Օսկանյանը հորդորում է ԲՀԿ-ին ու ՀՀԿ-ին չնույնականացնել. նա չգիտի` ինչու է կազմվել կոալիցիա
ՀՀ նախկին արտգործնախարար, այժմ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վարդան Օսկանյանն այսօր քաղաքական այլ ուժերի հետ միասնական շտաբի մասին հայտարարություն ստորագրելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում հորդորել է այլևս ՀՀԿ-ին և ԲՀԿ-ին չնույնականացնել և դիտել որպես այլընտանքներ:
«Ես նոր եմ ԲՀԿ-ում, ես չեմ կարող բացատրություններ տալ նրա նախկին 5 տարվա գործունեությանը, սակայն փաստը այն է, որ ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն ընտրությունների են գնում տարբեր  ծրագրերով, նրանք իրար այլընտարանք են, և արդար ընտրություններով ժողովուրդը ընտրություն պետք է անի: Դա է ժողովրդավարությունը, որին մենք պետք է հասնենք: Բացառությամբ մեկի՝ բոլոր նախորդ ընտրությունները խախտումներով են անցել, ու ժողովուրդը թերահավատություն է ձեռք բերել»,-ասել է Օսկանյանը:
Հարցին, թե էդ դեպքում ուր մնաց ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ- և ՕԵԿ-ի միջև ստորագրված կոալիցոին հուշագիրը, Օսկանյանը պատասխանել է. «Գիտեք, բոլոր երկներում կոալիցիա կազմվում է, եթե ուժերը չեն ունենում բացարձակ մեծամասնություն: Մեզ մոտ չգիտեմ` ինչու ստեղծվեց կոալիցիա, երբ ՀՀԿ-ն  մեծամասնություն ուներ»:

Former foreign minister of Armenia, now Prosperous Armenia Party (BHK) member Vartan Oskanian, speaking to reporters today after signing a statement with other political parties to establish a team to prevent electoral fraud, urged not to make the Republican Party of Armenia (HHK) and BHK identical and to view them as alternatives to each other.
"I'm new at BHK, and I can't provide explanations to last 5 years of its activity, but the fact is that HHK and BHK are entering the electoral race with different platforms; they are alternatives to each other, and in fair elections the people have to make a choice. This is democracy, to which we have to aspire. Except for one, all previous elections were held fraudulently and people have become skeptical," he said.
Asked then what about the coalition declaration signed by HHK, BHK and Rule of Law (Orinats Yerkir, or OEK), Oskanian said: "You know, in all countries coalitions are formed if parties don't have the absolute majority. In Armenia, I don't know, why the coalition was formed when HHK had the majority."