Սփիլբերգը կթվայնացնի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ շուրջ 400 տեսանյութ
ԱՄՆ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հայագիտության ինստիտուտի առաջնորդների խորհուրդը ապրիլի 15-ին կկազմակերպի դրամահավաք` «Թույլ մի տվեք, որ նրանց ձայները մոռացվեն» խորագրով միջոցառման շրջանակներում:
Yerkir.am-ի հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշեց, որ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի «Շոա» հիմնադրամը մտադիր է թվայնացնել Հայոց ցեղասպանության վկայությունները:
«Հիմնադրամը ստեղծել է ռեժիսոր Սթիվեն Սփիլբերգը: Նախատեսվում է թվայնացնել Մայքլ Հակոբյանի արխիվը, որը ներառում է Հայոց ցեղասպանության վերապրածների և ականատեսների շուրջ 400 տեսանյութ»,- ասել է Դեմոյանը և հավելել, որ ինքը նախորդ տարի հարցի հետ կապվածհանդիպումներ է ունեցել:
Ըստ նրա, ծրագիրը նախատեսված էր իրականացնել դեռ անցած տարի, սակայն անցած տարի համապատասխան գումարը չի հավաքվել եւ ծրագիրը տապալվել է:
«Հարցի հետ կապված` երկակի մոտեցում ունեմ. նպատակադրումը, որ պետք է թվայնացնել և ոչնչացումից փրկել այդ փաստաթղթերը, դրական է: Մյուս կողմից` հարցին պետք է մոտենալ զգուշավորությամբ, քանի որ դեռ պարզ չէ` կթվայնացվի արդյոք բոլոր փաստաթղթերը եւ թվայնացվելուց հետո դրանք անվճար հասանելի կլինեն բոլորին եւ թանգարանին»,- ասել է Դեմոյանը` հավելելով, որ ինքը տպավորված է հիմնադրամի տեխնիկական հագեցվածությամբ, որն աշխարհում նման շատ եւ ժամանակակից սարքավորումներ ունեցող կազմակերպությունների մեջ միակն է:
Հիմնադրամն իր տնօրինության տակ ունի Հոլոքստի մասին պատմող շուրջ 50 հազար տեսաֆիլմեր: Հիմնադրամը ցանկանում է մեծացնել իր արխիվը` այլ ցեղասպանությունների մասին պատմող նոր վկայությունների հավաքածուներով:

“Don’t Let Their Voices Be Forgotten” is the message that the USC Institute of Armenian Studies’ Leadership Council is sending as it invites a cross section of highly respected community leaders and benefactors to a gala banquet on Apr. 15, in honor of the USC Shoah Foundation Institute for championing the Armenian Genocide Digitization Project, Asbarez.com reports.
The USC Shoah Foundation Institute, established by Steven Spielberg in 1994, has nearly 52,000 video testimonies of survivors and other witnesses of the Holocaust in its Visual History Archive. The Institute is beginning to work with partners around the world to expand its archive with existing and new testimony collections from survivors and witnesses of other genocides. The J. Michael Hagopian/Armenian Film Foundation archive of nearly 400 filmed survivor and eyewitness testimonies will be the first collection in the Armenian Genocide Digitization Project.
The goal of the USC Institute of Armenian Studies’ Leadership Council is to bring together digital copies of all of the collections of interviews with Armenian Genocide survivors and eyewitnesses, essentially creating what may become the largest archive of Armenian Genocide eyewitness interviews.
According to Director of the Yerevan-based Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan, the Armenian Genocide Digitization Project was supposed to be implemented last year, but the amount of money needed for the project was not raised and the project was postponed, Yerkir Media reports.
“As for the issue, I have a dual approach: the intention to digitize and save all the documents from destruction is positive, but, on the other hand, we have to approach this issue carefully since we don’t yet know whether all the documents will be digitized and whether after being digitalized they will be accessible to the museum and everyone free of charge,” he said, adding that he is impressed by the Foundation’s technical outfits, which, he said, is the only organization in the world to have such an extent of such modern equipment.