Ցեղասպանության մասին օրենքի տապալումից հետո հայերի հույսը Սարկոզիի մրցակիցն է
Ֆրանսիայի Հայ դատի գրասենյակի տնօրեն Հրաչ Վարժապետյանը համոզված է՝ ֆրանսիայի Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը քրեկանացնող օրինագիծը  պարզապես ոչնչացնելու համար Թուրքիան վերջին մեկ տարվա ընթացքում ծախսել է մոտավորապես 100 միլիոն դոլար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է ինքը՝ Վարժապետյանը:
«Թուրքիայի այս քայլերի դեմ այս պարագայում համապատասխան քայլեր են ակնկալվում մեր պետության կողմից, որովհետև Թուրքիան իր ամբողջ ծանրությունը դրել է հայկական սփյուռքը, հատկապես եվրոպական մասում բնակվող, չակերտավոր ասված, ոչնչացնելուն: Նրանք փորձելու են ամեն բան՝ քաղաքականապես այդ ոչնչացումը կազմակերպելու համար», - ասել է գրասենյակի տնօրենը:
Վարժապետյանի խոսքով՝ այսօր  այս մասով Ֆրանսիան  բաժանված է հայամետների ու թուրքամետների:
«Ֆրանսիացի ժողովրդի 80 տոկոսը, բարեբախտաբար, պրոհայ է, բայց քաղաքական, մտավորական և ԶԼՄ-ների և մակարդակով Ֆրանսիան բաժանված է երկու մասի, ու դա հաստատ է», - ասել է նա:
Վարժապետյանի հավաստմամբ՝  Հայաստանի` հաջողության հասնելու գրավականը Ֆրանսիայի հայ համայնքի միասնականության ու համոզվածության  մեջ է:
«Ֆրանսիայի Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը քրեկանացնող օրինագծի  տեքստը   չպետք է արագ-արագ  պատրաստվի, ինչպես եղավ այս անգամ, իրավական պահպանություն պիտի ունենա այն, պետք է ներկայացվի արագորեն, ոչ թե մանդատի վերջին օրերին, որպեսզի հաջողության ենթարկվի: Նպատակը մեկն է, որ Թուրքիան չկարողանա ապահովել  սենատորների թիվը, որ ունեցավ այս անգամ դեմ քվեարկելիս: Պետք չէր այս օրինագիծն այսքան արագ ներկայացնել, այն էլ՝ վերջին պահին, երբ  Ֆրանսիայում ընտրական հաշիվներ կային», - ասել է հանդիպման մեկ այլ մասնակից՝ Ֆրանսիայի Հայ դատի գրասենյակի ներկայացուցիչ Մուրադ փափազյանը և հավելել, որ թե Սարկոզիի,  թե Օլանդի (նախագահի թեկնածու – Epress.am) կողմից կա այն երաշխիքը, որ հաջորդ անգամ՝ ընտրություններիվց հետո  հաջողության բոլոր պայմանները ապահովվելու են:
«Թե ինչու Սարկոզին չստորագրեց, չեմ ուզում մեկնաբանել՝ ուղղակի չարեց: Արդեն ունենք Սարկոզիի այն փորձառությունը, որ խոստումը չարեց, իսկ Օլանդը խոստացել էր ու կես ճանապարհն արեց, բայց մյուս կեսը նրա ձեռքում չէր:  Օլանդի հետ պետք է ունենանք այն կապերը, ինչը չունեինք Սարկոզիի հետ, որպեսզի պարտադրեինք տեր կանգնել խոստմանը: 15 տարի է, որ Օլանդի հետ այդ կապերն ունենք, իսկ  տեր կկանգնի նա իր խոստմանը, ցույց կտա ապագան: Այս դեպքում հույսն ավելի մեծ է», - ասել է Հայ դատի գրասենյակի ներկայացուցիչն ու նշել, որ, փաստորեն, Սարկոզիի բերած փաստերը  չհամապատասխանեցին իրականությանը:

Following Defeat of Genocide Bill in France, French Armenians Pin Hopes on Sarkozy's Opponent
French Bureau of the Armenian Cause director Hratch Varjabedian, at a press conference in Yerevan today, said he is convinced that Turkey spent about $100 million in the past year to simply eradicate the French Senate bill criminalizing denial of the Armenian Genocide.
"Appropriate action against these steps by Turkey is expected from our country, because Turkey has put its full weight on 'eradicating' (said in quotation marks) the Armenian Diaspora, particularly the segment residing in Europe. They will try everything to organize this eradication politically," he said.
According to Varjabedian, France today is divided between pro-Armenian and pro-Turkish parties.
"Fortunately, 80% of the French people are pro-Armenian, but on a political and intellectual level and in the press, France is divided into two parts and that's a fact," he said.
Armenia's pledge to succeed, Varjabedian said, is in the unity and conviction of France's Armenian community.
"The text of the French Senate bill criminalizing denial of the Armenian Genocide shouldn't be prepared quickly, as was the case this time. It has to have legal protection and it has to be presented quickly — not on the mandates' last days, so that it can succeed. There is one goal, for Turkey to be unable to ensure the number of senators that it had this time voting against . This bill shouldn't have been presented so quickly, and that, at the last moment, when there are electoral accounts in France," said another speaker at today's press conference, BFCA representative Mourad Papazian, adding that both current French President Nicolas Sarkozy and presidential candidate François Hollande guarantee that following elections, they will ensure all the necessary conditions for adoption of the bill.
"As for why Sarkozy didn't sign , I don't want to comment — he simply didn't. We already have this practice with Sarkozy, that he didn't fulfill his promise, while Hollande promised and went halfway — but the other half wasn't in his hands. We have to have those ties with Hollande that we didn't have with Sarkozy, so that we could've obliged him to stand up to his promise. For 15 years, we've had these ties with Hollande, as for whether he'll stand up to his promise, the future will show. In this case, our hope is greater," said the French Bureau of the Armenian Cause representative.