Վահան Հովհաննիսյանը չի հավատում ուրիշի փոխարեն կոճակ սեղմող ՀՀԿ-ականներին
Հայաստանի Ազգային ժողովում այլոց փոխարեն քվեարկելու երեկվա դեպքն առաջինը չէր, եղել են ավելի արտառոց վայրագություններ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀԿ-ական պատգամավորներից մի քանիսը քվեարկել են մեկը մյուսի փոխարեն, ինչն առաջացրել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանի դժգոհությունը, ով նշել է, որ այդ ամենը էթիկայի բոլոր չափանիշների խախտում է:
«Սա նշանակում է, որ իշխող քաղաքական ուժն իրականության մեջ ուժ չէ, այլ ուժ է ուժի զոռով, ո'չ համոզելու, ոչ էլ տեղ հասցնելու իր ասածը որպես ճշմարտություն ունակություն չունի այլևս: Նույնիսկ սեփական ֆրակցիայի քվեարկությունը կազմակերպել չի կարողանում, դրա ավելի վառ օրինակը եղավ մի քանի օր առաջ, երբ կոալիցիոն ֆրակցիաներից մեկը լքեց դահլիճը (նկատի ունի ԲՀԿ-ի կողմից բոյկոտած «Կանխիկ գործառնությունների սահմանափակման» օրենքի քվեարկությունը, որը չանցավ, քանի որ ՀՀԿ-ն չկարողացավ ապահովել իր ֆրակցիայի անդամների ներկայությունը): Աբսոլյուտ մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ-ն չի կարողանում օրենք անցկացնել: Սա նոր երևույթ չէ, բայց գուցե հաղթահարեր սեփական անզորությունը: Ուրիշի փոխարեն կոճակ սեղմելը բնութագրում է ոչ միայն սեղմողներին, իրենց ֆրակցիան, սա ամբողջ քաղաքական համակարգի մասին է խոսում: Եթե դու նպատակիդ հասնելու համար կարող ես թքել և շրջանցել օրենքը, էլ ինչի պիտի ես հավատամ, որ դու, չնայած բոլոր  խոստումներիդ, արդար ընտրություն ես անցկացնելու Հայաստանում», - ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` եթե Հանրապետական կուսակցության և դրա ղեկավարների  միակ նպատակն իշխանության մնալն է, և նրանք նույնիսկ մի օրենք անցկացնելու հարցում  նպատակն ավելի բարձր են գնահատում, քան երկրի, ԱԺ-ի և իրենց արժանապատվությունը, և եթե այդ դեպքում  նպատակին հասնելու համար ցանկացած միջոցի գնում են, ապա միշտ էլ կգնան:
«Ուրեմն մենք պետք է  պատրաստ լինենք մի իրավիճակի, երբ հանկարծ հասարակության աչքերը բացվեն` ումը դեռ բաց չեն: Բոլորը կհասկանան, որ խոստումները սուտ են և էլի նորից փորձ է արվելու ամեն գնով հասնել իրենց նպատակին: Իհարկե, հիմա արդեն ավելի դժվար կլինի», - ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:

Дашнак предупреждает правящую в Армении партию. «Общество вдруг откроет глаза»
То, что армянские депутаты накануне в Национальном собрании голосовали вместо своих отсутствующих коллег, не первый и не самый дикий случай. Об этом на пресс-конференции в пятницу заявил депутат от «Дашнакцутюн» Ваан Ованисян.
Юлагодаря подобному голосованию некоторых республиканцев вчера в первом чтении был «обеспечен кворум» и принят законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения», предусматривающий участие армии в «наведение порядка» внутри страны.
«У правящей силы больше нет способности ни убедить, ни представить свое слово в качестве истины. Она даже не может организовать голосование собственной фракции, более яркий пример этого случился пару дней назад, когда одна из коалиционных фракций покинула зал («Процветающая Армения» бойкотировала голосование по закону «Об ограничении наличных операций», который не прошел, так как правящей Республиканской партии не удалось обеспечить присутствие членов своей фракции). Имеющая абсолютное большинство РПА не может провести закон. Нажатие кнопки вместо другого характеризует не только того, кто нажимает и их фракцию, это говорит о всей политической системе. Если ты для достижения цели можешь наплевать и обойти закон, почему я, несмотря на все твои обещания, должен верить, что ты проведешь справедливые выборы», - сказал Ованисян.
По его словам, если единственная цель РПА и ее руководства – остаться у власти, и если даже в вопросе одного закона цель для них важнее достоинства страны, Национального собрания и их достоинства, то они всегда будут так поступать.
«Значит, мы должны быть готовы к ситуации, когда вдруг общество откроет глаза. Все поймут, что обещания лживы и что снова будет попытка достичь своей цели любой ценой. Конечно, сейчас уже будет сложнее», - считает дашнакский деятель.