Տիգրան Առաքելյանին դատարան բերել էին, բայց դահլիճ չէին թողել. Փաստաբանը զարմանում է
Հայ Ազգային Կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Դավիթ Քիրամիջյանի և Արտակ Կարապետյանի գործով դատական հերթական նիստն այսօր դատավոր Գագիկ Պողոսյանը սկսել է որոշման հրապարակմամբ, համաձայն որի ինքը Առաքելյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար դիմել է ՀՀ փաստաբանական պալատ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստի ժամանակ դատավորը որոշում էր կայացրել դատարանի դահլիճից հեռացնել մեղադրյալ Տիգրան Առաքելյանին, որից  հետո Վահե Գրիգորյանը նույնպես լքել է դատարանի դահլիճը` հրաժարվելով առանց իր պաշտպանյալի ներկայության մասնակցել դատական նիստին:
Դատավորը, իր հերթին, պաշտպանին ասել էր, որ եթե նա լքի դատական նիստերի դահլիճը, ապա Առաքելյանի նկատմամբ կիրառված սանկցիան կշարունակվի այսօր նշանակված  դատական նիստի ընթացքում:
Այսօր Պողոսյանն իրականացրեց խոստացածը. Տիգրան Առաքելյանը դատական նիստերի դահլիճում չէր, սակայն, ինչպես հետագայում պարզվեց, նա դատարանի շենքում էր:
Նիստի ժամանակ Վահե Գրիգորյանը միջնորդել է վերացնել Առաքելյանի նկատմամբ կիրառված սանկցիան և ապահովել դահլիճում նրա ներկայությունը:
Դատավորը մերժել է փաստաբանի միջնորդությունը, որից հետո Գրիգորյանը հանդես է եկել մեկ այլ միջնորդությամբ` խնդրելով,  որպեսզի դատական նիստը  հետաձգվի: Գրիգորյանը պատճառաբանել է, որ իր պաշտպանյալի հետ պետք է խորհրդակցի դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու հարցի շուրջ:
Դատավորը 15 րոպեով ընդմիջում է հայտարարել, որի ժամանակ Վահե Գրիգորյանը Առաքելյանի հետ խորհրդակցելու հնարավորություն է ստացել: Ընդմիջումից հետո Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Առաքելյանի հետ խորհրդակցելուց հետո դատարանից խնդրում է երկու աշխատանքային օր ժամանակ, որպեսզի պատրաստի ինքնաբացարկի միջնորդությունը: Դատավորը բավարարել է տվյալ միջնորդությունը, և հաջորդ դատական նիստը նշանակել է փետրվարի 7-ին, ժամը  15.30-ին:
Նիստից հետո փաստաբան Վահե Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ իր պաշտպանյալի` այսօրվա նիստին չմասնակցելը վերջինիս իրավունքների կոպիտ խախտում է, և դատարանը դուրս է եկել սանկցիայի սահմաններից:
«Բնականորեն Տիգրան Առաքելյանն այսօր պիտի մասնակցեր նիստին, որովհետև սանկցիան ավարտվել էր: Եվ եթե նա չպետք է մասնակցեր դատական նիստին, ապա նրան առհասարակ դատարան բերելու, ներկայացնելու անհրաժեշտություն չկար: Ինձ համար անհասկանալի է` ինչու նրա մասնակցությունը թույլ չտվեցին», - ասել է Վահե Գրիգորյանը:

Молодого армянского оппозиционера привезли в суд, но не пустили на слушание
Очередное судебное заседание по делу молодых активистов оппозиции началось с оглашения решения судьи, согласно которому, он обратился в Палату адвокатов для возбуждения административного производства в отношении адвоката Аракеляна Ваге Григоряна.
В ходе прошлого заседания судья принял решение удалить обвиняемого Тиграна Аракеляна из зала суда, после чего адвокат Григорян также покинул зал, отказавшись участвовать в судебном заседании без своего подзащитного. Судья предупредил адвоката, что в случае ухода, санкция в отношении подзащитного Аракеляна останется в силе и в ходе следующего, назначенного на 2 февраля, заседания.
Семеро представителей Армянского национального конгресса были задержаны поздно вечером 9 августа в центре Еревана после конфликта с полицейскими. На следующий день их арестовали, а в течение последующих дней шестерых из них выпустили под подписку о невыезде. В неволе остался только Тигран Аракелян. Его и Артака Карапетяна обвиняют в применении силы по отношению к представителям закона, а Саргиса, Арега, Ваагна Геворкянов, Саака Мурадяна и Давида Кирамиджяна – в хулиганстве.
Накануне судья сдержал слово. Аракеляна не было в зале заседаний, однако, как выяснилось позднее, в здание суда его все же привезли. Защитник ходатайствовал об отмене санкции в отношении Аракеляна и обеспечении его присутствия в зале. Судья отклонил ходатайство, тогда адвокат представил другое - о переносе слушания.
Адвокат аргументировал это тем, что должен посовещаться с подзащитным относительно ходатайства по поводу самоотвода судьи.
Григорян получил возможность посовещаться с Аракеляном в течение 15-минутного перерыва, после которого адвокат обратился к суду с просьбой предоставить 2 рабочих дня для подготовки ходатайства о самоотводе судьи. Последний удовлетворил просьбу, назначив слушание на 7 февраля.
В беседе с журналистами адвокат Ваге Григорян заявил, что неучастие его подзащитного в сегодняшнем заседании является грубым нарушением его прав, и суд вышел за рамки санкции. «Естественно, Тигран Аракелян должен был участвовать в сегодняшнем заседании, потому что срок санкции подошел к концу. И если он не должен был участвовать в заседании, то необходимости привозить его в суд не было вообще. Непонятно, почему ему не разрешили участвовать в слушании», - сказал Григорян.