Ակցիա դատախազության մոտ. ՀՔԾ պետը խոստացել է կնիքն իր սեյֆում պահել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Դատախազության շենքի մոտ բողոքի ակցիա էին անցկացնում «Գապբնակշին» ընկերության իրավախախումների զոհ դարձած Բուզանդի, Արամի, Եկմալյան փողոցների խաբված բնակարանատերերը և ընկերության աշխատակիցները, որոնք մեկ տարի է` աշխատավարձ չեն ստացել: Հիշեցնենք, որ բնակարանատերերը պնդում են, որ իրենց բնակարանները մի քանի մարդու են վաճառվել, չնայած իրենք ունեցել են օրինական պայմանագրեր:
Բնակարանատերերից Սոնա Մաղաքյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ իրենք այսօր եկել են Հատուկ քննչական ծառայությանը (տեղակայված է ՀՀ դատախազության շենքում – խմբ.) խնդրելու` թույլ չտալ, որպեսզի իրենց գործով զբաղվող հանձնաժողովը դատախազությունից վերցնի «Գապբնակշինի» կնիքը:
Բնակարանատերերը մտավախություն ունեն, որ Ոստիկաննության հետ պայմանագիր կնքելու անվան տակ, խնդրով զբաղվող հանձնաժողովը կվերցնի կնիքը և հետին ամսաթվերով անդորրագրեր կտպի` դատարանի անօրինական որոշումը արդարացնելու համար: Բնակարանատերերը նշում են, որ դատարանը մի քանի դեպքերում առանց կնծված անդորրագրերի առկայության վճիռ է կայացրել օգուտ մարդկանց, որոնք առաջինը չեն կնքել բնակարանի գնման մասին պայմանագիրը:
«Քրեական գործը հարուցվելուց հետո, կնիքը պահվոմ է ՀՔԾ-ում: Ամեն կերպ պետք է այն պահել ՀՔԾ-ում: Բանն այն է, որ բացահայտվել է, որ պաշտոնյանների դատական վճիռները ստացվել են` առանց ցույց տալու վճարման անդորրագրերը: Դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը 24 բնակարանի, 27 ավտոտնակի և մեկ բակի վճիռ է կայացրել առանց անդորրագրերի», - ասել է Սոնա Մաղաքյանը:
Նա նաև նշել է, որ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի ստեղծած հանձնաժողովը, որ զբավում էր բնակարատերերի հարցով, դադարեցրել է աշխատանքը այն պատճառով, որ բնակարանատերերի փաստաթղթերի քննությունը ցույց է տվել, որ հանձնաժողովի արդար աշխատանք տանելու դեպքում գործը կբացահայտվի, իսկ այդ ժամանակ Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը, ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը և դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն:
Դատախազության շենքի մոտ բնակիչները իրենց խնդրանքը ներկայացրել են ՀՔԾ պետ Անդրանիկ Միրզոյանին: Վերջինս վստահեցրել է, որ կնիքը պահել է իր սեյֆում և չի տա ոչ մեկին: Իսկ այն հարցին, թե երբ կլուծվի իրենց բնակարանների հարցը, Միրզոյանը պատասխանել է. «Սա գործ է, որտեղ 500 տուժող կա: Քննությունը գնում է: Կարող է տևել մի ամիս, երեք ամիս, վեց ամիս: Ես չեմ կարող ասել` երբ կլուծվի հարցը»:
Միզոյանից օգնություն են խնդրել նաև «Գապբնբակշինի» աշխատակիցները, ովքեր աշխատավարձ չեն ստացել արդեն 1 տարի: Միրզոյանը ասել է, որ ««Գապբնակշինը» կարող է ձեր փողը և չտալ», «գործը գտնվում է դատարանում»:
«Եթե նման բարձրաստիճան պաշտոնյան ասում է` դե կարող է և չտալ, էլ ինչ ակնկալենք: Ես իմ տունը դրել եմ գրավ, հույսով, որ իմ աշխատավարձը կտան: Հիմա ինձ տնից կհանեն: Ես գրանցված աշխատող եմ, ինչպես կարող են իմ 1,5 միլիոն դրամը, որդուս 1,2 միլիոն աշխատավարձը չտալ», - մեզ հետ զրույցում ասել է «Գապբնակշինի» գաջագործ Սամվել Զաքարյանը:

Homeowners who signed contracts with Gapbnakshin, as well as employees of the company who say they haven't been paid in a year were protesting outside the RA Prosecutor General's Office earlier today. Recall, the homeowners of apartments on Aram, Buzand, Yekmalyan and Saryan streets say they signed contracts with the developing company for new apartments, which not only did they not receive, but also were resold to other parties (sometimes not once, but twice).
One of these protesting homeowners, Sona Maghakyan, in conversation with Epress.am, said that they had come to the Special Investigation Service (which is located in the same building as the Prosecutor General's Office) to ask that the commission dealing with their case not be allowed to get Gapbnakshin's company seal from the prosecutor's office.
The homeowners fear that in the name of signing a contract with police, the commission will take the seal and print backdated receipts — in order to justify what they say is an unlawful court ruling. Protestors say that on several occasions the court, not having the necessary receipts, ruled in favor of those who were the first who signed the apartment purchase agreement.
"After the criminal case is launched, the seal is kept by the Special Investigation Service . In any case, it should be kept at the SIS. The thing is, it's come to light that the court rulings of officials worked out — without showing the receipt of payment. Judge Edik Avetisyan issued a ruling on 24 apartments, 27 garages and one yard without receipts," she said.
Maghakyan asserted that the commission set up by Finance Minister Vache Gabrielyan, which is dealing with the homeowners' case, ceased its activities because examining the homeowners' documents showed that if the commission were to work honestly the case would be uncovered, and at that time, former Yerevan mayor Yervand Zakaryan, head of the presidential oversight (control) service Hovhannes Hovsepyan and Judge Edik Avetisyan would be held criminally accountable.
Outside the building that houses the RA Prosecutor General's Office the protestors delivered their request to SIS Chief Andranik Mirzoyan, who assured them that the company seal is in his safe and he won't be giving it to anyone. Asked when their concerns will be addressed, Mirzoyan said, "This is a case with 500 victims. The investigation is in process. It might take one month, three months, six months. I can't say when the matter will be resolved."
The protesting Gapbnakshin employees also asked the SIS chief for assistance, who said to them: "Gapbnakshin might also not give you your money" and "the case is in court".
"If such a high-ranking official is saying that might also not give , well what should we expect? I've mortgaged my home in the hope that they'll give me my salary. Now they'll throw me out of the house. I'm a registered employee, how can they not give my 1.5 million drams' and my son's 1.2 million drams' salary?" said one Gapbnakshin employee, Samvel Zakaryan.