«Ժառանգությունը» պատրաստ է անձնական ամբիցիաները մի կողմ դնել. Ռուբեն Հակոբյան
Թիվ 9 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրված «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ տվյալ ընտրարատարածքում առաջադրված բոլոր թեկնածուներին էլ համարում է հիմնական մրցակից:
Նշենք, որ Ռուբեն Հակոբյանի հետ մեկտեղ պատգամավորության թեկնածու են առաջադրվել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, ՀՀԿ-ական պատգամավոր ՌուբենՍադոյանը և ԲՀԿ-ից Նապոլեոն Ազիզյանը:
Ռուբեն Հակոբյանը հիշեցրել է, որ տվյալ ընտրատարածքում ինքը մեկ անգամ արդեն ընտրվել է պատգամավոր 1995 թվականին:
«Բավական լավ ընտրապայքար տեղի ունեցավ, ուշադրության կենտրոնում էր այս ընտրատարածքը, և, կարծում եմ, որ մենք կունենանք նույն նորմալ, ինչ-որ տեղ որոշակի մակարդակ ապահովող քարոզարշավ: Սա նաև այն ընտրատարածքն է, որը գեղեցիկ խոսքերին չէ, որ հավատում է, հավատում է մարդու կենսագրությանը, հավատում է թողած ստորագրությանը: Այս ընտրատարածքում, կարծում եմ, բոլորն էլ որոշակի քաղաքական կենսագրություն ունեն», - ասել է «Ժառանգության» ներկայացուցիչը:
Հակոբյանն ընդգծել է, որ կարևորում է Հայաստանում ազատ միջավայրի ստեղծումը:
«Երբ շատ դեպքերում ասում ենք` ինչպես  է, որ հայ մարդը Հայաստանից դուրս ավելի է իքնաիրացվում, ավելի լավ է ապրում, քան Հայաստանում, պատճառը մեկն է, որովհետև տվյալ միջավայրերում մեր քաղաքացու ինքնաիրացվելու համար փաստորեն ավելի լավ, ավելի ազատ պայմաններ են ստեղծվում: Բավական է հայի տեսակի համար նորմալ միջավայր ապահովվի, որպեսզի ինքն իր գենետիկ և ինտելեկտուալ կարողություններով ապացուցի, որ ինքը  բան ունի ասելու այս կյանքին, այս աշխարհին», - ասել է Հակոբյանը:
Epress.am-ի այն հարցին, թե արդյոք նույն ընտրատարածքում երկու ընդդիմադիր թեկնածուի մասնակցությունն առավելություն չի՞ տալիս իշխանական թեկնածուին, Հակոբյանը պատասխանել է.
«Ի սկզբանե եղել է մեր դիրքորոշումը, որ բոլոր մեծամասնական ընտրատարածքներում ընդդիմությունն ունենա մեկ միասնական թեկնածու: Դա ռեալ այլընտրանք կլինի իշխանության ներկայացուցչի դեմ: Այսօր էլ մենք պայքարում ենք դրա համար: Ցավոք, ընդդիմադիր դաշտի ուժերը, հատկապես` ՀԱԿ-ը, հրաժարվում է իրականացնել մեզ հետ միասին այս սկզբունքը՝ ամենատարբեր մեկնաբանություններով: Մենք էլի կփորձենք, որ կայանա այդ չափազանց կարևոր սկզբունքի իրականացումը, որովհետև որևէ մեկի համար, կարծում եմ, գաղտնիք չէ, որ եթե ընդդիմության 2-3 թեկնածուներ պետք է նույն ընտրատարածքում լինեն, սա, գուցեև, ուղղակիորեն պետք է նպաստի, որ իշխանությունը վերարտադրվի, և այլևս ի չիք է դառնում գործնականում օրը մի քանի անգամ հայտարարված «Օր առաջ իշխանափոխություն» կարգախոսը:  Իշխանափոխությունը աբստրակցիա չէ, դա պահանջում է կոնկրետ գործողություն: Այս պահին դա մեկ գործողություն է, որպեսզի ընդդիմությունը կարողանա փոխզիջման տարբերակով, ինչ-որ անձնական, կուսակցական շահերը, ամբիցիաները մի կողմ դնել: Մենք պատրաստ ենք դրան: Ցավոք սրտի, իրենց կողմից որևէ առաջարկություն չենք ստացել: Նրանք, ըստ էության, մերժում են մեր այս առաջարկությունը, բայց որևէ այլ առաջարկություն չեն անում ընտրատարածքներում մեկ միասնական թեկնածու ունենալու վերաբերյալ»:
«Ժառանգության» փոխնախագահն ասել է, որ Երևանի 8 ընտրատարածքներում իրենք պատրաստվում են պաշտպանել ՀԱԿ-ի թեկնածուներին, ևս 12 ընտրատարածքներում, որտեղ ՀԱԿ-ը կցանկանա, իրենք նույնպես կպաշտպանեն նրանց թեկնածուին, բայց փոխարենը «Ժառանգությունն» ակնկալում է, որ Երևանի 5 ընտրատարածքներում ՀԱԿ-ը կպաշտպանի իրենց: Ըստ Հակոբյանի` այդ ընտրատարածքներն են 1-ինը, 4-րդը, 6-րդը, 9-րդը և 12-րդը:
