«Հայրենիք, պաշտպանիր պաշտպանիդ». լույսի ակցիա՝ ի հիշատակ բանակում զոհվածների
Այսօր, երբ Հայաստանում նշում են Հայոց բանակի կազմավորման 20-րդ տարեդարձը, Երևանի կենտրոնում «Բանակն իրականում» նախաձեռնությունը կազմակերպել էր մոմերով լուռ երթ՝ ի հիշատակ խաղաղ պայմաններում հայկական բանակում սպանված զինվորների:
Ակցիային մասնակցում էին բանակում զոհված զինվորների ծնողները, հարազատները, ովքեր տարիներ շարունակ պայքարում են իրենց երեխաների սպանությունների բացահայտման համար, ինչպես նաև բանակի խնդիրներով մտահոգ քաղաքացիներ:
Երթի մասնակիցները շարժվել են  Ազատության հրապարակից, անցել Հյուսիսային պողոտայով և երթն ավարտել Հանրապետության հրապարակում:
Մասնակիցները ձեռքերում էին պահել սպանված զինվորների լուսանկարներով ցուցանակներ և վառվող մոմեր` ի նշան զոհերի հիշատակի: Ակցիայի մասնակիցները նաև «Հայրենիք, պաշտպանիր պաշտպանիդ» գրությամբ պաստառներ էին պահել:
«Խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների մահվան հանգամանքները, որպես կանոն, կոծկվում են Պաշտպանության նախարարության, Զինվորական Դատախազության ջանքերով, սպանությունները ներկայացվում են որպես ինքնասպանություններ, չեն պատժվում մեղավորները, կազմվում են կեղծ մեղադրանքներ: Բանակում իշխող փոխհարաբերությունները ոչ կանոնադրային են և հենված են անպատժելի բիրտ ուժի վրա: Բանակում բարձր ղեկավարությունը այս խմնդիրներին արմատական լուծում տալու փոխարեն, գերադասում է թաքցնել պատեթիկ լոզունգների հետևում: Բայց դա չի երաշխավորում ոչ մի զինծառայողի ողջ-առողջ վերադարձը տուն», - ասված է ակցիայի կազմակերպիչների տարածած  կոչի մեջ:

'Homeland, Protect Your Protector': Silent Candlelight March in Memory of Killed Soldiers
On Jan. 28, when the 20th anniversary of Armenia's Armed Forces was being celebrated in the country, local public initiative group "The Army in Reality" organized a silent candlelight march in memory of soldiers killed in the Armenian army during times of peace.
Participating in the march were concerned citizens and parents and other relatives of killed soldiers, who have for years been fighting to uncover the circumstances surrounding their sons' deaths.
Marchers walked later in the evening on Saturday from Liberty Square (adjacent to the Opera) and down Northern Ave. to Republic Square where the march ended.
Participants held in their hands photos of the deceased solders and lit candles in memory of the victims. They also held placards with the inscription "Homeland, protect your protector".
"The circumstances surrounding the deaths of soldiers killed during times of peace, as a rule, are covered up by the efforts of the Ministry of Defense and Military Prosecutor's Office. The deaths are presented as suicides, the accused are not punished, and false accusations are made. The relations that prevail in the army are not regulated and are based on brutal force that goes unpunished. Instead of solving these problems at the root, the army's management prefers to hide behind pathetic slogans. But that doesn't guarantee any soldier's return home safe and sound," reads the statement issued by the group.