«Վահե Ավետյանն իմ հարվածներից է մահացել». մեղադրյալը մեղքն իր վրա է վերցնում (թարմացված)
16:40 Այսօր Ավան և Նոր Նորք համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Հարսնաքար»-ի գործով ցուցմունքի ժամանակ մեղադրյալ Նորայր Հայրապետյանը հայտարարել է, որ ռազմական բժիշկ Վահե Ավետյանին ծեծի ենթարկելը տևել է մոտ 35 վայրկյան՝ «ժամերով կոտորած չի եղել, ոնց որ ասում են»:
Հայրապետյանի խոսքով՝ սկզբում նա ապտակել է Վահե Ավետյանի հետ ռեստորան եկած երիտասարդներից մեկին, ապա իրենց մոտեցել է Վահեն և փորձել միջամտել՝ հարցնելով «ի՞նչ է կատարվում»: Հայրապետյանը հայհոյել է Վահե Ավետյանին, ի պատասխան հայհոյել է նաև Ավետյանը: Հայրապետյանի խոսքով՝ ինքը հարվածել է Ավետյանին, վերջինս ընկել է, հետո բարձրացել է և պատասխան հարված է հասցրել, իսկ դրանից հետո Նորայրը սկսել է իրար հետևից հարվածներ հասցնել Ավետյանին: Վերջինս ընկել և այլևս չի բարձրացել: Հայրապետյանի խոսքով՝ նա միայն ձեռքով է հարվածել, ու չի իմացել, որ ծանր վնասվածք է հասցրել ռազմական բժշկին, այլապես «ես չէի սպասի, որ իրա ընկերները գան, ինքս հիվանդանոց կտանեի»: Հայրապետյանը նշել է, որ նախաքննական իր ցուցմունքում ամեն ինչ ճիշտ է պատմել, միայն թե չի ասել, որ ինքը միակ հարվածողն է եղել:
Մեղադրյալը նաև պատմել է, որ իր հարվածների ժամանակ Վահեն ցավից ձայներ էր հանում: Մեղադրող դատախազի հարցին, թե քանի անգամ է հարվածել, Նորայր Հայրապետյանը պատասխանել է՝ «Չեմ հաշվել»:
Իր ցուցմունքի ընթացքում Հայրապետյանն անընդհատ պնդել է, որ Ավետյանին միմիայն ինքն է հարվածել, իսկ երբ նրան հարցրել են, ինչու է նա մոտ մեկ տարի հետո նման խոստովանություն անում, Հայրապետյանը պատասխանել է, թե խիղճը տանջում է, «չեմ ուզում անմեղ մարդիկ նստեն»: Նա հրաժարվել է պատասխանել Վահե Ավետյանի իրավահաջորդի շահերի պաշտպան Տիգրան Եգորյանի հարցերին:
Հիշեցնենք, որ դատավարության ընթացքում Վահե Ավետյանի ընկեր Արտակ Բայադյանը, ով գործով որպես տուժող է անցնում, նշել է, որ «Հարսնաքարում» իրենց ծեծել են 15 հոգով:
16:10 2012 թվականի հուլիսի 17-ին «Հարսանաքար» ռեստորանում ծեծի ենթարկված և 12 օր անց հիվանդանոցում մահացած ռազմական բժիշկ Վահե Ավետյանի գործով նիստի մեկնարկին խոսքի իրավունք է խնդրել մեղադրյալներից մեկը՝ Նորայր Հայրապետյանը, ով միջնորդել է կրկին հարցաքննել իրեն: Ամբաստանյալը նշել է, որ ցանկանում է խոստովանել, որ անձամբ ինքն է հարվածել Վահե Ավետյանին:
Հայրապետյանը պնդել է, որ Ավետյանը մահացել է իր հարվածներից: Մեղադրյալի այդ խոսքերից հետո նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանը կարճ ընդմիջում է խնդրել՝ հայտարարելով, որ ինքը տեղյակ չի եղել, որ իր պաշտպանյալը պետք է նման հայտարարությամբ հանդել գար և ինքը ցանկանում է զրուցել Նորայր Հայրապետյանի հետ: Դատավոր Դավիթ Հարությունյանը բավարարել է փաստաբանի միջնորդությունը:
Ընդմիջումից հետո դատավորն ասել է, որ կրկին սկսում է դատաքննության փուլը՝ անցնելով Հայրապետյանի հարցաքննությանը, որն այս պահին ընթանում է:
Հիշեցնենք, որ Վահե Ավետյանին սպանության մեջ մեղադրվող Գարիկ Մարգարյանի, Արման Խաչատրյանի, Նորայր Հայրապետյանի, Արման Բաղդասարյանի, Արթուր Բաբլոյանի և Դավիթ Ադամյանի համար մեղադրող դատախազ Արմեն Դավթյանը 13 տարի ազատազրկում է պահանջել: Համաձայն դատարան ներկայացված փաստաթղթերի, մեղադրյալները աշխատում էին «Հարսնաքար» համալիրում, որը պատկանում է ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին: Վերջինս ցուցմունք է տվել դատարանում՝ պնդելով, որ չի իմացել տեղի ունեցածի մասին և դժգոհություն հայտնելով, որ իրեն մեղադրել են հանցագործությունների մեջ, թեև, ՀՖՖ նախագահի խոսքով, ինքը ոչինչ չի արել և ոչինչ չի իմացել:

Один из обвиняемых в инциденте в ресторане армянского олигарха взял вину на себя
В начале заседания по делу военврача Ваге Аветяна, избитого в ресторане «Арснакар» президента Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна и скончавшегося через 12 дней в больнице, попросил слова один из обвиняемых Норайр Айрапетян и ходатайствовал о том, чтобы его допросили повторно. Подсудимый пожелал признаться, что именно он наносил удары Аветяну.