«Նրանք, ովքեր անզիջում են լինելու և չեն գնալու նրան, որպեսզի ընդդիմությունը մեկ թեկնածու ունենա... այդ դեպքում մենք որոշակի եզրահանգումներ կանենք և մեր առաջիկա քարոզարշավի շեշտադրումները կճշտենք», - ասել է Ռուբեն Հակոբյանը:

Heritage Party vice chair Ruben Hakobyan, nominated in the no. 9 district for the upcoming parliamentary election, in conversation with Epress.am, said that he considers all candidates in this constituency his main competitors. The other nominees in this district are Armenian National Congress (HAK) candidate Levon Zurabyan; Republican Party of Armenia candidate, MP Ruben Sadoyan; and Prosperous Armenia Party candidate Napoleon Azizyan.
Hakobyan recalled that he was nominated as a Member of Parliament in this district once before, in 1995.
"It was a great electoral race, this district was at the center of attention, and I think we will have the same normal campaign that ensures a certain level to some extent. This is also that district where what's believed are not beautiful words but a person's history, his signature. Everyone in this electoral district, I believe, has a definite political history," he said.
Asked by Epress.am whether having two opposition candidates competing in the same district doesn't, in fact, give the advantage to a ruling party candidate, Hakobyan said:
"From the start, our position was for the opposition to back one candidate in all the single-mandate constituencies. This would be a real alternative against the ruling party candidate. We are fighting for this today too. Unfortunately, opposition parties — particularly HAK — refuse to implement this principle together with us, giving quite different explanations. We will try to implement this extremely important principle because, I think, it's no secret to anyone, if there is 2–3 opposition candidates in the same district, this perhaps will have a direct benefit to the ruling administration to secure another term, and the slogan 'change of government' declared several times daily becomes irrelevant. A change of government is not an abstraction; it requires specific action. At this time it is a single act, so that the opposition, by making concessions, will be able to put aside its personal and party interests and ambitions. We are ready for this. Regretfully, we haven't received an offer from them . They basically reject this proposal of ours but make no other offer with respect to backing one candidate in the constituencies."
The Heritage Party vice chair said his party is prepared to back the HAK candidate in 8 Yerevan electoral districts and in an additional 12 districts that HAK would like, but instead, the Heritage Party expects HAK to back its candidates in 5 Yerevan districts. Hakobyan said these districts are nos. 1, 4, 6, 9, and 12.
"Those who will be uncompromising and won't make concessions for the opposition to have one candidate… in this case we'll make some conclusions and we'll adjust the emphasis in our upcoming campaign," he said.