Ռուսաստանյան ընկերությունը պատրաստվում է գնել հայաստանյան «ՋիԷնՍի-Ալֆա»-ն և Ucom-ը
Ռուսաստանյան «Ռոստելեկոմը» մտադիր է ձեռք բերել հայկական «ՋիԷնՍի-Ալֆա» օպերատորի 75 տոկոսը մինուս մեկ բաժնետոմս, ինչպես նաև Ucom ինտերնետ պրովայդերին, ինչը ռուսաստանյան ընկերությանը կապահովի հայաստանյան լայնաշերտ հասանելիությամբ ինտերնետ շուկայի 13%-ը: Ինչպես «Կոմերսանտին» հայտնել է «Ռոստելեկոմի» տնօրենների խորհրդին մոտ կանգնած աղբյուրը, ակնկալվում է, որ որպես ակտիվի գնորդ հանդես կգա կիպրական Teleset Networks Ltd –ին, որը կգնի «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերությունը 22,5 մլն դոլարով:
«Պարսկական ծոցից դեպի Եվրոպա տրաֆիկի փոխադրումը հեռանկարային ուղղություն է: Ճանապարհի կեսն անցնում է Հայաստանի միջով, և տեղական օպերատորի ձեռքբերումը պետք է որ ամրապնդի «Ռոստելեկոմի» դիրքերը», - հայտնել է օպերատորին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Հայաստանում լայնաշերտ հասանելիությամբ ինտերնետ շուկան 2011 թվականի տվյալներով 40 մլն դոլար է գնահատվում: «ՋիԷնՍի-Ալֆա» մասնաբաժինը շուկայում մոտ 2% է կազմում:
Չի բացառվում, որ ապագայում «Ռոստելեկոմը» գնի նաև խոշորագույն անկախ ինտերնետ մատակարար Ucom-ը (այն ապահովում է Հայաստանի լայնաշերտ հասանելիությամբ ինտերնետի 11%-ը, ունի 19,5 հազար բաժանորդ, եկամուտը 2011-ի կտրվածքով 5,3 մլն դոլար է կազմում), կարծում է աղբյուրը:
«ՋիԷնՍի-Ալֆան» տիրապետում է 1,5 հազար կմ երկարությամբ օպտիկա-մանրաթելային մալուխի և համարվում է հայաստանյան համացանցային շուկայում խոշորագույն անկախ խաղացողը: 2011 թվականին ընկերության եկամուտը կազմել է 12 մլն դոլար:

Russia's Rostelecom Preparing to Buy Armenia's GNC-Alfa and Ucom
Russian telecommunications provider Rostelecom intends to acquire 75% minus 1 share of Armenian telecommunications operator GNC-Alfa, and possibly also internet service provider Ucom, which will provide the Russian company with 13% of the Armenian market of broadband internet access.
"Traffic from the Persian Gulf to Europe is moving in a very promising direction. Part of the route goes through Armenia and the purchase of the local backbone operator will strengthen Rostelecom's position," said a source close to the telecommunications provider.
The broadband market volume in Armenia in 2011 is estimated at nearly $40 million. GNC-Alfa's share in the market is about 2%.
According to the source, that Rostelecom might also purchase major ISP Ucom (which ensures 11% of Armenia's broadband market, has 19,500 subscribers and its revenue in 2011 was forecast at $5.3 million) in the future is not ruled out.
GNC-Alfa owns a 1.5km-long fiber-optic network passing along the Armenia-Iran gas pipeline and is considered the largest independent player in the local market. In 2011, according to preliminary data, its revenue was $12 million.