«Ազատ դեմոկրատների» համագումարին Օսկանյանի ներկայությունը նրան Մարտի 1-ի պատասխանատվությունից չի ազատում
Այսօր կայացած «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության երկրորդ արտահերթ համագումարին հրավեր են ստացել բոլոր քաղաքական ուժերը բացի իշխանական կոալիցիայի ներկայացուցիչներից: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանը: Այն հարցին, թե ինչպես է այդ դեպքում վերջերս ԲՀԿ անդամ դարձած Վարդան Օսկանյանը հայտնվել համագումարին, Անուշ Սեդրակյանը պատասխանել է, որ նա ներկա է որպես վերլուծաբան:
Լրագրողների հետ զրույցում «Ազատ դեմոկրատների» ներկայացուցիչ Արարատ Զուրաբյանը հայտարարել է, որ Վարդան Օսկանյանի` համագումարին ներկա լինելը նրան չի ազատում Մարտի 1-ի պատասխանատվությունից:
«Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդի նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր ելությում ողջունել է «Ազատ դեմոկրատների» համագումարը, սակայն չի ասել` արդյոք «Ժառանգությունը» պատրաստ է առաջիկա ընտրություններին մասնակցել «Ազատ Դեմոկրատների» հետ դաշինքով:
Հովհաննիսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափի մասին «Ժառանգությունը» որոշում կկայացնի կիրակի:
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Արմեն Ռուստամյանն իր ողջյունի խոսքում շնորհակալություն է հայտնել «Ազատ դեմոկրատներին»` 100% համամասնական ընտրական համակարգի անցման գործընթացին իր բերած աջակցության համար:
«Դժբախտաբար դեռ Հայաստանում չի եղել նորմալ ընտրությունները, իշխանությունները միշտ վերարտադրվել են, ոչ թե վերընտրվել: Համաձայն ենք «Ազատ դեմոկրատների» հետ, որ պետք է այդ վերարտադրման համակարգը արմատախիլ անել»,- ասել է Ռոստամյանը:
Epress.am-ին տված զրույցում համագումարին ներկա «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ «Ազատ դեմոկրատները» կհայտնվեն խորհրդարանում: Ըստ Կարապետյանի ` այդպիսով «հակակշիռ արևմտյան ուժ կհայտնվի խորհրդարանում և, գուցե, արևմտամետ ու ռուսամետ գաղափարական բևեռների բախումը նոր ծնունդ կտա»:
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ «Ժառանգության» և «Ազատ դեմոկրատների» շանսերը ավելի մեծ կլինեն, եթե նրանք միանան:

Vartan Oskanian's Presence at Free Democrats' Congress Doesn't Relieve Him of Mar. 1 Responsibility
All political parties except for those in the ruling coalition have been sent invitations to the Free Democrats' second congress, the party's vice chair Anush Sedrakyan told Epress.am. Asked then how is it that new Prosperous Armenia Party member Vartan Oskanian (pictured) was at the congress, Sedrakyan said he was there as an analyst.
Speaking to reporters in the capital today, Free Democrats representative Ararat Zurabyan said Oskanian's presence at the congress doesn't relieve him of the responsibility of the events of Mar. 1, 2008.
Heritage Party leader Raffi Hovannisian, during his address, welcomed the Free Democrats' congress but didn't say whether his party is prepared to enter the parliamentary race in an alliance with the fairly new political party.
Hovhannisian, speaking to Epress.am, said the Heritage Party will decide on Sunday its format for participating in the May 6 parliamentary election.
Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) Bureau member Armen Rustamyan in his welcoming speech thanked the Free Democrats for its support in the push to move to a 100% proportional representation system in parliament.
"Unfortunately, there hasn't yet been normal elections in Armenia: the authorities have always been 'reproduced' not re-elected. We agree with the Free Democrats, that the system of 'reproduction' has to be eradicated," he said.
New Times party leader Aram Karapetyan, in conversation with Epress.am, expressed hope that the Free Democrats will secure parliamentary seats. According to him, this way "a balanced, Western party will get into parliament and perhaps will give new birth to the collision of pro-Western and pro-Russian ideological poles."
In Karapetyan's opinion, the Heritage Party's and Free Democrats' chances will be greater if they join forces.