ՀՀԿ-ն և «Ժառանգությունը» գոհ են ԱՄՆ-ի դեսպանի ելույթից. ԲՀԿ-ականը նոր բան չի նկատել
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը կոչ է անում միջազգային կառույցներին, դիտորդական առաքելություններին շատ ավելի հետևողական լինել իրենց առաքելություններում, որովհետև նրանց ներկայությունն ու աչալուրջ աչքը շատ կարևոր են Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների արդար ընթացքն ապահովելու համար: Այս մասին նա հայտարարել է Epress.am-ի  զրույցում, մեկնաբանելով Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի` խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ երեկ հղած ուղերձը:
«Չեմ կարծում, թե ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն ինչ-որ նոր բան է ասել, նա ընդամենը հանդես է եկել կոչով՝ դրսևորել  քաղաքական կամք ազատ, արդար ընտրություններ անցկացնելու համար: Այսինքն այն է, ինչ ասվել է մշտապես ու այն է, ինչին իրապես մեզանից յուրաքանչյուրը և յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ պետք է հետամուտ լինի, որ կարողանանք արժանավայել անցկացնել ընտրությունները: Որևէ նոր բան ես դեսպանի խոսքում չտեսա», - ասել է Զոհրաբյանը:
Նրա կարծիքով՝ իրենք էլ բազմիցս ասել ու ասում են ընտրողներին, որ ընտրական  իրավունքը ցանկացած էտապում կամ մակարդակում որևէ կերպ խախտվելու դեպքում անպայման դիմեն կուսակցություններին:
«Կոնկրետ ԲՀԿ-ն հետամուտ է լինելու, որ յուրաքանչյուրի խախտված ընտրական իրավունքը վերականգնվի: Իհարկե, այս առումով  շատ կարևոր եմ համարում, որ միիջազգային հանրությունը՝ ի դեմս իրենց ներկայացուցչությունների՝ դեսպանատների, շատ հետևողական լինի այս ընտրությունների հարցում , որովհետև բոլորս էլ հասկանում ենք` այս ընտրությունների կարևորությունն ու  նշանակությունը երկրի զարգացման ու հեռանկարի համար»,- նշել է Զոհրաբյանը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանին ուրախացնում է այն փաստը, որ միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս դեսպանների, չափազանց լուրջ ազդանշաններ է հղում թե’ իշխանություններին, թե’ քաղաքական ուժերին, թե’ հասարակությանը:
«Տվյալ պարագայում նկատելի էր և չափազանց դիպուկ՝ Հրազդանի ընտրություններին տրված գնահատականը` նշելով, թե առավելությունները, թե նաև այն էական բացերը, որպեսզի հանկարծ իշխանությունների մտքով չանցնի, որ կարելի է նման մի բան անցկացնել, ինչպես Հրազդանի ընտրություններում և դա  համարել քայլ առաջ: Երկրորդը՝ չափազանց  էական է, որ ԱՄՆ դեսպանատունը նույնպես ուզում է իրապես տեղեկացված լինել ընտրախախտումների վերաբերյալ և սա նշանակում է, որ Հայաստանում ազատ ու արդար ընտրություններ փափագող  ու դրա համար պայքարող հասարակությունը և նաև քաղաքական ուժերն ունեն դաշնակից տվյալ հարցում: Երրորդ դիտարկումը, որ ես կանեի, այն է, որ դեսպանը նախազգուշացնում է վաղօրոք կաշառք բաժանելու անթույլատրելիությունը, ինչով այս օրերին ողողված է ամբողջ հանրապետությունը: Կարծում եմ դեսպանատունը նույնպես անմասն չի մնացել այս լուրերին ու հետևաբար համարում եմ, որ նախազգուշացումը ճիշտ է արված», - եզրափակել է Սաֆարյանը:
ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ողջունել է ԱՄՆ դեսպանի երեկվա կոչը:
«Նա հորդորում է, որ ընտրողներն ահազանգեն ընտրակեղծիքների մասին, դա վկայում է, որ ԱՄՆ-ի դեսպանը և իր ներկայացրած մեզ բարեկամ պետությունը հետաքրքրված են մեր երկրում ժողովրդավարացման պրոցեսներով և շահագրգռված են ճիշտ այնպես, ինչպես ՀՀԿ-ն, որպեսզի արդար ու թափանցիկ ընտրություններ անցկացնենք», - ասել է Շարմազանովը:

Prosperous Armenia Party (BHK) MP Naira Zohrabyan, in conversation with Epress.am on US Ambassador to Armenia John Heffern's latest video blog post, urged international agencies and election observation missions to be more vigilant in their missions because their presence and watchful eyes are very important in ensuring fair parliamentary elections.
"I don't think that US Ambassador John Heffern said anything new — he simply issued a call to display political will in order to hold free and fair elections. That is, that which has always been said and that which each and every one of us and political parties have to pursue, so that we can have worthy elections. I didn't see anything new in the ambassador's remarks," she said.
In Zohrabyan's opinion, her party too has repeatedly said and continues to say to voters to definitely report any violations of rights at any stage and at any level to political parties.
"BHK, specifically, will be vigilant so that anyone's violated electoral right is restored. Of course, in this regard, I consider very important the embassies of the international community, through their representatives, to be quite relentless in these elections, because we all understand the importance and significance of these elections for the prospects and development of the country," she said.
Head of the Heritage Party's parliamentary faction Stepan (Styopa) Safaryan is pleased by the fact that the international community, represented by ambassadors, is sending very serious signals to the ruling authorities, political parties and the public.
"In this case, the assessment given on the Hrazdan elections was noticeable and extremely felicitous, noting both the benefits and those significant gaps, so that it doesn't cross the authorities' mind that it's possible to conduct such a thing as the Hrazdan elections and that it can be considered a step forward. Second, it's extremely significant that the US Embassy likewise wants really to be informed of electoral fraud and this means that the public, and also political forces, desiring and fighting for free and fair elections in Armenia have an ally in this matter. The third observation I would make is that the ambassador is warning of the inadmissibility of handing out bribes beforehand, which these days is awash around the entire country. I think the embassy too hasn't remained unaware of this news, and consequently, I consider that the precaution was right," he said.
Republican Party of Armenia (HHK) spokesperson, National Assembly vice chair Eduard Sharmazanov also welcomed Ambassador Heffern's remarks.
"He is urging voters to alert of electoral violations. This proves that the US ambassador and the friend of Armenia's country that he represents are interested in democratic processes in our country and have a stake in them just as the HHK does, so that we have fair and transparent elections," he said.