Ուիթնի Հյուսթոնի հարազատները մտահոգված են. երգչուհու աղջիկը կարող է ինքնասպան լինել
Փետրվարի 12-ին կյանքից վաղաժամ հեռացած ամերիկյան երգչուհի Ուիթնի Հյուսթոնի դուստրը`18-ամյա Բոբի Քրիստինա Բրաունը, մոր մահից հետո 24 ժամվա ընթացքում երկու անգամ հիվանդանոց է տեղափոխվել, հայտնում է The Daily Mail-ը:
Ընտանիքի հարազատները մտավախություն ունեն, որ աղջիկը մոր մահից հետո ինքնասպանության վերաբերյալ մտքեր ունի:
18-ամյա աղջիկն առաջին անգամ հիվանդանոց էր տեղափոխվել մոր մահվան մասին լուրը ստանալուց անմիջապես հետո: Մինչ այդ Բոբին մեծ չափաբաժին ալկոհոլ էր օգտագործել, որից հետո հանգստացնող էր ընդունել: Արդյունքում` նա կորցրել էր գիտակցությունը: Աղջիկը հայտնվել էր նույն հիվանդանոցում, որտեղ մահից հետո տեղափոխվել էր երգչուհին:
Ավելի ուշ Բոբին դուրս էր գրվել, սակայն ընտանիքի անդամները անհանգստացած են նրա մտային առողջական վիճակով: Հնարավոր է, որ աղջիկը վերականգնողական բուժում ստանա:

Bobbi Kristina, the teenage daughter of Whitney Houston, was taken to the hospital twice since her mother passed away on Saturday, CBS News and TMZ independently report — once on Saturday night and again on Sunday morning.
According to ABC News, Bobbi Kristina was taken from the Beverly Hilton Hotel to Cedars-Sinai Hospital. A press release provided to ABC said that she was "awake and alert."
Family members, however, fear that Bobbi Kristina might be suicidal and are considering getting her help.
Sources close to the family told TMZ the family believes she might try and take her own life. According to one source, the family feels Bobbi Kristina needs help and they are considering rehab as an option.
The teen, who various media outlets report as being 18 or 19 years old, has reportedly had her own struggles with substance abuse, The Huffington Post reports. Last year, pictures of the young woman, whose father is singer Bobby Brown, surfaced of her allegedly snorting cocaine. She responded on Twitter, saying in part, "it's really not what it looks like."