Հայաստանցի օլիգարխներին կոչ են անում ցինիկ չլինել և թողնել ԱԺ-ն բանիմացներին
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Աշոտ Բլեյանը գալիք խորհրդարանական ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով կառաջադրվեր ցանկացած անծանոթ ընտրատարածքում, եթե չզբաղեցներ կրթահամալիրի տնօրենի պաշտոնը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ինքը` Բլեյանը, ու խորհուրդ տվել յուրաքանչյուրին հավակնոտ լինել ու առաջադրել իր թեկնածությունը՝ առանց մտածելու, թե ով է լինելու մրցակիցը:
«Կյանք մտցրեք այս ընտրությունների մեջ, թե չէ բարձր տեղերն արդեն բաժանել են», - նշել է նա:
Բլեյանը նշել է, որ ինքը կուզենար իրացնել իր ազատ ընտրության իրավունքը գոնե այս ընտրությունների միջոցով և առաջին հերթին՝ որպես ընտրող:
«Կուզենայի, որ այս քվեարկություններով ընտրություններն ավարտվեին: Չէի ուզենա, որ հերթական անգամ քվեարկությունից հետո ընտրությունները չավարտվեին և լիներ այն նույն հետընտրական վիճակը, ինչպես եղավ 2003, 2007 կամ՝ հատկապես 2008 թվականներին: Ի վերջո ընտրությունները քաղաքական, ներքաղաքական ճգնաժամերն ու որոշակի փուլերը հաղթահարելու միջոց են, որից հետո հասարակությունը պետք է անցնի իր բնականոն կյանքին: Ուզում եմ չկասկածել իմ ձայնին», - ասել է Բլեյանը:
Նրա հավաստմամբ՝ ընտրություններին պետք է ակտիվ մասնակցի ընտրելու իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի, այլապես ոչինչ չի փոխվելու՝ ինչ է 2008 թվականին չէի՞ն ուզում արդար ընտրություն:
«Ինչպես այսօր, այն ժամանակ ևս կային նույն խոստումները, լոզունգները: Ես չեմ մտածում, որ ինձ խաբել են, ես մտածում եմ, որ ես եմ խաբվել, այսինքն՝ ես ուզեցել եմ, ես թույլ եմ տվել, որ ինձ խաբեն: Պատճառն այն է, որ այդքան խելամիտ, հետևողական, լուրջ չեմ եղել: Ունենալով տարիների փորձը որպես ընտրող` պետք է զգոն լինեմ», - նշել է նա:
Բլեյանի խոսքով՝ ԱԺ-ն գործատու է, իսկ պատգամավորի աշխատանքը բավական գրավիչ աշխատանք է: Նա հարց է տվել` ԱԺ-ն այսօր արդյո՞ք հնարավորություն տալիս է ինչ-որ հավակնություններ ունեցող, խելացի, գրագետ, երիտասարդ, որևէ կուսակցություն չներկայացնող, անկախ մարդկանց հավակնել պատգամավորի պաշտոնին:
«Որքան հետաքրքիր կլիներ 41 ընտրատարածքներում տեսնել նման մարդկանց: Թեև օրենսդրորեն կարող են, սակայն  մտցրած մեկ միլիոն դրամ գրավն արդեն սահմանափակում է նրանց ընտրվելու իրավունքները: Նրանց խորհրդարան գալով` կունենայինք նոր անուններ ու, չնայած ունեցած որոշակի նախասիրություններին, կունենայինք անկախ պատգամավորներ: Իսկ այսօրվա գործարարը չի կարող պատգամավոր աշխատել, ինչը ենթադրում է 24-ժամյա աշխատանք: Պետք չէ այդքան անհարգալից լինել հասարակության նկատմամբ: Պետք չէ ցինիկ լինել», - շեշտել է Բլեյանը: Նա կոչ է արել օլիգարխներին թողնել  պատգամավորի աշխատանքն ու խորհրդարանը ավելի բանիմացներին:

Principal of the Mkhitar Sebastatsy educational complex and former National Assembly deputy Ashot Bleyan would submit his nomination for the upcoming parliamentary election under the majoritarian system in any unfamiliar electoral district if he wasn’t the principal of the educational complex, he told journalists in the Armenian capital today, advising other potential candidates to nominate themselves without considering who their opponent will be.
“Bring life into these elections — otherwise, the high-ranking places have already been distributed,” he said.
Bleyan mentioned that he’d like to realize his right to free choice at least through these elections and firstly as a voter.
“I would like for elections to end with this voting. I wouldn’t want for elections not to end after the regular voting and for it to be the same post-election situation as it was in 2003, 2007 and particularly in 2008. At the end of the day, elections are a means of overcoming certain stages and political crises, after which society has to move on to its normal life. I want my vote not to be in doubt,” he said.
Every citizen of the Republic of Armenia who has the right to vote must actively participate in the elections, he said, otherwise nothing will change — didn’t they want democratic elections in 2008, he asked.
“As today so too then, there were the same promises and slogans. I don’t think that they tricked me; I think that I was tricked — that is to say, I wanted it; I allowed them to trick me. The reason is that I wasn’t as prudent, consistent in following up, or serious. Having years of experience as a voter, I have to be vigilant,” he said.
According to Bleyan, the National Assembly is an employer and a lawmaker’s work is quite attractive. He asked, does the National Assembly today allow for intelligent, smart, young, nonpartisan, independent individuals to become members of parliament?
“How interesting it would be to see such individuals in 41 electoral districts. Though by law they can, the one-million-dram pledge already restricts their right to be elected. By their getting into parliament, we would have new names and despite their certain preferences, we would have independent deputies. Businessmen today cannot work as lawmakers, which assumes a 24-hour work [schedule]. Don’t be so disrespectful toward the public. Don’t be so cynical,” he stressed, directing his words to lawmakers who own businesses and urging oligarchs to leave their parliamentary work and the National Assembly for those who are better versed in the task.