Կոնգրեսականն ընդգծել է Սերժ Սարգսյանի նվիրվածությունը մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայությանը
«Օգտվելով այս պատեհ առիթից` ցանկանում եմ երախտիքի խոսք հայտնել բոլորիդ անկախությունից ի վեր Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական, մարդասիրական և տեխնիկական օժանդակությունը հնարավոր դարձնելու համար:
Այս տարի լրանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը և ուրախ եմ, որ այդ հոբելյանը նշում ենք մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման լավագույն մակարդակի վրա»,-ասել է երկրի ղեկավարը:
ԱՄՆ կոնգրեսականները կարևորել են Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացումը:
«Ձեր նվիրվածությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայությանը օրինակ կարող է լինել շատ-շատերի համար», - ասել է կոնգրեսական Դեյվիդ Դրայերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը:

Конгрессмен оценил приверженность Сержа Саргсяна обеспечению прав человека
Президент Серж Саргсян накануне, в воскресенье, дал ужин в честь делегации американских конгрессменов, которые прибыли в Армению на пути из США в Афганистан.
Как передает пресс-служба главы государства, Саргсян в ходе трапезы отметил, что «придает большую важность активным контактам с друзьями Армении в Конгрессе США, чья поддержка на протяжении лет имела существенное значение в деле становления и укрепления демократии в Армении, а также в сохранении стабильности в регионе».
«Пользуясь этим подобающим поводом, хочу высказать всем вам слова признательности за то, что сделали возможной выделяемую Армении со времени обретения независимости финансовую, гуманитарную и техническую помощь.
В этом году исполняется 20-летие установления дипломатических отношений с США, и я рад, что этот юбилей мы отмечаем на лучшем уровне развития отношений между двумя нашими странами»,- сказал президент.
Конгрессмен Дейвид Драер, в свою очередь, заявил: «Ваша приверженность в плане обеспечения в Армении прав человека, демократии и главенства закона может быть примером для очень и очень многих».