Գյումրիում հացը թանկացել է. հերթը Երևանի՞նն է
Հայաստանում ալյուրի թանկացման միտումները պայմանավորված են համաշխարհային շուկայում ցորենի գնի մոտ 25 տոկոս աճով: Այս մասին «Հայկական ժամանակ» թերթին հայտնել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը:
Ըստ հանձնաժողովի դիտարկումների` ալյուրը Հայաստանում արդեն թանկացել է միջինը 9 տոկոսով: Դրանով է պայմանավորված, մասնավորապես, Գյումրիում հացի թանկացումը:
Չնայած հացի շուկան ՏՄՊՊ հանձնաժողովի ուսումնասիրությունների շրջանակներում չէ, սակայն հանձնաժողովում հույս են հայտնում, որ նախկինում ձեռք բերված և կուտակված ցորենի ու ալյուրի հաշվին հացի գների աճը հնարավոր կլինի կանխել:
Այնուամենայնիվ, թերթը եզրակացնում է, որ եթե ցորենի և ալյուրի գները բարձրանան, հացի գինը, անկասկած, բարձրանալու է: Խնդիրն ընդամենը այն է, թե երբ է թանկանալու:

Price of Bread Increases in Gyumri. Is Yerevan Next? Asks Paper
The increase in the price of flour in Armenia is due to the 25% increase in the price of wheat in the global market, State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia press secretary Gayane Sahakyan told local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times").
According to the Commission's findings, the price of flour in Armenia rose by an average of 9% — particularly in the country's second-largest city, Gyumri, which has led to an increase in the price of bread.
Though the bread market is not among the markets the Commission monitored, the Commission hopes that it will be possible to prevent an escalation in the cost of bread elsewhere on account of wheat and flour acquired and accumulated ahead of the growth of global market prices.
Nevertheless, the newspaper concludes, if the prices of wheat and flour increase, the price of bread undoubtedly will too. The only question that remains is when.