Սարկոզիին խորհուրդ են տվել ցեղասպանության մասին հարցնել հորը, «նա պատմելու բան ունի»
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ֆրանսիացի պատգամավորների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագծի ընդունմանն ի պատասխան մեղադրել է Ֆրանսիացիներին ալժիրցիների ցեղասպանության մեջ: Այս մասին վարչապետը հայտարարել է այսօր մամուլի ասուլիսին, հաղորդում է Agence France-Presse-ը:
Էրդողանը հայտարարել է, որ 1945-ից սկսած Ֆրանսիան պատասխանատու է Ալժիրի բնակչության 15 տոկոսի ոչնչացման համար: «Դա ցեղասպանություն է»,-պարզաբանել է թուրք վարչապետը:
Էրդողանի խոսքով` Ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագծի հեղինակ հանդիսացող «Հանուն ազգային շարժման միություն» (UMP) կուսակցության նախաձեռնության հետևում կանգնած է նրա առաջնորդը` նախագահ Նիկոլա Սարկոզին: Թուրք վարչապետը վստահ է, որ այսկերպ Սարկոզին փորձում է ընտրազանգված հավաքել 2012-ին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների համար:
«Եթե պարոն Սարկոզին չգիտի Ցեղասպանության մասին, նա կարող է այդ մասին հարցնել իր հորից` Պալ Սարկոզիից, ով 1940-ականներին Ալժիրի ֆրանսիական լեգիոնում է ծառայել: Վստահ եմ, նա իր որդուն Ալժիրում ֆրանսիացիների կողմից իրականացված սպանդի մասին պատմելու շատ բան ունի»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետը կարգադրել էր Փարիզից հետ կանչել թուրք դեսպանին: AFP –ի տեղեկություններով` ուրբաթ Թահսին Բուրջուօղլուն մեկնել է «Շարլ դը Գոլի» օդանավակայանից և խորհրդակցության նպատակով Անկարա ժամանել: Բացի դա, Թուրքիան մտադիր է չեղյալ հայտարարել Ֆրանսիայի հետ բոլոր ռազմական, տնտեսական և քաղաքական ծրագրերը:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեն իր հերթին նշել է, որ Թուրքիան չպետք է շտապի արձագանքել ֆրանսիացի խորհրդարանականների գործողություններին և այդ ամենը չպետք է շատ մոտ ընդունի սրտին, քանի որ երկու երկրներն էլ «դեռ աշխատելու տեղ ունեն»:
Ալժիրցիների ցեղասպանություն ասելով` Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նկատի ունի 1945 թվականին սկսված ալժիրցիների պայքարը Ֆրանսիայից ազատագրվելու համար: Դրան հետևած 1954 թվականի պատերազմի հետևանքով տարբեր գնահատականներով Ալժիրում զոհվել են 300,000-ից մինչև մեկ միլիոն մարդ, որոնց մեծ մասը խաղաղ բնակիչներն էին:

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan accused France of genocide in Algeria in the 1940s and 50s, in his latest response to a French parliament vote to make it a crime to deny that the mass killings of Armenians in Ottoman Turkey was genocide, Reuters reports.
Erdogan also said French President Nicolas Sarkozy's father might have direct knowledge about French "massacres" in Algeria.
"In Algeria from 1945, an estimated 15 percent of the population was massacred by the French. This is a genocide," Erdogan said on live television.
"If the French President Mr Sarkozy doesn't know about this genocide he should go and ask his father, Paul Sarkozy.
"His father served in the French Legion in Algeria in the 1940s. I am sure he would have lots to tell his son about the French massacres in Algeria," the Turkish premier said.
Parliamentarians in France's lower house of parliament voted overwhelmingly in favor of a draft law outlawing genocide denial Thursday, which the Senate will debate next year.
If passed, the bill would make it illegal to deny the 1915 mass killing of Armenians by Ottoman Turks amounted to genocide. The issue has caused outrage in Turkey, which argues killings took place on all sides during a fierce partisan conflict.
Erdogan condemned the bill shortly after the vote, recalled Ankara's ambassador to France for consultations and cancelled all joint economic, political and military meetings. Friday, he vowed to take more steps.
"We will take gradual measures as long as the current (French) attitude is maintained," he said, without elaborating.