Հակասական լուրեր Ադրբեջանից` զինված բախումների մասին
Ադրբեջանի արևմտյան Գյանջա քաղաքում զինված բախումներ են տեղի ունեցել մի քանի հանցավոր խմբավորումների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների միջև:
Արդյունքում երկու մարդ է զոհվել (մեկը` հանցագործ խմբավորման անդամ էր, մյուսը` իրավապահ), ևս 5-ը վիրավորվել են:
Contact.az-ը խմբավորումների անդամներին «վահաբիթներ» է անվանում: Vesti.az-ը նշում է, որ խոսքը գնում է «ռադիկալ իսլամիստների մասին, որոնք Գյանջայում բնակարան էին վարձակալել և, հավանաբար, ահաբեկչական գործողությունների էին նախապատրաստում»:
Բուն «Զինված միջադեպի» մասին (ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն այսպես են որակում տեղի ունեցածը) հակասական տեղեկություններ են հայտնվում ԶԼՄ-ներում: Որոշ աղբյուրներ պնդում են, որ մարդիկ  մահացել են փոխհրաձգության հետևանքով, այլ լրատվամիջոցներ գրում են, որ Գյանջայում պայթյուն է տեղի ունեցել: Contact.az,-ը, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, հաղորդում է, որ հանցավոր խմբավորման ձերբակալմանն ուղղված հատուկ գործողությունների ընթացքում «վահաբիթներից մեկը պայթեցրել է իրեն և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին»: Պարբերականը նշում է, որ իրավապահ մարմինների վնասվածքները նույնպես պայթյունի հետևանք է:
Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը հաստատել է, որ Գյանջայում հատուկ գործողություններ են իրականացվել: Շուտով գերատեսչությունը պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգա:

В Азербайджане произошло столкновение боевиков с правоохранителями. Есть погибшие
В Гяндже (городе на западе Азербайджана) произошло вооруженное столкновение между членами некой преступной группировки и сотрудниками правоохранительных органов. Об этом сообщает Лента.ru со ссылкой на "Тренд".
В результате погибли два человека (один из преступников и сотрудник правоохранительных органов), еще пятеро получили ранения (двое боевиков и трое правоохранителей).
Contact.az называет представителей группировки "ваххабитами". Vesti.az сообщает, что речь идет о "радикальных исламистах, которые снимали в Гяндже квартиру и, вероятно, готовились к террористическому акту".
О самом "вооруженном инциденте" (так произошедшее называют азербайджанские СМИ) поступают противоречивые сообщения. Одни источники утверждают, что люди погибли в результате перестрелки, другие сообщают, что в Гяндже произошел взрыв. Так, Contact.az, ссылаясь на неофициальные источники, сообщило, что в ходе операции по задержанию представителей группировки "один из вахьабитов подорвал себя и сотрудников спецспужб, пытавшихся его задержать". Издание отмечает, что ранения, полученные представителями правоохранительных органов, также являются результатом взрыва.
В Министерстве национальной безопасности Азербайджана подтвердили, что в Гяндже проводится спецоперация. В ближайшее время ведомство выступит с официальным сообщением.
Между тем стало известно, что МНБ минувшей ночью провело некую операцию в городе Закаталы (на севере страны). Там были задержаны четыре человека. Как сообщает АПА, "не исключается связь этой операции в с операцией в Гяндже".