի էր գողացել Mediacare ապահովագրական ընկերությունից:

An Armenian mobster is facing the music — more than 10 years in the slammer — after pleading guilty in Manhattan yesterday to racketeering schemes that included helping a group of musicians from his home country of Armenia get bogus travel visas to visit the United States, the New York Post reports.
Robert Terdjanian, 37, admitted running a gang of crooks — known as the Mirzoyan-Terdjanian Organization — that also stole upward of $35 million through a massive Medicare-fraud scheme.
Manhattan federal prosecutors say the operation stole the identities of doctors and patients to set up 118 “phantom” medical clinics that submitted more than $100 million in phony claims.
Terdjanian, a former drug addict whose rap sheet includes burglary, shoplifting and weapons convictions, also admitted that he “implicitly threatened the use of violence and other criminal means” to collect money owed to him.
According to his indictment, he threatened to disembowel a fellow gangster during a May 2009 “sit-down” at a Brighton Beach restaurant.
“I apologize to this court and to the United States government for my actions,” said Terdjanian, who likely faces deportation once he finishes his prison sentence.