Վերաբերմունք ընդհանրապես չկա. հրատարակիչները վրդովված են գրքերի թանկացումից
Այսօր ֆինանսների նախահար Վաչե Գաբրիելյանը հանդիպել է մի քանի հրատարակիչների և գրողների հետ, որոնք մտահոգ են վերջերս ընդունված «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի առթիվ, համաձայն որի գրքերի գինը 2012 թվականին կթանկանա:
Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնել է «Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը, նախարարությունում խոստացել են 15 օրվա ընթացքում պարզաբանումներ ներկայացնել, համաձայն որի օրենքը «տարընթերցվել է» հարկային մարմնի կողմից:
Դեռևս հայտնի չէ, թե արդյոք տարընթերցման փաստն ապացուցվելու դեպքում տարվա սկզբից մինչ հիմա վճարած գրավաճառները հետ կստանան իրենց գումարները:
Հիշեցնենք, որ օրենքի փոփոխությամբ` այժմ գիրք վաճառողը հարկ է վճարում ոչ թե շահույթի գնից, այլ գրքի ամբողջ գնից, արդյունքում` գիրքը թանկանում է 20%-ով:
Հրատարակիչները գրքի հանդեպ դիտավորություն չեն տեսնում, սակայն կարծում են, որ դա հենց վերաբերմունքի բացակայություն է:
«Գիրքը ապրանք չի, դա մշակութային, հոգևոր արժեք է: Գերմանիայում գիրքը 7% է հարկվում, Ուկրաինայում, Սլովակիայում` 0%: Ինչո՞ւ են ասում չի կարող լինել արտոնություն, երբ, օրինակ, ցեմենտի պարկերի թուղթը, ծխախոտի փաթեթները ազատվել են ԱԱՀ-ից», - ասել է Արմեն Մարտիրոսյանը:
«Չեմ կարծում` վատ վերաբերմունք կա, ընդհանրապես վերաբերմունք չկա, տեսեք ովքեր են ղեկավարում երկիրը: Օլիգարխներից չեն կարողանում հարկեր վերցնել»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է Facebook սոցիալական ցանցում «Մենք դեմ ենք գրքերի թանկացմանը» խմբի նախաձեռնող գրող Արամ Պաչյանը:
Ինչպես հայտնել է Արմեն Մարտիրոյանը` օրենքի փոփոխությամբ գիրքը զրկվել է արտոնություններից և հարկվելու է մյուս բոլոր ապրանքատեսակների հետ նույն սկզբունքով:
«Այսինքն` ասում են, եթե դու անում ես «մեծերի գործը» (նկատի ունի խոշոր տնտեսվարողներին)` ներմուծում ես ու 1 միլիոն շահույթ ստանում, ապա պետք է ԱԱՀ վճարես», - ասել է Արմեն Մարտիորսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ օրենքի փոփոխությունից դեռ մեկ տարի առաջ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը 14 հրատարակիչների հետ հանդիպման ժամանակ խոստացել էր հանել գրքերից ԱԱՀ-ն, սակայն այդ խոստումը դեռ չի կատարվել:
Արամ Պաչյանն ասել է նաև, որ գրքի թանկացման դեմ պայքարող խումբը վաղը նամակ է ուղղելու վարչապետին, որի պատասխանից կախված` կսկսվեն այլ ակցիաներ:

Armenian Minister of Finance Vache Gabrielyan met with a few writers and publishers who are concerned with amendments to the Customs Code of the Republic of Armenia that stipulate a 20% increase in the cost of certain books in 2012.
At a press conference today, Antares Media Holding President Armen Martirosyan told reporters that the ministry promised within 15 days to provide explanations as to why the law was "misread" by the tax authorities. Recall, since the beginning of this year, booksellers have been required to pay 20% VAT (value-added tax), not on the profit of the book sold, but on the entire cost of the book; that is, the cost that the consumer pays.
Publishers believe there's a lack of respect toward books. "A book is not a product — it's a cultural, sacred value. In Germany, a book is taxed at 7%; in the Ukraine and Slovakia, 0%. Why do they say they can't award privileges when, for example, cement sacks and cigarette packs are exempt from VAT?" asked Martirosyan.
"I don't think there's a bad attitude , there just isn't ANY attitude — see who's running the country. They can't collect taxes from the oligarchs," said writer Aram Pachyan, who launched the group "We are against raising the price of books" on Facebook.
According to Martirosyan, the publisher, the amendment to the customs code deprives books of privileges and taxes them based on the same principle as all other retail products.
"That is, they say, if you're doing the work of major businesses, you import and get 1 million in profit, then you have to pay VAT," he said.
The media holding president recalled that about a year before the amendment, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, in a meeting with 14 publishers, promised to remove the VAT from books, but that promise hasn't yet been fulfilled.
Pachyan, the writer, added that his group will send a letter to the prime minister tomorrow and, depending on the answer, will begin other campaigns.