ԲՀԿ-ն կողմ է 100%-ոց համամասնական ընտրակարգին, բայց 2012-ին դա անիրատեսական է համարում
«Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) կուսակցության ծրագրում 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի աստիճանական անցումը ֆիքսված է որպես օրակարգային խնդիրներից մեկը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է  ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը` նշելով, որ դա ԲՀԿ-ի գլոբալ մոտեցումն է ընտրակարգերի խնդրի վերաբերյալ:
Մեր այն հարցին, թե հնարավոր է ԲՀԿ-ն միանա ԱԺ «Ժառանգություն» և ՀՅԴ խմբակցությունների այն առաջարկին, համաձայն որի ընտրական օրենսգրքում պետք է վերացվի մեծամասնական ընտրակարգը, Զոհրաբյանն ասել է, որ նման հարց ԲՀԿ-ում չի քննարկվել, քանի որ հիմա նախատոնական օրեր են և ինքը չի կարծում, որ առաջիակայում ևս նման քննարկում լինի:
«Երբ, որ ընդունվում էր Ընտրական օրենսգիրքը (խոսքը 2011-ին ընդունված փոփոխությունների մասին է – խմբ.) վերջին լրամշակումը եղավ: Գիտեք, դա կոնսեսուսային ընտրական օրենսգիրքն էր և աշխատանքային խմբի անդամ քաղաքական ուժերս եկանք այն եզրակացության, որ համենայնդեպս այս փուլում  նպատակահարմար է պահպանել գործող համամասնությունը, ինչը բացառապես չի հերքում, չի բացառում այն, որ «Բարգավաճ Հայաստանն» այդուհանդերձ գտել և մշտապես գտնում է` որպեսզի մենք ունենանք իրապես քաղաքական խորհրդարան,  որպեսզի բանավեճերն իրապես լինեն քաղաքական, անհրաժեշտ է  քաղաքական  կուսակցությունների դերի բարձրացում և, բնականաբար, անհրաժեշտ է  աստիճանական անցում կատարել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին»,- ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Վերջինս, սակայն, իրատեսական չի համարել, որ հիմա` ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ, երբ խորհրդարանն իր գարնանային նստաշրջանը կսկսի, ընտրական օրենսգրքում կրկին լրամշակում կանի կոնկրետ այդ համամասնությունը վերանայելու համար:

Home / Armenia / Prosperous Armenia Supports Proportional Representation, But Considers it Unrealistic for 2012: MP
Prosperous Armenia Supports Proportional Representation, But Considers it Unrealistic for 2012: MP
Gradually moving to a 100% proportional representation system is one of the issues on the Prosperous Armenia’s agenda, Prosperous Armenia (BHK) MP Naira Zohrabyan told Epress.am today, noting that this is BHK’s “global approach” to the issue of electoral systems.
Asked whether it’s possible that BHK will back the proposal by Heritage Party and Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) parliamentary factions that the majority electoral system should be abolished from the Electoral Code, Zohrabyan said the party hasn’t discussed the issue, since the winter holidays are fast approaching, and she doesn’t think that it will be discussed anytime soon.
“When [amendments to] the Electoral Code [were] adopted [in 2011], it was the final amendment. You know, it was a consensus electoral code, and us political forces, members of the working group concluded that at least at this stage it is expedient to maintain the current proportion, which doesn’t entirely deny, doesn’t rule out that Prosperous Armenia, however, found and constantly finds that, to have a political parliament, for debates to be truly political, it is necessary to increase the role of political parties, and naturally, it’s necessary to gradually move to a 100% proportional representation electoral system,” she said.
Zohrabyan, however, didn’t consider it realistic that now, a few months before the elections, when the parliament will begin its spring session, there will another amendment to the Electoral Code specifically to review this issue of proportion.
Nevertheless, according to the MP, the Prosperous Armenia party is always ready to participate in discussion of this matter.