Լոս Անջելեսում ենթադրաբար հայ տղամարդու պոկված գլուխ են գտել
Լոս Անջելեսի ոստիկանության աշխատակիցները հետաքննում են ենթադրաբար ազգությամբ հայ տղամարդու սպանությունը, որի գլուխը հայտնաբերվել է թփերում` պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ, հայտնում է Los Angeles Times պարբերականը:
Ըստ ուժային մարմինների աղբյուրի` երկու կանայք զբոսանքի են դուրս եկել շան հետ: Զբոսանքի ընթացքում կենդանին պատահմամբ թփերի մեջ պոլիէթիլենից տոպրակ է գտել, որի մեջ մարդու գլուխ է եղել:
Պարբերականի աղբյուրը հայտնել է, որ գլուխը, հավանաբար, պատկանում է ծագումով հայ 40-ամյա մի տղամարդու: Ոստիկանությունը գտնում է, որ սպանությունը վերջերս է իրականացվել` հաշվի առնելով գլխի վիճակը:
Հետաքննիչները ներկայումս փորձում են պարզել` արդյոք տվյալ տարածքում մարմնի այլ մասեր կան: Սպանության հանգամանքները դեռևս հայտնի չեն:

Head Believed to Belong to Armenian Male Found in Los Angeles
Los Angeles police detectives are investigating the slaying of a man believed to be an Armenian American whose head rolled out of a plastic bag discovered by a dog off a trail below the Hollywood sign Tuesday afternoon, the LA Times blog reports.
Two women were hiking with the dog in the rugged hills near the 3200 block of Canyon Drive, when the dog found a plastic bag in the brush containing the head, according to law enforcement sources with knowledge of the investigation but who asked not to be identified because the investigation was still unfolding.
The sources said the head was believed to be that of an Armenian male in his 40s with salt-and-pepper hair. Police also believe that the slaying was recent based on the condition of the remains.
Sources said investigators are trying to determine whether there are additional body parts in the area. Neither the circumstances nor the cause of death were immediately known.