ՀԱԿ-ը ողջունում է «Ժառանգության» և ՀՅԴ-ի ջանքերը, սկսում է հանրահավաքների շարքը
Հայ Ազգային Կոնգրեսը փետրվարի 17-ին վերսկսում է հանրահավաքների ալիքը: Այս մասին ասված է Կոնգրեսի տարածած հայտարարության մեջ:
Համաձայն ՀԱԿ-ի, հանրահավաքների օրակարգը կլինի Սերժ Սարգսյանին հրաժարականի պարտադրումը, ինչպես նաև ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումն ապահովող մեխանիզմների ձևավորումը։
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը ամեն ինչ անելու է հասարակական ճնշմամբ օրենքի ուժ տալ դեռ 2010թ. մարտի 1-ին ձևակերպած ու հրապարակած օրենսդրական փոփոխությունների իր պահանջներին: Գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ հիշյալ փաստաթղթում ընդգրկված պահանջներից մեկը, այն է՝ խորհրդարանական ընտրությունները միայն համամասնական համակարգով անցկացնելու խնդիրը, այժմ հետապնդում են նաև խորհրդարանական երկու ուժեր («Ժառանգություն» և ՀՅԴ – խմբ.)։
Մենք ողջունում ենք քաղաքական այդ ուժերի ջանքերը, տվյալ օրակարգով հունվարի 20-ին կազմակերպված ֆորումի անցկացումը, նախատեսում ենք խնդիրը Ազգային Ժողովում քննարկման օրերին հանրահավաքի անցկացում:
Կոչ ենք անում ֆորումի մասնակիցներին, այլ քաղաքական ուժերին, որոնք շահագրգռված են ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով օրինակարգ իշխանության ձևավորման հարցում, իրենց աջակցությունը ցուցաբերել հետևյալ պլատֆորմի նաև մյուս, ոչ պակաս կարևոր պահանջների իրականացմանը։ Կոնգրեսը հակված է կառուցողական համագործակցության և այդ նկատառումով կաջակցի ֆորումի կայացրած՝ արդար ընտրությունների անցկացմանը նպաստող ցանկացած որոշման», - ասված է հայտարարության մեջ:

HAK Welcomes Efforts of Heritage Party, Dashnaktsutyun, Announces Rallies to Resume
The Armenian National Congress has announced that it will resume its series of rallies on Feb. 17. In a statement issued Thursday, the opposition bloc states the focus of its rallies will be on overthrowing Armenian President Serzh Sargysan and establishing mechanisms to ensure free and fair elections.
"The Armenian National Congress will do everything through public pressure to give strength to its demands of legislative amendments, which were outlined and made public on Mar. 1, 2010. We are pleased to report that one of the demands included in this document — the issue of conducting parliamentary elections only by a proportional system — is currently also pursued by two parliamentary parties .
"We welcome the efforts of these political forces, holding the Jan. 20 forum with this agenda; we plan to hold a rally on the days this issue is discussed in parliament.
"We call upon forum participants and other political forces that have an interest in forming a legal government through free and fair elections to show their support also in carrying out the other, no less important demands of the platform. The Congress is inclined toward constructive collaboration and for this reason will support any decision made by the forum favorable to the conduct of fair elections," reads the statement.