Իշխանությունը ժողովրդավարացման պատրաստ չէ. Սերժ Սարգսյանի ելույթի մասին
Մարտի 10-ին ՀՀԿ համագումարի ընթացքում հնչեցրած Սերժ Սարգսյանի ելույթի տնտեսական հատվածում արտահայտված փաստերը բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը:
Անդրադառնալով մամուլի հրապարակումներին, թե ելույթի տնտեսական հատվածը միտված է եղել երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, Բագրատյանը, մասնավորապես, ասել է, որ իրեն չի հետաքրքրում՝ ում է ուղղված այդ ելույթը կամ ում դեմ է այն:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը փորձում է Քոչարյանի հարցերը լուծել, ինձ պետք չէ մտնել այդ ինտրիգի մեջ, դա ինձ չի վերաբերում: Ինձ վերաբերվում է Սերժ Սարգսյանի, որպես երկրի փաստացի ղեկավարի ելույթը, որը ճիշտ չէ», - ասել է նա:
Բագրատյանն հիշեցրել է, որ ՀՀ նախագահն իր ելույթում կարծիք է հայտնել, որ մեր երկրում տնտեսական աճ կա:
«Աճ չկա, հարյուր անգամ ասում ենք, բա այսքան բանը նախագահը կամ ֆինանսների նախարարը չիմանա՞ն: Ադրբեջանի բյուջեն այսօր 18 միլիարդ դոլար է, Հայաստանինը՝ 2,5 միլիարդ: Մեր երկիրը վերանում է, մեկ պատերազմ ու պարտվելու ենք 100 տոկոսով», - նշել է Բագրատյանը:
Նախկին վարչապետն ընդգծել է, որ իր հաշվարկներով Հայաստանին տարեկան 7,4 տոկոս ՀՆԱ-ի մաքուր աճ է հարկավոր, որպեսզի ժողովուրդը մնա երկրում:
«Մենք չունենք միգրացիա, մենք ունենք մարդկանց արտահանում՝ արտահոսքի փոխարեն: Մեր իշխանություններին հարկավոր չէ լավ ապրող ժողովուրդ ունենալ»,- ասել է բանախոսը:
Նրա խոսքով` լավ ապրող ժողովուրդն ընտրակաշառքի չի գնա, ինչը լայնորեն կիրառվում է Հայաստանում:
«Կյանքի, կենսամակարդակի հետագա աճը անթույլատրելի է մեր իշխանությունների համար: Դրա հետագա աճը հնարավոր է դեմոկրատիզացիայի պայմաններում, ինչին մեր իշխանությունները պատրաստ չեն», - ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչը:

Armenian Government Not Ready for Democratization: About Serzh Sargsyan's Speech
The statements referring to the economy stated in Armenian President Serzh Sargsyan's (pictured) speech at the Mar. 10 Republican Party of Armenia congress are completely untrue, former Armenian prime minister and representative of the opposition bloc the Armenian National Congress Hrant Bagratyan told reporters in the capital earlier today.
Weighing in on media reports that that part of Sargsyan's speech was intended for former president Robert Kocharian, Bagratyan said who the speech is addressed to or who it's against doesn't interest him.
"If Serzh Sargsyan is trying to resolve Kocharian's issues, I don't need to get into those intrigues — it doesn't concern me. What concerns me is Serzh Sargsyan's, as the country's actual leader, speech, which is inaccurate," he said.
Bagratyan recalled that the country's president and leader of the Republican Party in his speech opined that Armenia is experiencing economic growth.
"There's no growth; we've said it for a hundred times — well shouldn't the president or the finance minister know this much? Azerbaijan's budget today is $18 billion; Armenia's, $2.5 billion. Our country is vanishing — one war and we'll be defeated 100%," he said.
The former PM stressed that, according to his calculations, Armenia needs an annual growth of 7.4% GDP for people to remain in the country.
"We don't have emigration; we have an export instead of a outflow of people. Our authorities don't need a nation that lives well," he said.
In Bagratyan's opinion, a nation that is well off won't accept bribes during elections, which is a widely applied practice in Armenia.
"Further growth in life and standards of living is unacceptable for our authorities. Such further growth is possible under conditions of democratization, for which our authorities are not ready," he said.