Ռեժիսորն առաջարկում է չքննադատել հայկական բանակը. ԱՄՆ-ում ու Ռուսաստանում ավելի վատ է
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր, ռեժիսոր Արմեն Մազմանյանի կարծիքով` հայկական բանակի մարտական ոգին բարձրացնելու խնդիր կա, և պետք չէ  բանակը քննադատել, քանի որ այն մեր հասարակության օբյեկտիվ արտացոլումն է միայն: Հասարակության վատ վիճակը, ըստ Մազմանյանի, գալիս է նրանից, որ երեխաները ընտանիքում դաստիարակություն չեն ստանում:
Ռեժիսորն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է «Ես եմ» ֆիլմը, որն էլ միտված է բանակի մարտական ոգու բարձրացմանը: Մազմանյանը ֆիլմի պրոդյուսերն է, ֆիլմի ռեժիսորներն են Վահագն Գրիգորյանը և Կարեն Բաբաջանյանը:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ մի փոքր երկիր ենք, որ թշնամիների շրջանի մեջ է, մեր թշնամին դրսում է, ու Աստված մի արասցե, պատերազմի դեպքում, ռեսուրս չենք ունենա պայքարի համար, եթե մենք իրար ենք թշնամի համարում: Մեր նկարած ֆիլմի մեսիջն հետևյալն է` սահմանից այս կողմ ես թշնամի չունեմ: Ես եմ հայրենիքիս զինվորը», - ասել է Մազմանյանը:
Նրա կարծիքով` «Ես եմ զինվորը» գաղափարախոսություն է, և «նման ֆունդամենտալ ազգային գիտակցությունը չպետք է կապ ունենա մանրապճեղ ներքին, նախընտրական, քաղաքական հարցերի հետ»:
Այն հարցին, թե ինչպես է ինքը վերաբերվում բանակային մահերի թվերի աճին, Մազմանյանը պատասխանել է, որ արատավոր հարաբերություններ կան բոլոր բանակներում` մասնավորեցնելով, որ ահռելի քանակի են սեռական ոտնձգությունները ամերիկյան բանակում, ռուսաստանյան բանակում էլ իրավիճակն անտանելի է:
«Ամեն սպանված զինվոր իմ երեխան է, սակայն սա հայաստանյան խնդիր չէ, այլ գլոբալ խնդիր: Ուղղակի մենք փոքր երկիր ենք, ամեն դեպքը մեծ աղմուկ է հարուցում: Իսրայելում, օրինակ, արգելված է նույնիսկ հրապարակել բանակի խնդիրների մասին, սա մասամբ ճիշտ ռազմավարություն եմ համարում: Չփաստել, որ մենք ունենք բանակ, նշանակում է լինել հիվանդ, ու տարածել այդ հիվանդությունը հասարակության մեջ»,- ասել է Արմեն Մազմանյանը:

Армянскую армию нельзя ругать, уверен режиссер
Армянская армия является объективным отражением общества. Ее не следует критиковать: существует проблема повышения боевого духа в армии. Об этом в понеделник на пресс-конференции о новом фильме «Это я», посвященном 20-летию формирования ВС страны, заявил ректор Ереванского института театр и кино, режиссер Армен Мазманян. «Плачевное состояние общества» он объяснил «отсутствием воспитания детей в семьях».
Сам Мазманян продюсировал ленту. «Мы должны понимать, что являемся маленькой страной, окруженной врагами и в случае, на приведи Господь, войны у нас не будет ресурсов для борьбы, если мы считаем врагами друг друга. Посыл фильма заключается в следующем: у меня нет врагов по эту сторону границы, я являюсь солдатом своей родины».
«Столь фундаментальное национальное сознание», каковым является идеология «я -солдат», по мнению режиссера, не должно связываться с «мелкими внутренними, предвыборными, политическими вопросами».
На просьбу прокомментировать непрекращающихся случаи убийств, издевательств, самоубийств – насилия в рядах ВС в условиях мирного времени Мазманян ответил: «Порочные явлениях в отношениях существуют во всех армиях. В американской армии ужасает количество сексуальных домогательств, в российской армии ситуация тоже не выносима».
«Каждый убитый солдат - мой ребенок, но это - не проблема Армении, но глобальный вопрос. Просто страна у нас маленькая, и каждый случай поднимает много шума. В Израиле, например, запрещено публично говорить о проблемах ВС. Не фиксировать тот факт, что унас есть армия, значит быть больным человеком, и распространять эту заразу в обществе», - отметил Мазманян.