Օբաման որոշել է 19%-ով կրճատել Հայաստանին տրվող տնտեսական օգնությունը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր պաշտոնավարության վերջին բյուջետային ծրագրի արտաքին հատկացումների շրջանակում 19%-ով կրճատել է Հայաստանին տրվող ֆինանսական աջակցությունը, հայտնում է Ամերկայի Հայ Ազգային Կոմիտեն:
Օբաման նախատեսում է Հայաստանին ԱՄՆ 2013 ֆինանսական տարվա բյուջեից 27 միլիոն 219 հազար ԱՄՆ դոլար հատկացնել Տնտեսական աջակցության հիմնադրամ (ESF) ծրագրով, որը մոտ 12 միլիոն 781 հազարով կամ 32%-ով ավելի քիչ է, քան նախորդ տարի Հայաստանին տրված գումարը:
Այս տարի ԱՄՆ-ն ESF-ում չեն ընդգրկել «Թմրանյութերի միջազգային վերահսկում և աջակցության իրավապահ մարմիններին» և Առողջապահական ծրագրերով հատկացվող գումարները, որոնք, ի տարբերություն նախորդ տարվա, տրվելու են առանձին:
Օգնության այդ երեք ծրագրերով միասին Հայաստանին կհատկացվի շուրջ 32 միլիոն 543 հազար դոլար, որը 19 %-ով ավելի քիչ է, քան 2012-ի բյուջեյում նախատեսված օգնությունը:
Ինչ վերաբերում է ռազմական օգնությանը, ապա ԱՄՆ վարչակազմը Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման (FMF) և Միջազգային ռազմական կրթության և վարժանքի ծրագրերի համար (IMET) Հայաստանին և Ադրբեջանին 2,7-ական միլիոն դոլար կհատկացնի:
Օբամայի վարչակազմը, բացի ֆինանսական աջակցության կրճատումից, Հայաստանին  չի ընդգրկել նաև «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրում, որն ուղղված է  աղքատության կրճատմանը:
ԱՄՆ-ի նախագահի վարչակազմի կողմից Հարավային Կովկասի երկրներին հատկացվող գումարների պատկերը հետևյալն է.

Обама сократил помощь Армении. Сравнение с Азербайджаном и Грузией
Президент США Барак Обама сократил размер предоставляемого Армении финансового содействия на 19%. Поправки он внес в соотвествующий пункт в программе бюджета, которая станет последней до окончания срока президентства Обамы.
В 2013 финансовом году американский бюджет предоставит программе «Фонд экономиечского содействия» (ESF) 27 млн 219 тыс. долларов. Программы по здравохранению и «Международного контроля за оборотом наркотиков и содействие правоохранительным органам», в отличие от прошлых лет, будут финансироваться отдельно от ESF. На них выделяется 5 млн 324 тыс. долларов.
Таким образом общая сумма содействия в 32 млн 543 тыс. долларов на 19% меньше $40 млн, которые США предоставили Армении на 2012 год.
Военная помощь Армении и Азербайджану, которая идет через программы Внешнего военного финансирования и Международного военного образования и учений, составила по 2,7 млн долларов на страну.
Помимо сокращения финансового содействия, США не включили Армению в программу по борьбе с бедностью «Вызовы тысячелетия».