Բյուջեի նախագծում միակ «լավատեսական կետը»՝ ըստ Նիկոլ Փաշինյանի
Այսօր ԱԺ-ում 2014թ. Բյուջեի քննարկման ժամանակ ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ անդրադարձել է ՃՈ երթևեկության կանոնների խախտման տուգանքներին։
«Այդ ինչպե՞ս է, որ մենք շատ ենք վճարում, բայց բյուջե քիչ է մտնում գումար: Որովհետև այդ մեխանիզմը մամուլում և բոլորի գիտակցության մեջ է մտել, որ այդ փողերը տնօրինում է Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը, և այս տարի, էլի մամուլի տվյալներով, հավաքվել է 4,2 մլրդ դրամ»,- նշել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ չի կարող կողմ քվեարկել մի փաստաթղթի, «որտեղ հընթացս արձանագրվում է, որ զորակոչիկների թիվը պակասել է ու շարունակելու է պակասել, աշակերտների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել, ծնունդների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել»:
«Սա ուղղակի հուսահատ բյուջե է, պարոն վարչապետ։ Հիմա կարող է հարց հնչի, մի՞թե այդ 1200 էջանոց բյուջեում մի կետ չկա, որ այսօրվա դրությամբ լավատեսություն է ներշնչում։ Կա, թեկուզ մի փոքր կետ պարունակում է, դա էն ա, որ կառավարությունը ռիսկերի մեջ հնարավոր է համարել ներքաղաքական անկայունությունը։ Ճիշտ է, ներքաղաքական անկայունությունն, անկեղծ, այդքան էլ լավ բան չի, բայց երբ որ համատարած ինչ-որ ճահճային վիճակ է, մարդիկ փորձում են հույս փնտրել այդպիսի տեղերում։ Այս է պատճառը, որ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների գործունեությունը հանրության որոշակի շրջանում դրական արձագանքի է արժանանում, որովհետև մարդիկ տեսնում են, որ այս կառավարությունը, այս իշխանությունը փոփոխության բոլոր ճանապարհները փակել են: Ես ուզում եմ ասել՝ սա հատուկ պարտավորություն է դնում ընդդիմության վրա, որովհետև ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդին առաջնորդել ոչ թե հուսահատ քայլերի, այլ ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդին առաջնորդել հաշվարկված քայլերի և բերել քաղաքացիական, տնտեսական, քաղաքական հաղթանակների։ Ես ուզում եմ հավատալ, որ Հայաստանում առաջիկայում կձևավորվի քաղաքական, քաղաքացիական այնպիսի ուժերի դաշինք, որն ի վերջո կօգնի ժողովրդին ոչ թե խոսքերով, այլ գործերով հաղթահարել այդ հուսահատության տարրը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Единственный оптимистичный пункт в бюджете Армении на 2014 год глазами депутата
В ходе обсуждения бюджета Армении на 2014 год депутат от «Армянского национального конгресса» Никол Пашинян в очередной раз высказался о штрафах за нарушение правил дорожного движения.
«Как так получается, что платим мы много, а в бюджет поступает мало? Потому что, как говорится в прессе и как уже вошло в сознание общества, этими деньгами владеет брат Сержа Саргсяна Александр Саргсян, и в текущем году, тоже по данным прессы, было собрано 4.2 млрд. драмов», - заявил депутат.
Пашинян сказал, что не может голосовать за документ, «в котором констатируется, что число призывников сократилось и будет продолжать сокращаться, число школьников сократилось и будет продолжать сокращаться, сократилась и будет продолжать сокращаться рождаемость».
«Это бюджет отчаяния, господин премьер. Теперь может прозвучать вопрос: неужели в 1200-страничном бюджете нет ни одного внушающего оптимизм пункта? Есть небольшой пункт о том, что правительство в условиях рисков посчитало возможным внутриполитическую нестабильность. Правда, внутриполитическая нестабильность не такая уж хорошая штука, но когда повсеместно – болото, люди начинают искать надежду в таких ситуациях. Поэтому в некоторых кругах общества деятельность Шанта Арутюняна и его друзей удостаивается положительной реакции, потому что люди видят, что это правительство, эта власть перекрыла все дороги к переменам. Это возлагает на оппозицию особое обязательство, так как оппозиция обязана вести народ не на отчаянные действия, а на рассчитанные шаги, вести к гражданским, экономическим, политическим победам. Мне хочется верить, что в ближайшее время в Армении сформируется такой союз политических, гражданских сил, который, в конце концов, поможет народу не словами, а на деле преодолеть это отчаяние», - заявил Пашинян.