Հավկիթ արտադրող հայաստանյան ընկերությունները լուրջ խնդիրներ ունեն
Հայաստանի հավկիթ արտադրող ընկերությունները գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման պատճառով կրճատել են ձվի արտադրանքի ծավալները, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին:
Ընկերություններ կան, որտեղ արդեն սկսվել է հավի մորթ։ Թերթը նշում է, որ թանկացումներից հետո ընկերությունները ստիպված պետք է ձուն վաճառեն 80-90 դրամով, ինչը դարձյալ եկամուտ չի բերի։
Թերթի տեղեկությունների համաձայն՝ տնտեսվարողները բիզնեսի այս տեսակի վախճանի մասին ահազանգը հնչեցրել են նաև պետական ատյաններում։
«Սակայն առայժմ պետականորեն ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվում հարցի լուծման համար, ինչի պատճառով էլ տուժում է բնակչությունը, քանի որ հանրապետությունում դեռ շարունակվում է ձվի դեֆիցիտը։ Բացի դա՝ ձու արտադրող ընկերություններն արդեն չեն դիմանում ներկրողների մրցակցությանը։ Իսկ ձուն Հայաստան ներկրվում է Իրանից և Ռուսաստանից», - գրում է թերթը։

У армянских компаний-производителей яиц серьезные проблемы
По причине повышения тарифа на газ и электроэнергию армянские компании-производители яиц сократили объемы производства. Газета «Жоховурд» со ссылкой на свои источники пишет, что есть компании, в которых уже начался забой кур. После подорожаний компании вынуждены продавать яйца по цене 80-90 драмов, что также не принесет дохода.
По данным «Жоховурд», бизнес-субъекты сообщили о кризисе в этом бизнесе и госструктурам. «Однако на государственном уровне никаких действий для решения вопроса не предпринимают, в результате страдает население, так как дефицит яиц в республике продолжается. Кроме того, компании-производители не выдерживают конкуренции с импортерами. А яйца в Армению импортируют из Ирана и России», - заключило издание.