Պաշտոնյաների եկամուտների մասին կպատմեն հասարակությանը. գործադիրը հավատում է` կոռուպցիոն ռիսկերը նվազել են
Կառավարության կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության իրականացման արդյունքներով Հայաստանում 2010 թվականին 2008-ի համեմատ արձանագրվել է կոռուպցիոն ռիսկերի 5 տոկոս նվազում:
Այս մասին կառավարությունում հրավիրված ասուլիսում տեղեկացրել է փորձագետ Արմեն Խուդավերդյանը:
Նա նշել է, որ 2011-ի վիճակագրական տվյալները դեռևս ամփոփվում են և կներկայացվեն հաջորդ տարեսկզբին, հաղորդում է ՀՀ կառավարության կայքը:
«Կոռուպցիոն դրսևորումները նվազել են հիմնականում առողջապահության, պետավտոտեսչության, հարկային ծառայության ոլորտներում, որտեղ մշտապես արձանագրվել են մեծածավալ կոռուպցիոն դրսևորումներ»,- ասել է Խուդավերդյանը:
Նա նշել է, որ 2011-ի առաջին կիսամյակում կոռուցիայի դեպքերի բացահայտման քանակը 2010-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է երկու անգամ՝ 86-ով, ինչն ունի նաև կանխագելիչ բնույթ:
Վարչապետի օգնական Եղիշե Կիրակոսյանի խոսքով՝ ստեղծվել է ինստիտուցիոնալ բազա, որով իրականացվում է մեր երկրի հակակոռուպցիոն քաղաքականության ռազմավարությունը: Եղիշե Կիրակոսյանը, կարևորելով կոռուպցիայի կանխարգեման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, ընդգծել է, որ այդ համատեքստում մեծ նշանակություն կունենա հաջորդ տարեսզկիբից գործող Հանրային ծառայության մասին օրենքը: Նախատեսվում է ստեղծել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով, որով կհայտարարագրվեն վերջիններին պատկանող գույքն ու եկամուտները և դրանք հասանելի կդարձվեն հասարակությանը:

Government Expert Asserts Corruption Risks Lowered: Public to be Informed of Officials' Incomes
As a result of implementing the government's anti-corruption strategy, there was a 5% decrease in the risk of corruption in Armenia in 2010 as compared to 2008, expert Armen Khudaverdyan informed the press today.
Khudaverdyan mentioned that the 2011 figures are still being compiled and will be made public at the start of next year, according to a Government of Armenia statement.
"Incidents of corruption dropped mainly in the healthcare, state police and tax service sectors, where there were always sizable recorded incidents of corruption," he said.
The expert noted that in the first half of 2011, the number of cases of corruption uncovered doubled (by 86) as compared to the same period in 2010.
According to Yeghishe Kirakosyan, assistant to the prime minister, an institutional base has been created which is implementing the state's strategy of anti-corruption policies. Stressing the importance of the work of corruption prevention, Kirakosyan stated that, in this context, the Law on Public Service that will be put into effect beginning next year will have great significance. A high-ranking officials ethics commission is expected to be established, with which high-ranking officials' property and revenues will be declared and made available to the public.