Айрапетян заявил, что военврач скончался от его ударов. После этих слов адвокат обвиняемого Ерем Саргсян попросил небольшой перерыв, заявив, что он не знал о намерении своего подзащитного выступить с подобным заявлением и изъявил желание побеседовать с Норайром Айрапетяном. Судья Давид Арутюнян удовлетворил ходатайство адвоката.
После перерыва судья сообщил о возобновлении следствия и приступил к допросу Айрапетяна.
Обвиняемый заявил, что инцидент длился порядка 35 секунд, «многочасовой бойни не было, как об этом говорят».
По словам подсудимого, сначала он дал пощечину одному из товарищей Ваге Аветяна, затем к ним подошел сам Аветян и попытался вмешаться, спросив «что происходит?». Норайр Айрапетян выругался в адрес военврача, Аветян ответил ему тем же. Тогда Айрапетян ударил Аветяна и получил ответный удар, а после обвиняемый стал наносить Аветяну удары один за другим. Военврач упал и больше не поднимался. По словам Айрапетяна, он не знал, что нанес военному врачу тяжелые повреждения, иначе «я бы не ждал прихода его друзей, сам бы отвез в больницу».
Обвиняемый также рассказал об издаваемых Аветяном стонах в момент избиения. На вопрос прокурора, сколько было нанесено ударов, Норайр Айрапетян ответил: «Я не считал».
В ходе дачи показаний Айрапетян неоднократно повторял, что бил Аветяна только он. А на вопрос, почему он признается только теперь, спустя год после начала судебного разбирательства, обвиняемый заявил, что его мучит совесть. «Не хочу, чтобы невинные люди оказались за решеткой», - сказал он. Отвечать на вопросы защитника интересов правопреемника Аветяна Тиграна Егоряна обвиняемый отказался.
Напомним, что ранее друг военврача Артак Баядян, проходящий по делу в качестве потерпевшего, заявил, что в ресторане их избивали 15-20 человек.
17 июня 2012 года в результате спора из-за спортивной одежды одного из посетителей работники ресторана «Арснакар» у парковки избили начальника ЛОР-отделения Ереванского госпиталя, майора Ваге Аветяна. Офицер с проломленным черепом 12 дней находился в крайне тяжелом состоянии и 29 июня скончался, не приходя в сознание. Избитые вместе с ним Артак Баядян и Гарик Согомонян получили телесные повреждения средней тяжести.
Как сообщалось в заявлении Генпрокуратуры Армении, согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, Ваге Аветяну умышленно причинили многочисленные, опасные для жизни травмы, которые, как по отдельности, так и вместе взятые, причинили по неосторожности тяжкий вред здоровью, что привело к его смерти.
Здоровью Артака Баядяна и Гарика Согомоняна умышленно причинен вред средней тяжести, их здоровье подорвано на длительное время, а Аркадию Агаджаняну и Эдгару Никояну в результате драки телесных повреждений не причинили.
Прокурор Армен Давтян потребовал для обвиняемых 13 лет заключения. Согласно представленным в суд документам, обвиняемые работали в «Арснакаре», принадлежащем бывшему депутату от правящей Республиканской партии Армении Рубену Айрапетяну. В ходе дачи показаний в суде последний заявил, что не знал о происходящем в ресторане и выразил недовольство тем, что его обвиняют в преступлениях, хотя, по словам президента ФФА, он ничего не делал и ни о чем не знал.