Հրանտ Դինքի մարդասպանի հետ լուսանկարված ոստիկանի պաշտոնը բարձրացրել են
Թուրքական Radikal պարբերականն այսօր հաղորդել է, որ 2007 թվականին թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության մեջ մեղադրված Օգյուն Սամասթի ձերբակալությունից անմիջապես հետո նրա հետ թուրքական դրոշի ֆոնին նկարահանված ոստիկանության սպան պաշտոնի բարձրացում է ստացել:
Դինքի սպանության ժամանակ Սամսուն գավառում աշխատող ոստիկանության չորրորդ դասի սպա Յակուբ Կուրտարանը ստանձնել է Մալաթյա գավառի հասարակական անվտանգության հարցերով պետի տեղակալի պաշտոնը:
Ըստ պարբերականի` լուսանկարն արվել է 2007 թվականի հունվարի 20-ին` Սամասթին բերման ենթարկելուց և Սամսունի հակաահաբեկչական գրասենյակ բերելուց հետո:
Իշխանություններն այժմ հետաքննություն են սկսել` պարզելու համար անձանց, ովքեր «խախտելով հետաքննության գաղտնիությունը», տարածել են նկարները ԶԼՄ-ներում:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի թուրքական արդարադատությունը 23 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Հրանտ Դինքի սպանության մեջ մեղավոր ճանաչված Օգյուն Սամասթին:

A police officer that was photographed posing with Hrant Dink murderer Ogün Samast behind a Turkish flag immediately after the assassination has been promoted, the Hurriyet Daily News reported, citing another daily Radikal today.
Yakup Kurtaran, who was a fourth-class police officer in the Black Sea province of Samsun at the time of the murder, has been appointed as the public security deputy manager in the eastern province of Malatya.
The controversial photo was taken on Jan. 20, 2007, after Samast was detained and taken to the anti-terror office in Samsun.
Kurtaran and other officers were suspended after the photo was revealed; initially, Kurtaran was docked one day’s pay for his role in the photo, but the penalty was later rescinded by a Samsun court.
Authorities launched an investigation into the unidentified people who leaked the photo on charges of "breaching an investigation's secrecy by featuring photos and videos in the visual and print media."
Samast was sentenced to over 22 years in prison last year for the Jan. 19, 2007, murder of Dink, a Turkish-Armenian journalist.