1+1=?. Քաղաքապետի հետ հանդիպելուց հետո բնապահպանները դարձյալ պայքարելու են
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և Մաշտոցի պողոտայում ՝ Մարգարյանի անվան հիվանդանոցի հարակից այգու սկզբնամասում 5 օր շարունակ բողոքի ակցիա անցկացնող բնապահպանները համաձայնության չեն եկել:
Հիշեցնենք, որ վերջիններս բողոքում են այգում Աբովյան փողոցից ապամոնտաժված առևտրի կրպակների տեղադրման դեմ:
Epress.am-ի հետ զրույցում ակցիայի մասնակիցները պատմել են, որ երեկվա հանդիպումը տևել է 2,5 ժամ, հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, ՀՅԴ-ական պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը,  «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ասոցիացիայի նախագահ Կարինե Դանիելյանն ու ակցիայի մասնակից երեք բնապահպաններ:
«Լուրեր են պտտվում, թե մեր հետ լեզու են գտել, ամեն ինչ շատ լավ ա, բայց նման բան չկա: Իրենք փորձեցին ստեղծել մի խումբ, որի հանդիպմանը մեզանից էլ 10 հոգի այսօր երեկոյան գնան ու մասնակցեն, Նարեկ Սարգսյանի հետ քննարկեն, թե ինչ է լինելու այգու խնդիրը, բայց դա (խումբ ստեղծելու փաստը) մեզ բացարձակ չի գոհացնում», - ասել է բնապահպան  Եղիա Ներսիսյանը:
Նրա խոսքով՝  իրենք թեև մասնակցելու են այսօր երեկոյան քաղաքապետի մոտ հրավիրված ժողովին, այնուամենայնիվ, ոչ մի վստահություն չունեն, և երաշխավարված չէ, թե ամեն պահի շինարարներն ու բանվորները չեն գա՝ շինարարությունը շարունակելու:
«Քաղաքապետը մեզ խոստացավ, որ մինչև հանձնաժողովի ստեղծումը այստեղ շինարարություն չի իրականացվի: Չնայած նրա խոստմանը, մենք այգում ենք ու շարունակում ենք հսկողությունը: Քաղաքապետի հետ զրույցում հասկացանք, որ այս կրպակները չեն հանվելու, համենայնդեպս, նա հանդես եկավ այս հարթությունից: Մենք չենք փոխում մեր դիրքորոշումն ու շարունակում ենք պայքարել» ,- նշել է բնապահպան Եղիա Ներսիսյանը:
Epress.am-ը զրուցել է նաև Անահիտ Բախշյանի ու Լիլիթ Գալստյանի հետ, ովքեր ևս  տարակուսած են այգում ապօրինի կերպով իրականցվող շինարարությունը կանխելու  խնդրի վերաբերյալ:
«Բերեցին այս հարցը կապեցին «Հին Երևան» ճարտարապետական ծրագրի հետ: Իմ համոզմամբ այդ տարածքի հարցն ու այս ծրագիրը միմյանց հետ որևէ կապ չունեն: Թե ինչ կլինի «Հին Երևան»-ը, չգիտեմ, բայց այդ կրպակները այգում չպետք է տեղադրվեն», - ասել է Բախշյանը:
Նրա համոզմամբ՝ քաղաքապետն այդ որոշումը չեղյալ չի համարի, որովհետև այդ կրպակները պատահական մարդկանց չեն պատկանում:
«Ակնառու է, որ քաղաքապետը ինչ-որ պարտավորությունների  պատանդ է», - նշել է նա:
Բախշյանի խոսքով՝ Տարոն Մարգարյանը հորդորել է բնապահպաններին տուն գնալ, որպեսզի չսառեն, միաժամանակ խոստացել՝ մինչև որոշման կայացումը այգում շինարարություն չիրակականցնել:
«Չեմ կարող ասել՝ ինչ են որոշելու, միայն զգում եմ, որ կրպակները այնտեղից չեն հանվելու: Չգիտեմ, ով ավելի ուժեղ կգտնվի, ես որպես քաղաքացի, բնապահպանները… Որքան կշարունակենք պնդել, համոզել, որ  չի կարելի, պետք չէ, դա անչափ վնասում է երիտասարդ քաղաքապետի իմիջին: Սա ընդամենը իմ հորդորն է», - եզրափակել է Բախշյանը:
Պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն էլ փաստել է, որ «Հին Երևան» -ն օդում կախված ծրագիր է ու քաղաքապետը հանդիպման ընթացքում  փորձել է համոզել, որ այս կառուցապատման ծրագիրը ժամանակավոր լուծում է և գլխավոր հատակագիծը հաստատվել է մինչև 2020 թվականը:
«Իմ առաջարկով այսօր կհանդիպենք, որովհետև իրավական նախագծային հիմքը՝ փաթեթը, որի վրա կառուցապատումը պիտի իրականանա, մեզ չեն տրամադրել: Այսօր ամեն ինչ պարզ կլինի, բայց ես շարունակում են լինել հանրային կանաչ տարածքների պաշտպանը, ջատագովը: Երևանի նկատմամբ քաղաքաշինական ծրագիրը պիտի լինի քաղաքակիրթ: Անցել են տոնավաճառային ժամանակներն ու մոտեցումները: Քաղաքակիրթ է ունենալ կանաչ, շնչող քաղաք», - ասել է նա:
Գալստյանը նաև նշել է, որ  մի բան հստակ է՝ այս իրականությունում պետք է սարսափելի համառ լինել, որ կարողանաս ապացուցել, թե մեկին գումարած մեկ հավասար է երկուսի:

Environmentalists who for five days straight have been protesting the construction of kiosks in the park next to the maternity hospital on Mashtots Ave. in Yerevan did not reach an agreement with the city's mayor at a meeting on Wednesday.
Speaking to Epress.am, the young activists said Heritage Party MP Anahit Bakhshyan, Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) MP Lilit Galstian, Yerevan's chief architect Narek Sargsyan, Association for Sustainable Human Development President Karine Danielyan and three activists were present at the meeting, which lasted 2.5 hours.
Environmentalist Yeghia Nersisyan said the group was invited to attend another meeting with Narek Sargsyan later in the evening, which they agreed to; however, she says they have no guarantees that workers won't return to the work and continue building the kiosks.
"The mayor promised us that until this committee is created there won't be any construction. Despite his promise, we're in the park and continue our vigilance. Speaking with the mayor we understood that these kiosks won't be removed, though he spoke from that position. We aren't changing our position and continue to fight," she said.
"They connected this issue with the Old Yerevan architectural project. In my opinion, the question of this space and that project have no connection to each other. As for what will happen to Old Yerevan, I don't know, but those kiosks shouldn't be placed in the park," said MP Anahit Bakhshyan, speaking to Epress.am.
The opposition lawmaker is convinced that the mayor won't annul his earlier decision to install the kiosks because "it's not as if they belong to random people."
"It's obvious that the mayor is hostage to some liabilities," she said.
MP Lilit Galstian mentioned that Old Yerevan is a project that hasn't been realized, and during the meeting the mayor tried to convince them that this construction project is a temporary solution and the main plan has been confirmed till the year 2020.
"On my suggestion we'll meet today because they haven't provided us with the legal basis for the project, the package, on which the construction is to be implemented. Today everything will be clear, but I continue to be the defender of public green spaces. The urban development plan in Yerevan has to be civilized. The approaches and times of markets have passed. It's civilized to have a green, breathable city," she said.
One thing is clear, Galstyan added: one must be awfully stubborn in this situation in order to prove that one plus one equals two.