Կենդանաբանական այգին ցանկանում է Հրանտ փղի համար զուգընկեր բերել
Երևանի կենդանաբանական այգու 17-ամյա Հրանտ անունով փղի կյանքը հարմարավետ դարձնելու ուղղությամբ ներկայումս այգու տնօրինությունը միջոցառումների ծրագիր է մշակում, որը ներառում է համապատասխան ձմեռանոցի պատրաստումը, փղին հատկացված տարածքի ընդարձակումը և զուգընկերոջ հարցի լուծումը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել են Երևանի կենդանաբանական այգուց:
Հիշեցնենք, որ 1999-ից Մոսկվայի կենդանաբանական այգուց Երևան տեղափոխված փղի համար մինչ օրս հաջողվել է մեկ անգամ զուգընկեր բերել: Սակայն 2007-ի դեկտեմբերին այգի բերված Մաշան 2008-ի օգոստոսին սատկել է:
Կենդանաբանական այգու տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը նշել է, որ այժմ ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ հնարավոր աջակցության մասին այգին բանակցում է «Գրանդ Քենդի» ընկերության հետ:
«Բանակցություններն այս պահին դեռ նախնական փուլում են, սակայն հուսով ենք, որ այգու փղիկի համար այսօրվա պայմանների փոխարեն անհամեմատ ավելի պայծառ ապագա կարող ենք ապահովել», - ասել է Խաչատրյանը:

Yerevan Zoo management is currently developing plans to make 17-year-old Hrant’s life a little bit easier at the zoo: management is looking to build appropriate winter housing and expand the elephant’s current digs — not to mention finding him a mate!
Recall, Hrant has had one partner since he was brought from the Moscow Zoo in 1999, but Masha, who arrived at Yerevan Zoo in December 2007, died less than a year later, in August 2008.
Yerevan Zoo Director Ruben Khachatryan informed Epress.am that in order to secure the funds to improve conditions for Hrant, the zoo is in talks with major Armenian confectionary company Grand Candy.
“Talks are currently at the preliminary stage, but we’re hopeful that we can ensure a much brighter future for Hrant,” he said.