Ինչպես են դիմավորելու Ամանորը հայաստանցի քաղաքական գործիչները
ՀՀ Ազգային ժողովի մի շարք պատգամավորներ գերադասում են Ամանորը դիմավորել Հայաստանում: Epress.am-ի հետ զրույցում նրանք պատմել են, թե ինչպես են պատրաստվում անցկացնել տոներն այս տարի,կիսվել են Ամանորյա տպավորությունների, հիշողությունների մասին:
ԱԺ ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը պատմել է, որ Ամանորի հետ կապված հիշարժան դեպքերը թեև շատ են, սակայն առավել տպավորված է ուսանողական տարիների հետ կապված միջադեպը.
«Դեպքը տեղի է ունեցել իմ ծննդավայրում՝ նախկին Բաղրամյանի շրջանի Շենիկ գյուղում: Սովորույթի համաձայն` դեկտեմբերի 31-ի ողջ գիշերը ընկերներով դուրս էինք գալիս զբոսնելու: Հերթական Ամանորյա զբոսանքներից մեկի ժամանակ՝ թունդ խմիչքի ազդեցության տակ, չորս-հինգ ժամ անցկացրեցի առվի մեջ՝ քնած: Օգնության հասան ոչ պակաս գինովցած ընկերներս և ինձ դուրս բերեցին առվից»:
Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ Ամանորի գիշերը դիմավորելու է տանը:
«Չեմ հիշում որևէ Ամանոր, որ անցկացրել կամ դիմավորել եմ այլ վայրում: Ավանդական այս տոնը միշտ տանն եմ լինում՝ կնոջս ու երեխաներիս հետ:
Այնուհետ մինչև աշխատանքային օրերի սկիզբը այցելում եմ բարեկամներին, ընկերներին ու ծանոթներին՝ Նոր տարին շնորհավորելու համար: Առաջինը շնորհավորում եմ ընտանիքիս անդամներին, հետո հեռախոսով՝ մորս, հետո նույն գիշերվա մեջ այցելում եմ եղբայրներիս, քրոջս տուն:
Մինասյանի հավաստմամբ` իրենց Ամանորյա սեղանի կարևոր ատրիբուտներից են մանկուց տպավորված խաղողի թփով տոլման, վերջին տարիներին պարտադիր դարձած խոզի բուդը և այդ օրերին բնորոշ մնացած կերակրատեսակները:
«Սիրում եմ, որ սեղանին դրված բոլոր ուտեստները լինեն բացառապես տնային պայմաններում պատրաստված, երբևէ չեմ մտածել պատրաստին գնելու մասին», - ասել է նա:
Հավատում է արդյոք Ձմեռ պապի գոյությանը, պատգամավորը պատասխանել է:
«Իհարկե, ես գտնում եմ, որ չպետք է դադարել հավատալ այդ հեքիաթին ու պետք է ձգտել դա իրականություն դարձնել», - ասել է նա:
Ձմեռ պապիկից ու Ամանորյա գիշերվանից պատգամավորը խնդրելու է հանգստություն, հանդուրժողականություն՝ թե ընտանիքում, թե՝ դրսում, կայուն եկամուտ, ավելի շատ ժպտացող աչքեր, ուրախ ու անհոգ դեմքեր, քանի որ, ըստ նրա, առանց դրական միջավայրի անիմաստ են թե անձնական և թե ընտանեկան հաջողությունները: Նրա խոսքով` այս ամենը և մաղթանք է, և երազանք և բաժակաճառ:
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը ևս Ամանորն անցկացնելու է Հայաստանում՝ իր խոսքով՝ ընտանիքի գրկում:
«Նոր տարին դիմավորելու եմ տանը՝ ընտանիքիս անդամների հետ: Ավանդության համաձայն` տոներն անցկացնում եմ բոլոր ավանդական հայ ընտանքների պես՝ հարազատների, բարեկամների, ընկերների տներ այցելելով: Չնայած ուտելիքների հետ կապված որևէ պարտադրանք չկա, բայց կարևոր են պասուց տոլման՝ նամանավանդ մայրիկի պատրաստածը, և սպասը, որը անպայման տանը պատրաստվում է հունվարի երկուսին», - նշել է Մարտիրոսյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը նույնպես Նոր Տարին դիմավորելու է տանը՝ ընտանիքի հետ:
