Մահացած աղջկա ամուսինը պդնում է, որ կինը «փիլաքյանից է ընկել». մեղադրողը չի հավատում
Այսօր ՀՀ վերաքննիչ դատարանում քննվել է 2010 թ. հոկտեմբերի 1-ին կնոջը`  20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանին մահացու վնասվածքներ պատճառելու համար առաջին ատյանի կողմից 10 տարվա ազատազրկված դատապարտված Յանիս Սարկիսովի փաստաբանի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը:
Սարկիսովը պաշտպան Ժորա Հարությունյանը կարծում է, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ կայացրած դատավճիռն ակնհայտ անհիմն է: Իր բողոքում նա խնդրում է, որպեսզի այդ վճիռը բեկանվի և իր պաշտպանյալը արդարացվի, կամ գործն ուղարկվի նոր քննության:
Ժորա Հարությունյանը պնդում է, որ իր պաշտպանյալը չի ծեծել կնոջը և նրան չի գլորել աստիճաններից, ինչպես նշված է գործում, այլ Զարուհի Պետրոսյանը թույն է խմել, և իբր մի քանի գրություններ է թողել, որոնցում գրել է, որ զղջում է ինչ-որ արարքների համար և չի ցանկանում ապրել:
Սարկիսովը դատավոր Սևակ Համբարձումյանի այն հարցին, թե արդյոք ինքը ծեծել է կնոջը, բացասական պատասխան է տվել, և ասել է, որ կինը վնասվածքները ստացել է, իր խոսքով, «փիլաքյաններից ընկնելու» հետևանքով: Ամուսնու խոսքով` Զարուհին մահանալուց առաջ ասել է իրեն, որ թույն է խմել: Երբ դատավորը հարցրել է, թե արդյոք նա կնոջը խանդել է, Սարկիսովը դրական պատասխան է տվել:
Նշենք, որ համաձայն նախաքննության վարկածներից մեկի, Սարկիսովը խանդել է կնոջը և, դա էլ դարձել է ծեծի պատճառ, որի հետևանքով կինը մահացել է:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Գոռ Մարգարյանը նշել է, որ բոլոր վկաների ցուցմունքերով հաստատվել է, որ Սարկիսովը պարբերաբար է ծեծի ենթարկել իր կնոջը: Մարգարյանն ասել է, որ Հարությունյանի միջնորդությունը անհիմն է և ենթակա է մերժման:
Մեղադրող դատախազ Տիգրան Սարգսյանը ևս ասել է, որ այդ միջնորդությունը ենթակա է մերժման անհիմն լինելու պատճառով:
Սարկիսովի պաշտպանը տուժող կողմի ներկայացրած պատասխանին ծանոթանալու համար միջնորդել է իրեն ժամանակ տրամադրել: Դատավորը բավարարել է  միջնորդությունը:

The RA Court of Appeals today examined the claim by Yanis Sarkisov, who was sentenced for 10 years in prison for the murder of his wife Zaruhi Petrosyan, who passed away on Oct. 1, 2010. Note, 10 years' imprisonment is the maximum penalty for this crime in Armenia.
Sarkisov's attorney Zhora Harutyunyan believes that the ruling against his client is "obviously unfounded" and is asking the court to quash the ruling or to send the case for re-investigation.
Harutyunyan insists that his client did not abuse his wife and didn't throw her down the stairs, as mentioned in the case, but rather that Zaruhi drank poison and supposedly left a few notes in which she wrote that she is sorry for things that she's done and doesn't want to live.
Asked by Judge Sevak Hambardzumyan whether he did, in fact, hit his wife, Sarkisov responded in the negative, saying his wife received bruises from falling down the stairs. According to Sarkisov, prior to her death, Zaruhi said she drank poison. When the judge asked whether he became jealous, he answered in the affirmative.
Note that according to one of the assumptions of the investigation, Sarkisov was jealous and that was the reason for hitting his wife which resulted in her death.
Gor Margaryan, representing the victim's legal successor, noted that all the witness testimonies determined that Sarkisov regularly hit his wife. In his opinion, Harutyunyan's motion is unfounded and subject to rejection.
Prosecutor Tigran Sargsyan also said that the motion is likely to be rejected because it's baseless.
In order to become acquainted with the response presented by the aggrieved party, Sarkisov's attorney motioned for more time. The judge sustained his motion