Chanel-ի ղեկավարին ոգեշնչում է Պուտինը, մյուս ռուս տղամարդիկ նրան տհաճ են
Երեքշաբթի Chanel մոդայի տան ղեկավար Կարլ Լագերֆելդը ներկայացրել է Metro թերթի հերթական համարը, որի գլխավոր խմբագրի դերում հանդես է եկել հենց ինքը:
Մոդելյերը նաև պատկերազարդել է թերթը` ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի, Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի և ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի երգիծական կերպարներ ստանալով: Թագը գլխին Վլադիմիր Պուտինի նկարն ուղեկցում է հետևյալ գրառումը` «Պուտինի երազանքը»:
Մոդելյերը ասել է, որ ռուսաստանյան վարչապետն իրեն ոգեշնչում է. «Սա երիտասարդ տղամարդ է, ով կարող է երկար ղեկավարել Ռուսաստանն ինչպես ինքն է ուզում»:
Այդուհանդերձ, ընդհանուր առմամբ Լագերֆելդը չի սիրում ռուս տղամարդկանց, նրանց վերաբերյալ նա այսպես է արտահայտվել. «Եթե ես ռուս կին լինեի, լեզբուհի կդառնայի: Որովհետև Ռուսաստանում տղամարդիկ սարսափելի են: Հմայիչ կարելի է անվանել միայն թերևս Նաոմիի ընկերոջը: Ռուսաստանն այն երկիրն է, որտեղ ապրում են աշխարհի ամենագեղեցիկ կանայք և ամենահրեշավոր տղամարդիկ»:

German fashion designer Karl Lagerfeld has branded Russian men as ugly, Mrs.Obama as magical, and Queen Elizabeth as being a more smiley version of her grandmother Queen Victoria, in a column he wrote as guest editor-in-chief of Tuesday's edition of Metro, a global newspaper, RIA Novosti reports.
As part of a series of images of key political figures for the Metro, he created a drawing of Russian Prime Minister Vladimir Putin wearing a crown with the inscription “Putin’s dream.”
About Putin, who is a candidate in the upcoming presidential elections, he said: "You know he looks great. I don’t even know how old he is. Well, I don’t think he is that old.”
On Barack Obama: “I'm a big fan of Mrs. Obama and her face, I think, is magical. My favorite thing about Mrs. Obama was when she was asked if her skirt was not too tight and she answered, ‘Why, you don't like my big black ass?’ I want Obama to win because there is nothing better anyway, and especially because of her."
On Russian men: “If I was a woman in Russia I would be a lesbian, as the men are very ugly. There are a few handsome ones, like Naomi Campbell's boyfriend, but there you see the most beautiful women and the most horrible men."