«Այս տարի մեր Ամանորյա սեղանին բուդ չի լինելու՝ պայմանավորված նրանով, որ բուդը շատ ծանրամարս ու, իմ կարծիքով, շատ անիմաստ ուտեստ է: Փոխարենը սեղանին կլինեն պանիրների տեսականին, աղցանները, միրգն ու լավ կոնֆետները:
Ավանդական ճաշատեսակներ առանձնապես չունենք, շատ եմ սիրում իմ մայրիկի պատրաստած բլինչիկը: Ինքս սիրում եմ մրգային աղցաններ պատրաստել:
Ինչ վերաբերում է Ամանորյա այցելություններին ու հյուրընկալություններին, Զահրաբյանը նշել է:
«Աղմկոտ միջոցառումների ու հավաքույթների սիրահար չեմ: Տոնական օրերին նախընտրում եմ հանգիստը և կարծում եմ՝ ինչպես ես, այնպես էլ յուրաքանչյուրը ցանկանում է հանգստանալ այդ օրերին: Չեմ սիրում փոխադարձ «Բարև Ձեզ»-ն ու «Շնորհավոր»-ը, դե «Ցտեսություն Ձեզ, մենք վաղը կգանք Ձեր տուն» ու նմանատիպ արտահայտությունները: Հյուրեր, բնականաբար, սիրով եմ ընդունում, բայց խուսափում եմ հյուր գնալուց, չնայած մշտապես հանդիպում եմ ընտանիքիս անդամների դիմադրությանը: Աշխատում եմ գոնե տասը օր կտրվել իրականությունից՝ լուրեր չնայել, թերթերում, էլեկտրոնային կայքերում քաղաքական լուրեր չկարդալ, փոխարենը կարդալ այն գրականությունը, ինչն ամբողջ տարվա ընթացքում չենք հասցնում:Սա ամենահարմար առիթն է հանգստանալու ու չնայած կարող է անսովոր թվալ, բայց ես կարողանում եմ կազմակերպել այն», - պատմել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը Ամանորը կնշի տանը, այնուհետև կգնա Սարյանի պուրակ, որտեղ արդեն չորրորդ տարին է` Կոնգրեսի ներկայացուցիչներն ու ակտիվիստները նշելու են Ամանորը:
«Ընդհանրապես, ես կարծում եմ, որ Նոր տարին շատ անձնական տոն է և պետք չի այն դարձնել քաղաքական հարցազրույցների առարկա»,- ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը Ամանորը դիմավորելու է իր հայրական օջախում` Սպիտակ քաղաքում: Նա նշել է, որ ամեն տարի Ամանորին իր և իր եղբայրների ընտանիքները հավաքվում են իրենց հայրական տանը, շնորրհավորւմ միմյանց, բարեմաղթանքներ ասում և լավ ժամանակ են անցկացնում հարզատների հետ:
«Քանի որ եկող տարին մի փոքր արտառոց է, և առջևում ընտրություններն են, պետք է լավ հանգստանալ: Հունվարի 2-3-ից հետո լինելու եմ Ջերմուկում: Մի քանի օր այնտեղ կհանգստնամ, դահուկ կքշեմ, քանի որ սիրում եմ դահուկային սպորտը: 7-8-ին կգամ Երևան, որ անցնենք աշխատանքի, որ նորմալ ընտրություններ անցկացնենք»,- ասել է Հովհաննես Սահակյանը:

How Armenia's Politicians will be Greeting the New Year
Several Armenian MPs prefer to greet the new year in Armenia. They, along with one extra-parliamentary opposition representative, took a few moments out of their day to describe to Epress.am how they're preparing to spend the winter holidays this year, whilst sharing their impressions and memories of New Year's past and current.
Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) MP Artsvik Minasyan said though he has marked many a memorable New Year's Eve, he is most impressed by one particular incident that occurred during his student years.
"The incident took place in my hometown — in the Shenik village of the region formerly known as Baghramyan. As per our custom, my friends and I spent the entire night of Dec. 13 strolling in the streets. During one of these regular strolls, under the influence of a strong alcoholic beverage, I spent 4–5 hours sleeping in a ditch. My friends — no less drunk — came to help me and dragged me out of the ditch," he said.
This year, Minasyan said, he'll be celebrating NYE at home. "I don't remember any New Year's Eve that I spent or greeted anywhere else. During this traditional holiday, I'm always at home — with my wife and children.
"Then, before the working year begins, I will visit relatives, friends and acquaintances, to congratulate their New Year. First I congratulate my family members, then I call my mother, then the same night I visit my brothers and go to my sister's house."
According to the MP, some of the important markers of their New Year's Eve table is grape-leaf dolma (impressed upon him from childhood), the pork ham that has become mandatory in recent years, and the rest of the holiday dishes typical in Armenia this time of year.
"I like that all of the dishes at the table be prepared exclusively at home — I've never considered purchasing prepared foods," he said.
Asked whether he believes in Santa Claus, Minasyan said, "Of course, I find that you shouldn't stop believing in this fairy tale and must strive to turn it into reality."
This year, the MP will be asking Santa Claus for rest and tolerance (both in the family and outside), a stable income, and more smiling eyes and happy and carefree faces, since, according to him, without a positive environment, both personal and family successes are meaningless. He says all this is a wish, a dream, and a toast.
Another MP who will be spending his New Year's Eve in Armenia with his family is the Heritage Party's Armen Martirosyan.
"I will be greeting the new year at home, with my family members. As per tradition, we spend the holidays as all traditional Armenian families do — by visiting the homes of relatives, friends and loved ones. Though there is nothing obligatory when it comes to the food, what's important is lenten dolma, especially that prepared by my mother, and spas , which is without exception prepared at home on Jan. 2," he said.
Prosperous Armenia MP Naira Zohrabyan likewise will be spending New Year's Eve at home with her family.
"There won't be pork ham at our New Year's table this year — this is because ham is hard to digest and, in my opinion, is quite a pointless dish. Instead, there will be different types of cheese, salads, fruit and good chocolates.
"We don't particularly have traditional dishes, I very much like my mother's crepes. I myself like to prepare fruit salads," she said.
As to visits and hospitality over the holidays, Zohrabyan said:
"I'm not a big fan of loud, noisy events and gatherings. During the holidays, I prefer calm and I think, just as I do, so does everyone else, want to rest during those days. I don't like the reciprocal 'hellos' and 'congratulations' or the 'good-bye; tomorrow we'll come to your place' and similar expressions. Naturally, I readily welcome guests, but I avoid going as a guest to others' homes, though I am always confronted with my family members' resistance. For at least 10 days, I try to break away from reality — neither watch the news nor read political news in the papers or online news sites, and instead to read that literature which we don't manage to read for the entire year. This is the most convenient time to relax and though it might seem unusual, I am able to coordinate it."
Levon Zurabyan, who coordinates the day-to-day affairs of the extra-parliamentary opposition bloc the Armenian National Congress (HAK), will also celebrate NYE at home, after which he will go to the park with Martiros Saryan's statue — where for 4 years now HAK representatives and activists will be marking the new year.
"Generally, I think that New Year's Eve is a very private holiday and it shouldn't be made a subject of political interviews," he said.
Republican Party of Armenia MP Hovhannes Sahakyan, in turn, will be greeting the new year in his hometown — the city of Spitak in the Armenian province of Lori. He mentioned how every year, he and his brothers' families all gather in their paternal home, celebrate together, share well wishes and have a good time with their loved ones.
"Since the coming year is somewhat exceptional and the elections are before us, we must rest well. After Jan. 2–3, I'll be in Jermuk. I will relax for a few days there, go skiing — I love skiing. I will arrive in Yerevan the 7th or 8th and get back to work, so that we have normal elections," he said.