Սարկոզիին խորհուրդ են տվել ցեղասպանության մասին հարցնել հորը, «նա պատմելու բան ունի»
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ֆրանսիացի պատգամավորների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագծի ընդունմանն ի պատասխան մեղադրել է Ֆրանսիացիներին ալժիրցիների ցեղասպանության մեջ: Այս մասին վարչապետը հայտարարել է այսօր մամուլի ասուլիսին, հաղորդում է Agence France-Presse-ը:
Էրդողանը հայտարարել է, որ 1945-ից սկսած Ֆրանսիան պատասխանատու է Ալժիրի բնակչության 15 տոկոսի ոչնչացման համար: «Դա ցեղասպանություն է»,-պարզաբանել է թուրք վարչապետը:
Էրդողանի խոսքով` Ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագծի հեղինակ հանդիսացող «Հանուն ազգային շարժման միություն» (UMP) կուսակցության նախաձեռնության հետևում կանգնած է նրա առաջնորդը` նախագահ Նիկոլա Սարկոզին: Թուրք վարչապետը վստահ է, որ այսկերպ Սարկոզին փորձում է ընտրազանգված հավաքել 2012-ին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների համար:
«Եթե պարոն Սարկոզին չգիտի Ցեղասպանության մասին, նա կարող է այդ մասին հարցնել իր հորից` Պալ Սարկոզիից, ով 1940-ականներին Ալժիրի ֆրանսիական լեգիոնում է ծառայել: Վստահ եմ, նա իր որդուն Ալժիրում ֆրանսիացիների կողմից իրականացված սպանդի մասին պատմելու շատ բան ունի»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետը կարգադրել էր Փարիզից հետ կանչել թուրք դեսպանին: AFP –ի տեղեկություններով` ուրբաթ Թահսին Բուրջուօղլուն մեկնել է «Շարլ դը Գոլի» օդանավակայանից և խորհրդակցության նպատակով Անկարա ժամանել: Բացի դա, Թուրքիան մտադիր է չեղյալ հայտարարել Ֆրանսիայի հետ բոլոր ռազմական, տնտեսական և քաղաքական ծրագրերը:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեն իր հերթին նշել է, որ Թուրքիան չպետք է շտապի արձագանքել ֆրանսիացի խորհրդարանականների գործողություններին և այդ ամենը չպետք է շատ մոտ ընդունի սրտին, քանի որ երկու երկրներն էլ «դեռ աշխատելու տեղ ունեն»:
Ալժիրցիների ցեղասպանություն ասելով` Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նկատի ունի 1945 թվականին սկսված ալժիրցիների պայքարը Ֆրանսիայից ազատագրվելու համար: Դրան հետևած 1954 թվականի պատերազմի հետևանքով տարբեր գնահատականներով Ալժիրում զոհվել են 300,000-ից մինչև մեկ միլիոն մարդ, որոնց մեծ մասը խաղաղ բնակիչներն էին:

Саркози советуют расспросить о геноциде своего отца, "ему есть что рассказать"
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ответ на принятие французскими депутатами закона о введении ответственности за отрицание геноцида армян Османской империей обвинил Францию в геноциде алжирцев. Об этом в пятницу, 23 декабря, сообщает Agence France-Presse.
В ходе пресс-конференции в пятницу Эрдоган заявил, что Франция ответственна за уничтожение 15 процентов населения Алжира с 1945 года. "Это геноцид", - пояснил турецкий премьер.
По словам Эрдогана, за инициативой партии "Союз за народное движение" (UMP), предложившей ввести ответственность за отрицание геноцида армян, стоит непосредственно ее лидер, президент Николя Саркози. Турецкий премьер уверен, что таким образом Саркози пытается добиться поддержки избирателей на предстоящих в 2012 году президентских и парламентских выборах.
"Если французский президент господин Саркози не знает о геноциде, он может спросить об этом своего отца Пала Саркози, служившего во французском легионе в Алжире в 1940-х годах. Уверен, ему есть что рассказать своему сыну о французской резне в Алжире", - заявил Эрдоган.
Ранее премьер-министр Турции распорядился отозвать посла из Парижа. В пятницу, по данным AFP, Тахсин Бурчуоглу вылетел из аэропорта "Шарль де-Голль" и прибыл для консультаций в Анкару. Кроме того, Турция намерена отменить все военные, экономические и политические проекты с Францией.
Министр иностранных дел Франции Ален Жюппе в свою очередь отметил, что Турции не стоит спешить с реакцией на действия французских парламентариев и принимать их слишком близко к сердцу, поскольку двум странам "есть над чем работать".
Согласно законопроекту, который вскоре поступит на рассмотрение французского Сената, отрицание Геноцида армян предлагается наказывать годом тюрьмы и штрафом в 45 тысяч евро. Сам геноцид Франция признала в 2001 году.
Под "геноцидом" алжирцев Реджеп Тайип Эрдоган, очевидно, имеет в виду последствия борьбы за независимость Алжира от Франции, начавшейся с восстания 1945 года, жестоко подавленного войсками. В ходе последовавшей в 1954 году войны в Алжире погибли, по разным оценкам, от 300 тысяч до миллиона человек, большую часть которых составили мирные жители.