Համամասնականով անցած պատգամավորները չեն կոտորվել աշխատելով. Այվազյան
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ չի համաձայնել այն կարծիքի հետ, որ գործարար պատգամավորները չպետք է լինեն Ազգային Ժողովում:
«Ինչո՞ւ չպիտի լինեն բիզնեսմեն պատգամավորներ: Մեծամասնականով ընտրված պատգամավորները լավ էլ աշխատում են: Ինչո՞ւ չպետք է գործարարը հայտնվի խորհրդարանում: Ուղղակի այդ գումարները իր պաշտոնի միջոցով չպետք է աշխատի», - 100% համամասնական ընտրական համակարգի անցնելու մի շարք քաղաքական ուժերի առաջարկին անդրադառնալով` ասել է Այվազյանը:
Ըստ նրա` բոլոր կուսակցություններն էլ ուզում են բիզնեսմեն պատգամավորներ ունենալ իրենց ցուցակում, ուստի, մեծամասնական համակարգը վերացնելով, գործարարների մուտքը խորհրդարան չի բացառվի:
«Դուք ունե՞ք մի մեխանիզմ, որով կարող եք ասել կուսակցությանը` ում հանի իր ցուցակից: էդ բիզնեսմեններին կտա իր համամասնական ցուցակի առաջին-երկրորդ տեղերը: Այնպես չի, որ համամասնականով անցած պատգամավորները կոտորվել են աշխատելով», - ասել է Վարդան Այվազյանը:
Կանխատեսումներ անելով առաջիկա ընտրությունների մասին` ՀՀԿ-ական պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ իր կուսակցությունը կպահպանի իր առաջատար դիրքը:

Why Shouldn't There be Businessmen in Parliament, Asks Republican MP
Republican Party of Armenia MP Vardan Ayvazyan doesn't agree with the view that there shouldn't be businessmen in Armenia's National Assembly.
"Why shouldn't there be lawmakers who are businessmen? Those MPs elected on the party-list basis work quite well. Why shouldn't a businessman be in parliament? It's just that he shouldn't earn those revenues through his position ," he said, addressing opposition parties' push for a 100% proportional representation system as they believe the majority seats are biased in favor of larger political groups and oligarchs.
According to Ayvazyan, all parties want to have businessmen on their party list, and in any case, eliminating the majority system altogether won't exclude businessmen getting seats in parliament.
"Do you have a system by which you can tell a party who it should remove from its list? It will give the first, second place on its proportional list to businessmen. It's not as if those MPs who got into parliament on the proportional list were buried in their work," he said.
Note, out of 131 parliamentary seats, 41 are elected by majority ballot and 90 by party-list proportional representation. In Armenia, citizens vote for individual candidates on the majority ballot, but vote for political parties on the proportional ballot.
The Republican Party of Armenia MP was convinced that his party will preserve its leading position in the upcoming parliamentary elections.