Dorians-ը որպես մահապարտ չի գնա Բաքու, բայց «ռիսկը միշտ էլ հաճելի է» (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մինչ Ադրբեջանի թեման, Dorians խումբը մտադրություն չուներ մասնակցել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին: Այս մասին «168 ժամ» օրաթերթի հետ զրույցում հայտարարել է Dorians ռոք խմբի մենակատար Գոռ Սուջյանը` անդրադառնալով այս տարի Ադրբեջանում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթին: Նշենք, որ Սուջյանը ներկայացրել է երգը Հանրային հեռուստաընկերությանը, որը պետք է կայացնի գնալճչգնալու վերջնական որոշումը:
«Այսօր Ադրբեջանի թեման առավել քան ռիսկի և պատասխանատվության խնդիր է, և, թերևս, հենց դա էլ գրավել է մեզ: Մենք ունենք մեր մեսիջը մեր երգի տեսքով, որ կուղղենք աշխարհին, և ինչո՞ւ չէ, նաև Ադրբեջանին» ,- ասել է Սուջյանը:
Երաժիշտը վստահեցրել է, որ եթե մրցույթը չկայանար Ադրբեջանում, իրենք չէին մասնակցի «Եվրատեսիլին»:
Խոսելով Ադրբեջանում հնարավոր ռիսկերի և վտանգների մասին` Գոռ Սուջյանը ասել է. «Եթե որոշվել է, որ Հայաստանը գնալու է «Եվրատեսիլին», ինչի համար նաև փաստաթուղթ է ստորագրվել, չեմ կարծում, թե ֆիզիկական իմաստով ինչ-որ վտանգ է սպառնում: Միգուցե, հոգեպես ճնշվածություն լինի, կամ վատ բառեր ասեն ելույթի ժամանակ, սուլոցներ լինեն, հնարավոր է` թուղթ էլ նետեն, բայց չեմ կարծում, թե ֆիզիկական իմաստով վտանգ է սպառնում: Իհարկե, Բաքվում վախ կլինի, որ հանկարծ բան չնետեն բեմ, բայց ռիսկը միշտ էլ հաճելի է»:
Այդուհանդերձ Սուջյանը վստահ է, որ «որպես մահապարտներ հաստատ չեն գնալու»:
Թերթի այն դիտարկմանը, թե Dorians-ի կողմից ներկայացված «Սա է մեր աշխարհը» երգը հստակ ենթատեքստ ունի և, ըստ երաժշիտների, ինչպիսի՞ն կլինի Ադրբեջանի արձագանքը, երբ աշխարհին խաղաղասիրական կոչ արվի, խմբի պրոդյուսեր Վահագն Գևորգյանը պատասխանել է. «Այդ երգը երգվում է ողջ աշխարհի համար, որտեղ բոլոր մարդիկ գտնվում են նույն վիճակում: Ցանկացած նորմալ մարդ ուզում է առողջություն և խաղաղություն, քանի որ ցանկանում է երջանիկ լինել: Իհարկե, հասկանում ենք, նաև այն, որ պատերազմները փող են բերում մարդկանց, այլ կերպ ասած `բիզնես է: Համացանցում մեր հայրենակիցները այնպիսի~ մեկնաբանություններ են թողել… Օրինակ`«ինչ է նշանակում կանգնեցնել պատերազմները, կտրել փշալարերը, մի հատ էլ մեր հողերը հետ տան»: Սա հիվանդ մոտեցում է: Կարծում եմ, եթե մենք հաղթած ազգ ենք համարում ղարաբաղյան պատերազմում, ապա ավելի վեհ է հաղթած ազգի կողմից խաղաղասիրական կոչեր անելու մոտեցումը»:
Լրագողը նաև հարց է ուղղել երաժշտին առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների ըթնացքում քաղաքական դիրքորոշման մասին, ինչին Սուջյանը պատասխանել է, որ իրենք ոչ մեկին ոչ դեմ են, ոչ կողմ:
«Ունենք մեր առանձին աշխարհը, որտեղ ապրում ենք: Հայաստանում դժգոհությունը շատ է, ժպիտը` քիչ, և մեզանում, կարծես, գերակշռում է «մուննաթը»: Մենք սիրում ենք նստել թախտին, սպասել բախտին, այնինչ պետք է գործել, աշխատել ու հասկանալ, թե ո՞րն է քո կյանքի նպատակը», - եզրափակել է երաժիշտը:

Армянские рокеры не боятся Баку и хотят петь о мире (ВИДЕО)
До появления фактора Азербайджана в Евровидении 2012, армянская рок-группа «Дорианс» не имела намерения участвовать в этом песенном конкурсе. Об этом в интервью газете «168 жам» заявил солист коллектива Гор Суджян. Свою композицию исполнитель уже представил на отбор в комиссию Общественной телерадиокомпании, которая должна принять окончательное решение.
«Сегодня тема фактор Азербайджана является более, чем вопросом риска и ответственности. Пожалуй, это нас и привлекло. У нас свой мессидж в виде песни, которую мы направим миру, и, почему нет, Азербайджану», - сказал Суджян.
Музыкант заверил, что они не стали бы принимать участия в Евровидении, если бы оно не проводилось в Баку.
Суджян коснулся также возможного риска и опасности, которые могут возникнуть в Азербайджане: «Если было решено, что Армения поедет на Евровидение, о чем был подписан документ, не думаю, что есть какая-то физическая опасность. Может быть, душевная подавленность, или могут сказать что-то плохое во время выступления, могут освистать, но не думаю, что нам угрожает физическая опасность. Конечно, в Баку будет страшно, чтобы вдруг чего-то не бросили на сцену, но риск всегда приятен».
Тем не менее, Суджян уверен, что они точно не поедут на конкурс в качестве смертников.
На вопрос газеты о том, что представленная песня «Это наш мир» имеет четкий подтекст и какой будет реакция Азербайджана, когда прозвучит призыв к миру, продюсер группы Ваагн Геворгян заявил: «Песня поется для всего мира, где все в одинаковом положении. Любой нормальный человек хочет здоровья и мира, так как хочет быть счастлив. Конечно, мы понимаем, что войны приносят людям деньги, иными словами – это бизнес. Наши соотечественники оставили в интернете такие комментарии… например, «что значит, остановить войны, разрезать колючие проволоки, может, еще отдать наши земли». Это нездоровый подход. Думаю, если мы считаем себя победившими в карабахской войне, то для победившего народа лучше такой подход – призывать к миру».
Относительно позиции на предстоящих парламентских выборах Суджян заявил, что они ни против кого-либо, ни за. «У нас свой отдельный мир, в котором мы живем. В Армении много недовольства, мало улыбок, кажется, преобладает возмущение. Мы любим сидеть и ждать счастья, а между тем, нужно действовать, работать и понимать, какова цель твоей жизни».