Խոստանում են ցույց տալ փաստաթղթերը. պաշտպանվող այգում լարված իրավիճակ է
Մարգարյանի անվան հիվանդանոցի դիմացի այգում մեծ թվով մարդիկ են հավաքվել, որոնք աջակցում են այգին պաշտպանող բնապահպաններին: Վերջիններս շուրջ մեկ շաբաթ պայքարում են այգում իրականացվող շինանարության դեմ: Այստեղ շինարարները փորձում են տեղադրել Աբովյան փողոցի ապամոնտաժված կրպակները, իսկ ակտիվիստները խոչընդոտում են շինարարների աշխատանքին:
Առավոտյան ակտիվիստները փորձել են ցելոֆան ամրացնել ձնից պաշտպանվելու համար, սակայն ոստիկանները թույլ չեն տվել դա անել, ինչը վեճի առիթ է դարձել: Առավոտյան այգում գտնվող բողոքողների թիվն աճել է` հասնելով մոտ 50-ի. նրանց այս պահին աջակցում են նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոտանջյանը, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, ազատամարտիկ Ժիրայր Սեֆիլյանը: Դեպքի վայր են ժամանել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչները:
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, այս ընթացքում շինարարները փորձել են սկսել աշխատանքները, սակայն ակտիվիստները թույլ չեն տվել դա անել` նշելով, որ շինարարությունն ապօրինի է: Շինարարների խոսքով` իրենք ունեն շինարարությունն իրականացնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Այժմ ակտիվիստները սպասում են, որ այդ փաստաթղթերն իրենց ցույց տան:
Հիշեցնենք, որ երեկ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինս բողոքողներին խոստացել է, որ շինարարությունը չի շարունակվի, մինչ հատուկ ստեղծված հանձնաժողովը չի քննարկել այդ հարցը:
Բողոքի ակցիայի մասնակից «Մե՛նք ենք այս քաղաքի տերը» նախաձեռնությունը այգում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել, որում նշում է, որ Մաշտոցի այգու բետոնապատման համար քաղաքապետարանի կողմից ոչ մի օրինական հիմք իրենց այդպես էլ չի ներկայացվել, և Տարոն Մարգարյանի և Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ իրենց կոչ է արվել «օրենքից չխոսել»:
Նրանք ընդգծում են, որ քաղաքապետարանը կամայական որոշում է կայացրել ի օգուտ մի քանի սեփականատերերի և ի հաշիվ Երևանի հանրության, իսկ քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները չեն կարողացել բացատրել` ինչու են մեկ հանրային տարածքից ապամոնտաժված կառույցները տեղադրել նոր հանրային այգում և այն էլ կանաչապատ գոտում:
«Եթե Երևանի քաղաքապետարանը չի ցանկանում շարժվել օրենքով, ապա Մաշտոցի այգում օրեր շարունակ հերթապահող քաղաքացիներն ունեն այդ օրենքի գիտակցումը, և այլ ելք չեն տեսնում, քան շարունակել անժամկետ նստացույցը մինչև այգու վերջնական ազատումը:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք նստացույցի մասնակիցների դեմ սկսած սադրանքների մասին և պատկան բոլոր մարմիններից պահանջում ենք անհապաղ միջոցներ ձեռք առնել` ապահովելու համար նրանց անվտանգությունը», - ասված է նախաձեռնության հայտարարության մեջ:

Мэр Еревана обманул активистов. Полиция и снег за одно. Те мешают строителям
В парке напротив роддома им. Маргаряна на центральном проспекте Маштоца в Ереване собрались десятки сторонников активистов-экологов, которые с прошлой недели каждый день протестуют здесь до поздней ночи. Они требуют прекратить строительство здесь магазинов, которые были демонтированы на улице Абовяна. Люди всячески пытаются помешать работе строителей.
В четверг утром они попытались соорудить целлофановый навес, чтобы укрыться от снега, однако полицейские воспрепятствовали этому, что стало причиной небольшой толкотни. Примерно к 50 протестующим присоединились депутат Заруи Постанджян, ветеран карабахской войны, член инициативной группы «Сардарапат» Жирайр Сефилян. На место прибыли и представители Омбудсмена Армении.
Как передает корреспондент Epress.am с места, строители пытались возобновить работы, однако активисты не позволили им сделать это, заявив, что строительство незаконно. По словам строителей, у них имеются все необходимые документы. Протестующие до сих пор ждут предъявления этих документов.
Вчера мэр Еревана Тарон Маргарян пообещал протестующим, что строительство будет приостановлено до обсуждения этого вопроса специально созданной комиссией.
Инициатива «Мы - хозяева этого города» распространила заявление, в котором говорится, что мэрия им так и не предъявила никакого законного основания для бетонирования сада на Маштоца, а на встрече с мэром Маргаряном и главным архитектором столицы Нареком Саргсяном их призвали «не говорить о законе».
Представители мэрии не объяснили, почему демонтированные на одной общественной территории строения были установлены в другом общественном месте - в зеленой зоне. «Если мэрия Еревана не хочет действовать по закону, то протестующие на протяжении нескольких дней в парке на Маштоца граждане осознают, что есть закон, и не видят иного выхода, чем продолжать бессрочную сидячую забастовку до окончательного освобождения сада.
В тоже время сообщаем о подстрекательствах в отношении участников акции и требуем у всех соответствующих органов немедленно принять меры для обеспечения их безопасности», - говорится в заявлении инициативы.