Բյուջեի նախագծում միակ «լավատեսական կետը»՝ ըստ Նիկոլ Փաշինյանի
Այսօր ԱԺ-ում 2014թ. Բյուջեի քննարկման ժամանակ ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ անդրադարձել է ՃՈ երթևեկության կանոնների խախտման տուգանքներին։
«Այդ ինչպե՞ս է, որ մենք շատ ենք վճարում, բայց բյուջե քիչ է մտնում գումար: Որովհետև այդ մեխանիզմը մամուլում և բոլորի գիտակցության մեջ է մտել, որ այդ փողերը տնօրինում է Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը, և այս տարի, էլի մամուլի տվյալներով, հավաքվել է 4,2 մլրդ դրամ»,- նշել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ չի կարող կողմ քվեարկել մի փաստաթղթի, «որտեղ հընթացս արձանագրվում է, որ զորակոչիկների թիվը պակասել է ու շարունակելու է պակասել, աշակերտների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել, ծնունդների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել»:
«Սա ուղղակի հուսահատ բյուջե է, պարոն վարչապետ։ Հիմա կարող է հարց հնչի, մի՞թե այդ 1200 էջանոց բյուջեում մի կետ չկա, որ այսօրվա դրությամբ լավատեսություն է ներշնչում։ Կա, թեկուզ մի փոքր կետ պարունակում է, դա էն ա, որ կառավարությունը ռիսկերի մեջ հնարավոր է համարել ներքաղաքական անկայունությունը։ Ճիշտ է, ներքաղաքական անկայունությունն, անկեղծ, այդքան էլ լավ բան չի, բայց երբ որ համատարած ինչ-որ ճահճային վիճակ է, մարդիկ փորձում են հույս փնտրել այդպիսի տեղերում։ Այս է պատճառը, որ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների գործունեությունը հանրության որոշակի շրջանում դրական արձագանքի է արժանանում, որովհետև մարդիկ տեսնում են, որ այս կառավարությունը, այս իշխանությունը փոփոխության բոլոր ճանապարհները փակել են: Ես ուզում եմ ասել՝ սա հատուկ պարտավորություն է դնում ընդդիմության վրա, որովհետև ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդին առաջնորդել ոչ թե հուսահատ քայլերի, այլ ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդին առաջնորդել հաշվարկված քայլերի և բերել քաղաքացիական, տնտեսական, քաղաքական հաղթանակների։ Ես ուզում եմ հավատալ, որ Հայաստանում առաջիկայում կձևավորվի քաղաքական, քաղաքացիական այնպիսի ուժերի դաշինք, որն ի վերջո կօգնի ժողովրդին ոչ թե խոսքերով, այլ գործերով հաղթահարել այդ հուսահատության տարրը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Nikol Pashinyan on the Sole 'Optimistic' Point in Armenia's 2014 Budget
During discussion of the 2014 state budget in parliament today, Armenian National Congress (HAK) MP Nikol Pashinyan once again spoke about the penalties for traffic violations.
"How is it that we pay a lot, but very little goes into the budget? Because entered in the press and in public consciousness is Serzh Sargsyan's brother Alexander Sargsyan commands that money, and this year, again according to the media, 4.2 billion dram was collected," he said.
The opposition MP said he cannot vote for a document "which states that the number of military recruits has declined and continues to decline, the number of students has declined and will continue to decline, and the number of births has declined and will continue to decline."
"This is simply a desperate budget, Mr. Prime Minister. Now a question might arise: is there not a single point in that 1,200-page budget that inspires optimism today? There is perhaps a small point that includes it and that is that the government has considered possible internal political instability among its risks. It's true, political instability, to be honest, is not such a good thing, but when some swampy situation is widespread, people try to look for hope in such places. This is why the activities of Shant Harutyunyan and his friends elicited a positive reaction from some circles of society, because people see that this government, these authorities have blocked all the roads to change. I want to say that this places a special obligation on the opposition because the opposition is obliged to lead the people not to desperate actions but to calculated actions and lead them to civic, economic, and political victories. I want to believe that in the near future in Armenia an alliance of such political and civic forces will be formed that will finally help the people overcome this element of despair not with words but with deeds," he said.