Տիգրան Առաքելյանին դատարան բերել էին, բայց դահլիճ չէին թողել. Փաստաբանը զարմանում է
Հայ Ազգային Կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Դավիթ Քիրամիջյանի և Արտակ Կարապետյանի գործով դատական հերթական նիստն այսօր դատավոր Գագիկ Պողոսյանը սկսել է որոշման հրապարակմամբ, համաձայն որի ինքը Առաքելյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար դիմել է ՀՀ փաստաբանական պալատ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստի ժամանակ դատավորը որոշում էր կայացրել դատարանի դահլիճից հեռացնել մեղադրյալ Տիգրան Առաքելյանին, որից  հետո Վահե Գրիգորյանը նույնպես լքել է դատարանի դահլիճը` հրաժարվելով առանց իր պաշտպանյալի ներկայության մասնակցել դատական նիստին:
Դատավորը, իր հերթին, պաշտպանին ասել էր, որ եթե նա լքի դատական նիստերի դահլիճը, ապա Առաքելյանի նկատմամբ կիրառված սանկցիան կշարունակվի այսօր նշանակված  դատական նիստի ընթացքում:
Այսօր Պողոսյանն իրականացրեց խոստացածը. Տիգրան Առաքելյանը դատական նիստերի դահլիճում չէր, սակայն, ինչպես հետագայում պարզվեց, նա դատարանի շենքում էր:
Նիստի ժամանակ Վահե Գրիգորյանը միջնորդել է վերացնել Առաքելյանի նկատմամբ կիրառված սանկցիան և ապահովել դահլիճում նրա ներկայությունը:
Դատավորը մերժել է փաստաբանի միջնորդությունը, որից հետո Գրիգորյանը հանդես է եկել մեկ այլ միջնորդությամբ` խնդրելով,  որպեսզի դատական նիստը  հետաձգվի: Գրիգորյանը պատճառաբանել է, որ իր պաշտպանյալի հետ պետք է խորհրդակցի դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու հարցի շուրջ:
Դատավորը 15 րոպեով ընդմիջում է հայտարարել, որի ժամանակ Վահե Գրիգորյանը Առաքելյանի հետ խորհրդակցելու հնարավորություն է ստացել: Ընդմիջումից հետո Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Առաքելյանի հետ խորհրդակցելուց հետո դատարանից խնդրում է երկու աշխատանքային օր ժամանակ, որպեսզի պատրաստի ինքնաբացարկի միջնորդությունը: Դատավորը բավարարել է տվյալ միջնորդությունը, և հաջորդ դատական նիստը նշանակել է փետրվարի 7-ին, ժամը  15.30-ին:
Նիստից հետո փաստաբան Վահե Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ իր պաշտպանյալի` այսօրվա նիստին չմասնակցելը վերջինիս իրավունքների կոպիտ խախտում է, և դատարանը դուրս է եկել սանկցիայի սահմաններից:
«Բնականորեն Տիգրան Առաքելյանն այսօր պիտի մասնակցեր նիստին, որովհետև սանկցիան ավարտվել էր: Եվ եթե նա չպետք է մասնակցեր դատական նիստին, ապա նրան առհասարակ դատարան բերելու, ներկայացնելու անհրաժեշտություն չկար: Ինձ համար անհասկանալի է` ինչու նրա մասնակցությունը թույլ չտվեցին», - ասել է Վահե Գրիգորյանը:

Judge Gagik Poghosyan began Thursday’s trial of Armenian National Congress (HAK) youth activists Tigran Araqelyan, Sargis Gevorgyan, David Kiramijyan and Artak Karapetyan by reading out loud his decision to launch disciplinary proceedings against Araqelyan’s attorney Vahe Grigoryan with the RA Chamber of Advocates.
Recall, at the last court session, the judge decided to remove Tigran Araqelyan from the court, after which his attorney left the courtroom, refusing to be participate in the proceedings without his client present in court.
The judge, in turn, informed Vahe Grigoryan that if he leaves the courtroom the trial will be postponed, but a sanction will be applied on his client for the Feb. 2 court session.
The judge kept his promise and Araqelyan was not in the courtroom, though it later became known that he was in the building.
In court on Thursday, Araqelyan’s attorney made a motion to remove the sanction on his client and allow his presence in the courtroom. The judge, however, rejected the motion, after which Grigoryan made another motion, to have the trial postponed, explaining that he needs to consult with his client on applying for the disqualification and withdrawal of the judge.
The judge declared a 15-minute recess, during which time Vahe Grigoryan was able to consult with his client. After the recess, Grigoyan said that after speaking with his client, he would like to ask for two business days in order to prepare the motion for disqualification and withdrawal. The judge approved the request and set the next court date for Feb. 7 at 3:30 pm.
After the trial, Vahe Grigoryan, in conversation with the press, said that his client not being allowed to participate in the session was a strict violation of his rights.
“Naturally, Tigran Araqelyan should have participated in today’s session because the sanction was completed. And if he wasn’t to participate in the session, there was no need to bring him, present him to the court, in general. It’s incomprehensible to me why they didn’t allow his participation,” he said.