6 կուսակցություն կարող են հաղթահարել 5 տոկոսի շեմը. կանխատեսում
Այսօրվա վիճակով Հայաստանում կա երկու հզոր խաղացող` ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն, հետո գալիս է ՀԱԿ-ը, ապա ՀՅԴ-ն, «Ժառանգությունն» ու ՕԵԿ-ը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով մայիսի 6-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների մասին, հայտարարել է «Սոցիոմետր» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նա նշել է, որ նշված կուսակցություններն ունեն իրենց շատ հստակ կայուն էլեկտորատը, որոնք բավարար են իրենց 5 տոկոսի շեմն անցնելու համար և նրանք կարող են իրենց առջև ավելի շատ ձայներ ունենալու խնդիր դնել:
Սոցիոլոգը պատմել է, որ 2010 թվականից սկսած իր ղեկավարած կենտրոնը չորս հարցում է անցկացրել` գնահատելով ճգնաժամի ազդեցությունը սոցիալ-քաղաքական իրադարձությունների վրա: Նրանց նպատակն է եղել հասկանալ, թե գալիք ընտրությունները` թե' խորհրդարանական, թե' նախագահական, ինչ բովանդակություն կունենան: Արդյունքում կենտրոնի սոցիոլոգները պարզել են, որ գալիք ընտրություններին շեշտը կդրվի սոցիալ-տնտեսական հարցերի վրա, քանի որ մարդկանց առավելապես հենց դա է հետաքրքրում:
Ադիբեկյանի կարծիքով` այն կուսակցությանը, որը կտա տնտեսական իրավիճակի բարելավման առումով ավելի համոզիչ խոստում, ընտրողների ձայների ավելի մեծ բաժնեմասը կստանա: Այս առումով Ադիբեկյանը տեսնում է ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի առավելությունը:
«Որովհետև այս երկու կուսակցություններն են որդեգրել տնտեսական հարցերի լուծման ուղին, խորհրդարանական մյուս կուսակցությունները ոնց որ զբաղվում են ավելի շատ մասնակի հարցերով: ԲՀԿ-ն զուտ տնտեսական խնդիրներ է դնում իր առջև, քաղաքականը, կարծես, նրա համար երկրորդական է: ՀՀԿ-ն բոլոր խնդիրներին համաչափ է մոտենում, բայց, այնուամենայնիվ, ոնց որ թե ավելի պետականամետ կուսակցություն է:
Ինչ վերաբերվում է ՀԱԿ-ին` նա փորձում է հանդես գալ որպես ունիվերսալ կուսակցություն, որը զբաղվում է բոլոր հարցերով: Դա էր պատճառը, որ նա ծայրահեղ ընդդիմությունից շարժում կատարեց դեպի կենտրոնամետ ընդդիմություն: Նույնսիկ փոխեց իր բառապաշարը, կարգախոսները, բայց քանի որ չստացավ այն աջակցությունը, որը սպասում էր, հետ դարձավ դեպի ծայրահեղ ընդդիմություն, որը միշտ ուզում է արմատորեն ամեն ինչ փոխել: Այդ առումով ՀԱԿ-ը ստիպված է բոլոր հարցերին տալ ինչ-որ մի պատասխան: Բայց խնդիրն այն է, թե որքանով ընտրողները կհավատան նրանց խոստումներին», - ասել է Ադիբեկյանը:

6 Political Parties Can Overcome 5% Threshold to Get into Parliament: Forecast
In the current situation, there are two powerful players in Armenia — the Republican Party of Armenia (HHK) and the Prosperous Armenia Party (BHK) — then comes the Armenian National Congress (HAK) and then the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D), Heritage Party and the Rule of Law (Orinats Yerkir) party, said Director of the Sociometr Independent Sociological Center, sociologist Aharon Adibekyan, speaking about the May 6 parliamentary elections to reporters in the Armenian capital today.
Adibekyan pointed out that these political parties have their own clearly defined, stable electorate and are able to pass the 5% threshold. The only question that remains now is how they can secure more votes.
The sociologist explained that according to findings from recent polls conducted by Sociometr, in the upcoming elections there will be more of an emphasis on socioeconomic issues, since this is what most interests the public.
In Adibekyan's opinion, the party that will make the more convincing promise to improve the economic situation will get a larger portion of the votes. In this sense, the sociologist sees HHK's and BHK's advantage.
"Because these two parties have adopted the path to settling economic issues, while other parliamentary parties are more so partly engaged in these matters. BHK raises purely economic issues — the political, it seems is secondary for the party. HHK approaches all issues proportionately but, nevertheless, is more of a pro-state party.
"As for HAK, it tries to present itself as a universal party that deals with all issues. This is why it moved from a radical opposition to a more centric opposition. It even changed its vocabulary, its slogans, but since it didn't get the help it was expecting it returned to radical opposition, which always wants to radically change everything. In this sense, HAK is forced to give some answer or another to all questions. But the issue is to what extent will voters believe their promises?" said Adibekyan.