«Ոչ մի ճղել, քաշել չի եղել». Երևանի ոստիկանապետը օմբուդսմենի հետ համաձայն չէ
Մաշտոցի այգում վրանների տեղադրումը և գիշերվա ժամը 10-ից հետո վրաններում բնապահպան ակտիվիստների նստացույցը Երևանի ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանը «անընդունելի» է համարում:
«Չեն դիմել ոչ մի տեղ, թույլտվություն չեն ստացել` չի կարելի նման բան։ Ծննդատան դիմաց, եկեք նայեք` քանի հատ դիմում-բողոքներ կա, և ծննդատնից` ստացիոնար բուժվող, ծննդաբերող մայրեր են էնտեղ, չի կարելի նման բան։ Իրենց համար գոռում, գիշերը 12-ին մագնիտոֆոն միացնում, բողոքների թիվը մարդկանց, էդ հիվանդանոցի տնօրենի` Օկոևի գրած դիմումը... Իրենց էլ ասվել է, որ «ժողովուրդ ջան` մի արեք, արեցիք մինչև ժամը 10-ը` չի կարելի, 10-ից հետո մի արեք դա», - «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է ոստիկանապետը։
Նազարյանը հերքել է բնապահպան ակտիվիստների ահազանգն ու հայտարարությունները, որ մարտի 14-ի երեկոյան ոստիկանները պատռել են նրանց վրանը և ապամոնտաժելիս նույնիսկ ուշադրություն չեն դարձրել, որ ակտիվիստ Բայանդուր Պողոսյանը մեջը քնած է։
«Ոչ մի ճղել, ոչ մի քաշել, ոչ մի պոկել` նման բան չի եղել, և իրենց էլ նախապես խնդրել են, որ «հավաքեք, մի խանգարեք աշխատանքին, թույլ ենք տվել` մի օր բերեցիք, դրեցիք, բայց պետք չի չափն անցնել, պետք չի կենտրոնում դնել էդ վրանը», բայց սկսել են արդեն չարաշահել, սկսել են` «երկրորդ ենք ուզում, դնել, երկրորդը, երրորդը...», - ասել է Նազարյանը։
Նրա հավաստմամբ` ոստիկանների գործողությունները եղել են իրավաչափ.  «Բացարձակ, բացարձակ, հավաքել են` դա հավաքովի վրան է ինքը, խփած չի գետնին, որ պոկեն-հանեն, դա դրված է ուղղակի։ Ոստիկանները, փառք Աստծո, այս երկու ամիս է իրենց պահում էին, որ էնտեղ որևէ ընդհարում չլինի, որևէ լարում չլինի, մարտի 8-ին ծաղիկներ են իրենց նվիրում»։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հինգշաբթի երեկոյան ոստիկանությանը կոչ էր արել վերականգնել Մաշտոցի պուրակում խաղաղ ցուցարարների մեկ վրան ունենալու իրավունքը, ոստիկանների կողմից հարուցվող խոչընդոտները որակելով «ոչ իրավաչափ»։
Մինչդեռ Երևանի ոստիկանապետի կարծիքն այս հարցի վերաբերյալ այլ է.  «Նորմալ չի, և տեղն էլ հարմար չի, և էնտեղ անցկացրեցին բողոքը իրենց, դատարան են տվել` «Ժառանգություն»-ը, թող սպասեն` դատարանով լուծեն, մյուս լուծեն, այսպես չի կարելի էլի»։
Բնապահպանները, այդուհանդերձ, այսօր էլ են գիշերել Մաշտոցի այգում` արդեն առանց վրանի։ Նրանք ուրբաթ օրը կորոշեն իրենց հետագա անելիքը։

Yerevan Police Chief Nerses Nazaryan considers pitching tents in Mashtots Park and environmental activists' sit-in in tents after 10 pm to be "unacceptable," reports RFE/RL's Armenian service (Azatutyun).
"They didn't apply anywhere; they didn't receive permission — this isn't allowed. Across from the maternity hospital — come see how many complaint applications there are and from the maternity hospital; there are mothers giving birth, getting inpatient treatment there; this isn't allowed. Shouting, turning on the megaphone at midnight, the number of complaints, the claim filed by the director of that hospital, Okoev... And they were told, 'dear people, don't do it — you did it till 10 pm; it's not allowed; don't do it after 10'," he told Azatutyun.
The police chief refuted activists' claims that on the evening of Mar. 14, police officers tore their tent and in dismantling it, didn't even notice that one of the activists, Bayandur Poghosyan, was sleeping inside.
"There was no tearing, pulling, or prying — there was no such thing, and they were asked beforehand to gather and not interfere with the work. You brought it for one day and pitched it, but you shouldn't cross the line; that tent shouldn't be pitched in the center. But they have began to take advantage; they have begun : 'We want to pitch the second , the third...'," he said.
According to Nazaryan, police actions in Mashtots Park have been within the limits of the law.
Recall, in a written statement issued on Thursday evening, RA Human Rights Defender Karen Andreasyan defended the activists, saying they should be allowed to keep their one tent and spend the night in the downtown park.